Російських дітей у школах вчитимуть, що Київської Русі не було

У продажі на Росії з'явилися нові "ідеологічно правильні" підручники для школи з історії держави
Depo.Життя
26 серпня 2016 11:11
ФОТО: depo.ua

Зміст нових підручників дослідили журналісти російського видання Znak.com, передає depo.ua.

Як зазначається у статті, у новому підручнику подається нове трактування ролі варягів у становленні Київської Русі.

"Отже, князі, які очолили ранні східнослов'янські об'єднання, швидше за все, були іноплемінниками. Однак невірно вважати, що слов'яни не могли самостійно створити державу. Просто на чолі найдавніших держав зазвичай ставилися вихідці з інших народів. Племена, що об'єднуються вважали за краще, щоб ними керували іноземці. Чому? Швидше за все, тому що іноземним людям легше вирішувати протиріччя і суперечки місцевої родової знаті", - пояснюється цей момент в підручнику 2016 року. Теза прописана як аксіома і без будь-яких прикладів з історії інших держав.

У 2012 році цей епізод в підручнику подавався так: "Чим більше людей було присутні на віче, тим важче було прийняти рішення, яке влаштувало б усіх. Тож невдовзі між племенами, які уклали військовий союз, почалися чвари. За літописною легендою, щоб припинити їх і налагодити порядок, народні збори жителів північних земель вирішили запросити правителя-князя з боку, "з замору".

Як зазначає видання, ще один важливий момент, який кидається в очі тим, хто навчався за підручниками радянського зразка і книг, виданих в 90-х, - спроба уникнути загальноприйнятого терміну "Київська Русь", яку в нових підручниках вперто називають "Древньоруською державою".

Згадується, що варяги Кий, Щек і Хорив були "першими князями" в "землі полян" і що саме вони "за переказами" побудували на березі Дніпра Київ. Тільки один раз дається скромне пояснення в один рядок про те, чому "Давньоруська держава" називається Київською: "Оскільки столицею держави став Київ, іноді це об'єднання називають Київською Руссю".

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя