Російські строковики мало не цілими бригадами переходять на контракт, щоб поїхати "на навчання у Ростов"

Солдат-строковиків з 138-ї бригади в селищі Кам'янка (Ленінградська область) не примушували укладати контракти і не готували до відправки на Україні. Просто "за дивним збігом обставин" 40% військовослужбовців за призовом в Кам'янці самі захотіли перейти на контрактну службу

Російські строковики мало не цілими бриг…

Такі висновки зробила військова прокуратура Західного військового округу (ЗВО) після двомісячної перевірки, передає depo.ua з посиланням на "Новую газету".

Видання нагадує, що в січні-лютому цього року правозахисна організація "Солдатські матері" уже звертала увагу громадськості на те, що солдат масово змушують переходити зі строкової на контрактну службу з перспективою подальшої відправки на Донбас.

"Ми прийняли на нашу гарячу лінію кілька десятків схожих дзвінків, - розповіла голова петербурзької правозахисної організації "Солдатські матері" Елла Полякова. - Люди, які дзвонять, представлялися родичами солдат-строковиків і скаржаться на те, що їхніх синів змушують підписувати контракти і, можливо, готують до відправки в Україну. За словами людей, хлопцям часто погрожували силою або кримінальним переслідуванням".

Всього з початку року петербурзькі "Солдатські матері" отримали близько 30 звернень від родичів військовослужбовців з Ленінградської, Мурманської, Нижегородської, Костромської та Курської областей. З них п'ять - письмові, решта - усні.

"За такий короткий термін - два місяці - це багато, - вважає прес-секретар петербурзьких "Солдатських матерів" Олександр Передрук. - До того ж всі скарги були однотипні, а ще в них фігурували номера одних і тих же військових частин. Зі слів батьків військовослужбовців, когось із хлопців вмовляли, когось залякували, але від усіх вимагали (підписувати) контракти".

Журналісти видання поговорили з батьком солдата-строковика з військової частини №02511 у селищі Кам'янка. Своє ім'я він попросив не вказувати, але поділився тим, що сам чув від сина:

"Їм сказали: "Так треба". Нібито для того, щоб їх відправити на навчання на три місяці. Мовляв, строковиків надовго посилати кудись не можна, можна відправляти на навчання всього лише на місяць, а їх потрібно - на три. Додали, що навчання будуть десь в полях, але точне місце не назвали. Заспокоїли тільки: "Не хвилюйтеся, з військовими діями це не пов'язано". За словами сина, майже вся їхня частина підписала контракти - близько 1000 чоловік. Багато це чи мало - судіть самі, якщо вся бригада - це 3000 строковиків і 500 офіцерів. Лише кілька людей відмовилися, буквально одиниці. Їх не били. Спочатку вмовляли. Потім тиснули морально - погрожували більш важкою роботою, більш складною службою, якщо вони залишаться тут".

"Солдатські матері" вже кілька місяців пишуть звернення з приводу масового переходу солдат на контрактну службу до Міністерства оборони і Головну військову прокуратуру. Однак відповідей немає досі.

Наприкінці січня депутат петербурзького парламенту Борис Вишневський направив депутатський запит військовому прокурору Західного військового округу Росії Артуру Егіев, в якому повідомив, що в селищі Кам'янка строковиків під сильним тиском змушують підписувати контракти і можуть направити в Україну. Депутат попросив провести перевірку.

8 квітня, через два з лишком місяці, наглядове відомство відповіло депутату. Як повідомив генерал-лейтенант Артур Егіев, за підсумками перевірки військової прокуратури з'ясувалося, що із загальної кількості військовослужбовців за призовом в Кам'янці виявили бажання укласти контракт близько 40% осіб. Щодо 15% з них вже прийнято позитивне рішення. В даний час планується розглянути кандидатури ще близько 20% військовослужбовців, які подали рапорти на контракт.

"За результатами анонімного анкетування та аналізу пояснень військовослужбовців інформації про спонукання їх до підписання контрактів отримано не було", - запевняє генерал.

Ймовірність відправки солдатів з Кам'янки на Україну прокурор також спростував: "Розпоряджень, вказівок, директив про необхідність відрядження військовослужбовців на територію іноземних держав не надходило. Затвердженим на 2014-2015 роки планом відряджень військовослужбовців на територію іноземних держав не передбачено", - підсумував Егіев. Тобто прокурор впевнений, що у  раптовому бажанні перейти на контрактну службу у половини військовослужбовців бригади немає нічого незвичайного. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme