Симптоми, лікування та групи ризику: Чим відрізняється грип і COVID-19

Точно відрізнити COVID-19 від грипу допомагає лише тестування, однак багато людей нехтує ним і починає лікуватися звичним способом, а це нерідко призводить до ускладнень

Журналіст стрічки новин
Симптоми, лікування та групи ризику: Чим…
Ілюстративне фото. Джерело: Рexels

Щоб собі не нашкодити, варто знати головні відмінності між хворобами. Depo.ua з посиланням на Національний центр контролю та профілактики захворювань розповідає, у чому різниця між грипом та COVID-19 та як від них захиститися.

Що спільного між коронавірусом та грипом

Коронавірус і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму, і навіть призвести до смерті.

вірус грипу і коронавірусу

І грип, і коронавірус передається краплинним шляхом від людини до людини, які перебувають поруч, не дотримуючись дистанції. Запобігти поширенню інфекції можна за допомогою гігієни рук та дотримання етикету кашлю й чхання: це потрібно робити у згин ліктя або в одноразову серветку. 

Що відмінного між грипом та коронавірусом

Грип та COVID-19 викликаються різними вірусами. Грип спричиняють віруси грипу, а COVID-19 – вірус коронавірусу, вперше виявлений у 2019 році.

Вчені вважають, що коронавірус легше поширюється, ніж грип. Останній має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірус. Медики зазначають, що послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить три дні.

коронавірус швидше поширюється за грип

Хворий на COVID-19 може мати довший безсимптомний період і бути заразним для інших також довше. Обидва захворювання можуть мати важкий перебіг та летальні наслідки. 

Що важливо пам'ятати про симптоми грипу й COVID-19

Визначити, чим саме хворіє людина лише на основі симптомів, неможливо. Коронавірус може мати широкий спектр симптомів, тому для підтвердження точного діагнозу необхідне тестування. 

Людина може хворіти одночасно як на грип, так і на коронавірус: в обох випадках можливий безсимптомнийй перебіг. Проте симптоми COVID-19 можуть проявлятись довше, ніж симптоми грипу. І заразною для інших людина лишається довше. 

Вчені наголошують, що грипом найтяжче хворіють діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями та люди з імунодефіцитом (ВІЛ). Водночас коронавірус найгірше переносять люди старшого віку, а також ті, хто має супутні захворювання, що підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

грипом найтяжче хворіють діти

Хворі на коронавірус у 80% випадків мають легкий чи безсимптомний перебіг.15% людей переносять його тяжко і потребують кисневої терапії, а 5% – перебувають у критичному стані й потребують штучної вентиляції легень. За словами лікарів, критичні випадки COVID-19 здебільшого серйозніші, ніж під час грипу.

До спільних симптомів грипу та коронавірусу відносять:

  • підвищену температуру або лихоманку/відчуття ознобу:
  • кашель;
  • втому;
  • задишку та утруднене дихання;
  • біль у горлі;
  • нежить та закладеність носу;
  • біль у м’язах;
  • головний біль;
  • блювоту та діарею.

Симтом, який відрізняє COVID-19 від грипу — це втрата відчуття смаку та запаху. Також експерти зазначають, що грип зазвичай не спричиняє утруднене дихання. 

За словами медиків, грип найчастіше починається з кашлю, тоді як перший симптом COVID-19 – підвищена температура. Але і дослідники, й інші лікарі звертають увагу, що це найімовірніший перебіг, але не єдино можливий.

Від якої хвороби більше помирають

Фахівці Національної служби здоров'я України повідомляють, що нині смертність внаслідок коронавірусу вища, ніж від грипу. Приблизний показник летальності – від 3% до 4%. Від сезонного грипу зазвичай помирає менше 0,1% хворих.

Як захиститися від грипу та коронавірусу

Вберегтися від важкого перебігу обидвох хвороб можна лише завдяки вакцинації. Якщо вакцинацію від коронавірусу включено до Національного календаря профілактичних щеплень, то від грипу вона є лише рекомендованою. 

вакцинація захищає від важких форм коронавірусу і грипу

На сьогодні вакцина проти коронавірусу є безкоштовною – щеплення можна зробити у пункті вакцинації у більшості міст України. Вакцину від грипу можна придбати в аптеці, а щеплення безоплатно зробити в медзакладі, де укладена декларація із сімейним лікарем. 

У МОЗ наголошують, що всі доступні в Україні вакцини проти грипу є безпечними та ефективними проти штамів вірусу грипу, які за прогнозом ВООЗ будуть циркулювати на території Північної півкулі у сезоні 2021-2022 років. 

Як лікуватися від коронавірусу

Лікування від коронавірусу залежить від ступеня тяжкості хвороби. У МОЗ виділяють їх чотири:

  • легкий ступінь тяжкості – відсутність утруднень дихання, наявність головного болю, нежитю, температури, болю в м'язах, спотворенням нюху, смаку чи втрата їх. 
  • середній;
  • тяжкий;
  • критичний.

При легкому ступені пацієнти лікуються амбулаторно. Хворі мають повноцінно харчуватися, пити достатню кількість рідини, а за потреби (при лихоманці та болю) приймати жарознижувальні засоби. Антибіотики приймати в жодному разі не потрібно.

При середньому ступені тяжкості антибактеріальні засоби також протипоказані, вони можуть призначатися виключно за наявності лабораторно підтвердженої супутньої бактеріальної інфекції або при обґрунтованій підозрі на неї.

лікування від грипу та коронавірусу має бути комплексним

При тяжкому та критичному стані використання антибіотиків може бути, але лише за призначенням лікарям за наявності супутньої бактеріальної інфекції.

"Вірусна інфекція не лікується антибіотиками. Приймання антибактеріальних препаратів без призначення фахівця може заподіяти шкоду вашому здоров’ю", – застерігають медики.

Як лікуватися від грипу

Боротися з грипом можна лише тими засобами, які призначив лікар. Медики наголошують, що допомагають подолати хворобу препарати з доведеною активністю проти вірусу грипу. Лише вони здатні припинити розмноження вірусу в організмі. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

Покращити самопочуття можуть препарати для пом’якшення симптомів.

"Вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми - жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах", – пояснюють медики.

лікування від коронавірусу та грипу має бути комплексним

Народні засоби теж в цьому випадку є ефективними. Зокрема, пиття теплої рідини у виді слабозавареного чаю з лимоном або листя, гілочок, ягід малини, смородини.

Важливо під час грипу їсти легку і нежирну їжу. Однак, якщо хворий не хоче їсти, примушувати його не потрібно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme