Привіт, криптосвіт: Як по-новому слухати музику і займатися сексом

Стартапери презентують все більше проектів на блокчейні, а чимало сфер життя переживають принципові зміни

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Привіт, криптосвіт: Як по-новому слухати…

Раніше блокчейн асоціювався виключно з біткойном, аж тепер проникає у торгівлю, медіа і мистецтво. Технологія пропонує новий принцип взаємодії. Дані про кожну транзакцію зберігаються на комп'ютерах користувачів, що захищає інформацію, а крім того, забезпечує швидку взаємодію сторін без посередників.

Тож компанії одна за одною спокушаються можливістю зробити міні-революцію в обраній сфері, обіцяючи користувачам відкриту і зручну співпрацю.

Depo.ua зібрав проекти з різних сфер, які вже використовують блокчейн.

Сучасна освіта

Автори проекту ODEM пропонують здобувати вищу освіту по-новому. Мовляв, наразі студенти змушені платити головним чином за апломб – статус університету та урочистості. Насправді ж навіть у передових вишах освіта пасе задніх і не здатна задовольняти запитам суспільства, які в еру технологій змінюються щомісяця.

Рішення, звісно, у комерційній зацікавленості: створи цікавий контент, і студенти залюбки оплатять твою роботу. Себто проект в чомусь подібний на платформи онлайн-курсів: людина сама набирає собі курси, а по закінченню отримає сертифікат. Один "фундаментальний" диплом заміняють набори знань та навичок з обраних дисциплін.

От тільки взаємодія відбувається завдяки укладеним на блокчейні смарт-контрактам. Система зберігає результати кожного учасника, а, наприклад, підробити диплом стає нереальним.

Аби вчитися по-новому, майбутнім користувачам пропонують скуповувати одноіменну криптовалюту.

Старт проекту – 17 лютого. Наразі ODEM залучив до співробітництва 200 професорів з провідних університетів.

Незалежна журналістика

Вже кілька платформ на основі блокчейну пропонують заробляти на журналістиці і блогерстві. Зокрема, працюють платформи Civil і Steem, де автори постять свої матеріали, а читачі їх оплачують. За цифрові гроші користувач може, наприклад, замовити тему обраному автору, а сам блогер чи журналіст – заплатити спільноті за перевірку фактів (діють все ті ж смарт-контракти).

Зокрема, на Steem гроші отримують навіть користувачі, які "лайкають" матеріали. А от впливу на платформі можна набути, купивши за місцеві токени steem-и так звану steem-силу.

Таким чином політична або бізнес-орієнтація видання більше не має значення, успіх визначається цікавістю контенту, а розробити систему боротьби з фейками та пропагандою стає набагато легше.

Окрема платформа для стрімерів Freedomstreaming пропонує стрімити без цензури і реклами. Крім того – на умовах анонімності. За описаною схемою, користувачі системи винагороджують авторів найцікавіших відео внутрішніми токенами.

Банківська справа

Кілька стартапів впровадили блокчейн у кредитну справу. Зокрема, дітище стенфордських інженерів Bloom пропонує допомогу у створенні кредитної історії.

Користувач надає персональні дані, система прораховує рейтинг, партнери доповнюють профіль. Далі людина може відкрити сторінку потенційним кредиторам, які можуть бути впевнені, що дані достовірні.

Мета – відносна незалежність. Наприклад, система працюватиме, і якщо юзер змінить країну проживання, або ж стане жертвою політичних переслідувань. Кредитори орієнтуватимуться виключно на факти

Інший проект, який поєднує блокчейн із фінансовими послугами, - ETHLend – є інструментом укладення кредитних угод. Кожен договір за допомогою блокчейну надійно фіксується у системі. Сайт почав функціонувати у грудні, але вже забезпечив укладення понад 400 кредитів. Ще є Lendoit, який спеціалізується на мікропозиках.

Музика

Проект Ujo Music діє на основі Ethereum пропонує музикантам захистити свої композиції у новаторський спосіб. Вже публікація на платформі закріплює за творами авторське право. Шанувальники митця можуть придбати треки або цілу платівку. Причому розрахунки проводяться автоматично. Сума розподіляється між виконавцем, музикантами та людьми, причетних до створення продукту.

Ще у 2015-му подібний експеримент Ujo Music провела співачка Імоджен Хіп, запропонувавши купити за ефіри її нову пісню Tiny Human.А ле в повну силу проект запрацював минулого року. Сама ж Хіп розкручує власний блокчейн-стартап Mycelia, яка широко рекламує у ЗМІ.

"Саме час трансформувати музичну індустрію під керований даними світ. Індустрія не змінювала свої бізнес-моделі впродовж 100 років, і зараз з'являється нова схема роботи", - цитує співачку Medium.

Фото

Схожий набір можливостей пропонують і фотографам. Так, компанія Kodak створює платформу KodakOne. Розміщуючи на сервіси свої знімки, фотографи фіксують авторські права, користувачі ж можуть швидко і напряму купити потрібні зображення.

"Kodak завжди хотів демократизувати фотографію і передати право ліцензування самим митцям. Наші технології - це легкий спосіб це зробити", - каже гендиректор компанії Джефф Кларк.

Розробники стверджують, що крадіжки у системі неможливі. Адже зафіксувавши підозрілу активність і намагання скопіювати зображення, система сама стягне плату за нього. Наскільки вона буде захищена від піратів – питання відкрите.

Секс

Деякі стартапи видаються аж надто новаторськими. Зокрема, автори нідерландського проекту Legal Fling пропонують за допомогою блокчейну отримувати від партнера згоду на секс. "Не руйнуйте момент. Просити підписати контракт щодо згоди на секс може видатися дивним. З нами усе владнати можна лише одним кліком", - йдеться на сайті проекту.

Кожен з користувачів створює профіль, де окреслює власні сексуальні вподобання і табу. Завдяки ж блокчейну домовленості надійно фіксуються.

Щоправда, навали користувачів на сексуальний стартап поки немає. Автори все ще пропонують встановити додаток "одним із перших".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme