Послаблення обмежень та ковід-паспорти: Чи варто українцям планувати відпустку у Європі

Європейська Рада рекомендувала країнам-членам ЄС послабити обмеження на в'їзд для мешканців третіх країн. Тож найближчим часом довідка про щеплення може стати перепусткою для туристів, а вже з 1 липня збираються впровадити коронавірусні сертифікати, які спростять систему в'їзду

Журналіст відділу "Життя"
Послаблення обмежень та ковід-паспорти:…
Фото: Pexels.com

Depo.ua розповідає про можливі послаблення для туристів, особливості майбутніх коронавірусних паспортів, а також європейські країни, що вже відкриті для українців. 

Що рекомендувала Єврорада

Отже, 20 травня Єврорада оновила список рекомендацій для країн-членів. Тепер зокрема пропонують пускати до країн союзу людей, які щонайменше два тижні тому закінчили курс вакцинації від коронавірусу. І при цьому щепилися авторизованими європейським регулятором вакцинами. Таких наразі чотири – Comirnaty (вакцина Pfizer та BioNTech), Moderna, Vaxzevria (раніше AstraZeneca) та Janssen (Johnson & Johnson). Також рекомендують розширити список на препарати, схвалені ВООЗ. В цьому списку є доступна для українців корейська AstraZeneca/SK Bioscience та індійська CoviShield. А от Coronavac все ще проходить процедуру авторизації.

Крім того, хочуть розширити список країн, резиденти яких можуть в'їжджати в ЄС взагалі без обмежень. Зокрема, якщо наразі у списку – країни, де фіксують менше ніж 25 випадків зараження на 100 тис. мешканців протягом двох тиждень, наразі цю межу хочуть підняти до 75. Але при цьому враховувати загальну динаміку захворюваності, кількість проведених тестів та надійність наданої інформації.  

Коли з'являться сертифікати про вакцинацію, і що робити до того часу

Для подорожей у ЄС хочуть впровадити цифровий сертифікат вакцинації, а третім країнам дозволити користуватися його національними еквівалентами. Такий документ повинен бути безкоштовним і видаватися максимально легко. Його мають виготовити до кінця червня, оголошена дата впровадження – 1 липня. 

Документ має надавати інформацію про наявність чи відсутність щеплення, результат тесту на COVID-19 або ж нещодавнє одужання від хвороби. 

Поки що ж рекомендують приймати альтернативні сертифікати третіх країн, принаймні з мінімальним набором даних. В Україні це може бути Міжнародне свідоцтво про вакцинацію – вже достатньо давня форма, яка раніше засвідчувала наявність щеплень проти інших хвороб. Таке свідоцтво має видавати сімейний лікар за відповідним запитом. Втім, купувати квитки у конкретну країну бажано вже після того, як вона оголосить, що відкриває двері мандрівникам і згодна приймати такі довідки. Адже рекомендації Ради Європи для виконання необов'язкові. 

Чи можна буде отримати сертифікат про вакцинацію в Україні

У МОЗ заявляють, що активно розробляють вітчизняний варіант сертифікату і планують запустити його синхронно з ЄС.  Як ще у квіті пояснював прем'єр Денис Шмигаль, Україна вже домовилася про визнання його у Союзі. 

"Відповідних домовленостей на моє доручення досягла віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час зустрічі з віцепрезиденткою Єврокомісії Вєрою Юровою", – зазначив голова уряду.

Куди в Європі можна поїхати вже зараз

З 14 травня українців приймають у Греції. Як зазначається на сайті посольства, туристи мають заповнити спеціальну форму, оформити сертифікат про вакцинацію (зроблену не раніше, ніж за 14 днів, обмежень щодо дозволених брендів вакцин немає) англійською, французькою, німецькою, італійською, іспанською чи російською, який перевірять при перетині кордону. Альтернативою може бути традиційний ПЛР-тест, довідка про перенесену коронавірусну хворобу та одужання, або довідку про наявність антитіл. 

У Хорватії приймають ці самі документи англійською. Також підходить негативний результат тесту на антиген. 

Кіпр, що також входить у ЄС, діють обмеження залежно від епідеміологічної зони, в яку занесено країну. Згідно з даними на сайті посольства держави, Україна зараз у червоній. Це означає, що від мандрівника вимагається надати негативний результат ПЛР-тесту і пройти додаткове тестування вже у самій країні (вартість – близько 30 євро). Результат обіцяють за три години, протягом яких манрівник повинен бути на домашній самоізоляції. Втім, є висока ймовірність, що з червоної зони нашу країну незабаром виключать. 

У Чорногорію з 24 квітня українських туристів пускають без обмежень. Не потрібні тести і в Албанії, тут стан здоров'я туристів можуть перевірити вибірково. 

З 7 червня, за словами прем'єра Іспанії Педро Санчеса, його країна також дозволить в'їзд для вакцинованих мандрівників незалежно від країни походження. 

Сухопутні кордони вже відкрила Грузія. Умови в'їзду – довідка про вакцинацію або негативний ПЛР-тест. Щоправда, нещепленим доведеться ще раз перездавати тест на третій день перебування у країні. 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme