Поширення "Дельти" серед вакцинованих та потужні нанотіла: Що нового вчені дізналися про коронавірус

Коронавірус "Дельта" шириться світом, в Україні зафіксували понад 300 випадків захворювання цим штамом і з острахом чекають осінньої хвилі пандемії. Тим часом науковці намагаються здобути нові знання про підступний збудник, особливості його лікування та можливу панацею

Журналіст відділу "Життя"
Поширення "Дельти" серед вакцинованих та…
Фото: Pexels

Depo.ua зібрав наукові новини про коронавірус за останній період. 

Вакцина не запобігає передачі штаму "Дельта" у перший тиждень хвороби

Останні дані, отримані науковцями із США, Великої Британії та Сінгапуру свідчать, що у носі вакцинованих пацієнтів зі штамом "Дельта" не менше вірусів, ніж у невакцинованих, йдеться у публікації Nature

Зокрема, група вчених з Департаменту охорони здоров'я округу Медісон та Дейн вивчала особливості передачі інфекції у штаті Вісконсін у червні та липні. Заміряли вірусне навантаження у 719 хворих. У вакцинованих та невакцинованих показник виявився ідентичним. 

"Вірогідно, що вакциновані здатні поширювати вірус. Але ми ще не знаємо, яка їхня частка у загальному поширенні", – коментує співавтор роботи Томас Фрідріх.

Схожі результати показали дослідження Массачусетських вчених. Крім того, після масштабних масових заходів близько три чверті з 469 випадків захворювання виявили у вакцинованих (у Массачусетсі загалом 69% вакцинованих від груп, для яких дозволена процедура). Втім, наразі науковці вважають, що вакциновані люди зі штамом "Дельта" залишаються заразними менший період часу. Після сьомого дня хвороби їхнє вірусне навантаження стрімко падає. 

Перший хворий – китайський вчений?

Доктор Пітер Ембарек з ВООЗ, який у Китаї розслідує походження пандемії на одному з данських телеканалів поділився однією з вірогідних гіпотез про першого зараженого. Хоча розслідування все ще триває, наразі у ВООЗ вважають, що ним дебютним пацієнтом бути науковець з китайської лабораторії, який підхопив інфекцію від кажанів. На думку Ембарека, в умовах постійного контакту з летючими приматами ймовірність заразитися набагато вища, ніж просто на ринку у Вухані.

Підступний фермент коронавірусу

Дослідники з Університету Айова описали у журналі Science фермент коронавірусу, який блокує дію багатьох противірусних препаратів. Власне, він допомагає усунути сторонні речовини, що проникають в структуру SARS-CoV-2. Розробники вважають, що знання про фермент – крок до створення ефективних пігулок. Крім того, якщо знайти спосіб його знешкодити, допомогати боротися зі збудником зможуть і вже відомі медикаменти. 

Рятівні нанотіла

Біохіміки з Інституту Макса Планка у німецькому Геттінгені розробили нанотіла, що начебто здатні боротися з різними штамами коронавірусу.  Нанотіла видобули з імунних клітин альпаки. Це невеличкі частини антитіл, що заважають коронавірусу прикріпитися до людської клітини. При цьому презентовані нанотіла здатні витримувати високі температури до 95C – себто довго залишатися в організмі, не втрачаючи корисних властивостей. Розробники передбачають, що з них можна створити ліки для інгаляцій – нанотіла атакуватимуть збудник безпосередньо у дихальних шляхах. Втім, випробування новітнього препарату тільки розпочалися. 

Нове свідчення когнітивних розладів після ковіду

Група науковців із Королівського коледжу Лондона, Імперського коледжу Лондона та Університету Кембріджа провела дослідження за участю 80 тис. людей, що вивчало залежність між рівнем когнітивних складнощів післі COVID-19 та важкістю перебігу самої хвороби. Учасникам дали пройти низку тестів на різні інтелектуальні вміння. З'ясувалося, що хвороба, наприклад, ніяк не впливає на емоційний інтелект – з тим, щоб визначити фото, на яких люди мають однакову емоцію, складнощів не виникало. Так само не зафіксували жодного впливу захворювання на оперативну пам'ять – учасники запам'ятали, в якому саме місці на екрані виникала задана послідовність фігур. 

А от з аналітичними здібностями (визначити слова, між якими однаковий логічний зв'язок) та вирішенням задач (порахувати, за скільки кроків можна подолати певну відстань) виявилося більш проблематично. Дослідники дійшли висновку, що після важкого коронавірусу, який супроводжувався, в тому числі, вентиляцією легенів, IQ знижувався на близько сім пунктів. Втім, аби простежити тривалість такого ефекту, а також зрозуміти, чому страждають лише певні інтелектуальні функції, науковцям потрібні подальші дослідження. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme