Від війни – за кордон: Де українські жінки, діти та літні люди можуть пережити російське вторгнення

В міру того, як бойові дії охоплюють все нові регіони України, а наслідки російського вторгнення стають все більш відчутними для інфраструктури нашої країни, питання про евакуацію небоєздатного населення теж, на жаль, стає дедалі гострішим

Журналіст відділу «Світ»
Від війни – за кордон: Де українські жін…
kropyva.ck.ua

Іще за десять днів до початку повномасштабного російського вторгнення до України, чимало європейських держав повідомляло про свою готовність прийняти біженців. Як писало Depo.ua, серед них були країни Балтії, Румунія, Польща та Чехія. Українців були готові прийняти навіть у США — хоча потрапити туди, зважаючи на вартість квитків та закрите небо, досить складно.

Загалом, з того часу списки тих, хто формально готовий приймати українців, тільки розширилися.

Зокрема, учора глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Європейський Союз підготував план для прийому біженців з України. В чому полягає цей план, і як ним можна скористатися, вона, втім, не уточнила. Про готовність прийняти біженців повідомила і Словаччина.

Але як би там не було, найбільш реалістичним притулком для українців поза межами своєї батьківщини зараз є Польща, уряд якої максимально розширив можливості для перетину кордону.

Зокрема, на сайті польського уряду наявне повідомлення для українців стосовно того, що в'їзд до Польщі є максимально спрощеним. При тому в країні розгорнута мережа притулків, де біженцям нададуть всю необхідну інформацію, місце для відпочинку, їжу, базову медичну допомогу. А також допоможуть підшукати житло в країні.

Громадяни України зараз можуть в’їхати до Польщі на підставі:

угоди про безвізовий рух;

національної візи (D) або шенгенської візи (C);

довгострокової візи або дозволу на проживання, виданого іншою державою Шенгену;

письмової згоди, виданої польською прикордонною вартою, наданою при перетині кордону;

заяви про надання міжнародного захисту, поданої на польському кордоні.

Люди, які перетинали кордон впродовж останніх кількох днів, стверджують, що при контакті з польськими прикордонниками потрібно голосно й чітко сказати "Потребую помочі" — після чого вони скажуть, а в разі потреби — і допровадять до найближчого притулку.

Неповнолітніх у супроводі хоча б одного з батьків безпроблемно пропускають, не зважаючи на відсутність паспорту. Документів стосовно щеплення від коронавірусу також не вимагають, тільки вносять осіб, у яких його немає, в спеціальні списки — ймовірно, для подальшої вакцинації.

Ситуація з домашніми тваринами максимально лібералізована — на кордоні пропускають тварин навіть без ветеринарних паспортів.

Єдиною значною проблемою залишається кількість охочих перетнути кордон — на популярних переходах в Краківці, Шегинях та Раві Руській черги можуть складати зараз кілька сотень автомобілів. Дещо менш завантажені переходи в Грушеві та в Смільниці. Переглянути інформацію з веб-камер на польському кордоні і самостійно оцінити ситуацію можна тут.

Що стосується інших напрямків ймовірної евакуації, то стосовно Румунії наразі якась визначена інформація відсутня. Можливо, тому, що регіони, які межують з цією країною та мають з нею тісні культурні зв'язки, наразі не зазнали руйнівного впливу бойових дій.

Втім, якщо виїзд за кордон для когось є небажаним чи неможливим, завше залишається можливість пошукати притулок всередині країни. Тим паче, що чоловіків від 18 до 60 років після запровадження загальної мобілізації за кордон не випускають. Так, у Закарпатській, Львівській та Івано-Франківській областях зараз також розгортаються пункти прийому біженців. В реальності умови в них є, на жаль, далекими від повного комфорту. Оскільки під них віддають, зазвичай, або наметові містечка (гірший варіант), сільські клуби або спортивні зали шкіл. Але опалення, якісь спальні місця та харчування у них все-таки наявні.

Тож бережімося, рятуймося, а хто спроможний — даваймо відсіч окупантам на українській землі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme