Понад 2900 смертей в Італії: Чому саме ця країна стала рекордсменкою коронавіруса

Коронавірус в Італії встановив новий трагічний рекорд – лише вчора хвороба забрала 475 життів, загальна ж кількість жертв сягнула 2978.  Місцеві лікарі у розпачі, адже альтернативного плану, окрім як ізолювати міста, у них немає, тож залишається лише сподіватися, що крива епідемії нарешті піде донизу

Понад 2900 смертей в Італії: Чому саме ц…

Італійський кейс став загальноєвропейською антиутопією, і уряди різних країн намагаються спрогнозувати, чи не повторить долю країни увесь континент. При цьому деякі запевняють, що чекати колапсу таки варто, інші ж опонують, що в плані вразливості до нового мікроорганізму Італія справді виявилася унікальним випадком.

Depo.ua зібрав можливі чинники розгортання коронавірусної катастрофи в Італії. 

Так, у дослідженні групи оксфордських вчених, опублікованому у Demographic Science, йдеться про те, що головна причина вразливості – демографічна ситуація в країні. Адже в Італії – друга у світі за середнім віком її жителів.  23% мешканців країни старші за 65 років,  понад 4 млн досягли 80 років і більше. При цьому середній вік померлих від коронавірусу –  79,5.

"Збільшення тривалості життя зіграло свою роль у зміні структури населення і призвело до зниження народжуваності", – констатує одна з авторів роботи, епідеміологиня Дженніфер Бім Доуд. 

При цьому є ще одна особливість: в культурі італійців – жити великими сім'ями або ж принаймні якомога довше залишатися з батьками.  За останнім показником італійці – одні з лідерів ЄС. Так, за даними на 2018-й серед мешканців країни від 18 до 34 років 66% живе зі старшим поколінням. Середній показник в ЄС натомість – 48%.  

Втім, має значення не лише вік, але й те, що наука наразі ще не на тому рівні, аби зберігати здоров'я до глибокої старості. , пише Bloomberg.  Так, за даними служб охорони здоров'я Італії понад 99% людей, які померли через коронавірус, мали супутні хвороби, і лише 0,8% були абсолютно здоровими. 75% страждали від гіпертонії, близько 35% мали діабет і приблизно третина – серцеві розлади. 

Вчасно закритися від світу

Спершу епідемія в Італії набирала оберти неспішно. В останній день січня у Римі госпіталізували пару китайських туристів з коронавірусом, за тиждень з Уханя повернувся ще один хворий італієць. 21 лютого у Ломбардії зафіксували 16 підтверджених випадків, а 22 лютого показник зріс до 60. 

При цьому повністю закрити країну на карантин влада наважилася лише 9 березня.  11 березня закрили майже всі заклади та установи, окрім супермаркетів та аптек. Себто, тут можна безкінечно нарікати, що у країні усе зробили запізно, але логічно і те, що влада інших держав заворушилася виключно через жахливий італійський кейс. 

Втім, наразі неясно, чи незначний часовий лаг стане панацеєю для інших країн Європи. Зокрема, у Німеччині динаміка дещо інша, але все ж тривожна. Так, про першого хворого німця стало відомо 27 січня. Від підхопив заразу від колеги з Китаю, з якою говорив на конференції у Мюнхені. 29 січня хворих стало четверо, а 13 лютого – шістнадцять. Більшість – співробітники однієї компанії. Але перші три випадки зафіксували в інших регіонах країни. 1 березня інфікованих було 117, 8 березня – 847. 

11 березня у країні обмежили масові заходи, але навіть тоді канцлерка Німеччини Ангела Меркель, відома противниця ізоляціонізму, акцентувала, що країна не стане закривати кордони, бо такий крок "не є адекватною відповіддю на виклики". Щоправда доволі скоро рішення довелося змінити.

При цьому у Німеччині свій рекорд – 1305 нових випадків за добу. Наразі у країні запанікували всерйоз. Інститут Роберта Коха прогнозує, що без належного рівня самоізоляції за три місяці у країні може перехворіти 10 млн людей. 

Але все ж таки станом на зараз ситуація у країні менш катастрофічна. Так, в Італії 11 березня було 12 462 випадки і 827 померлих. Наразі в Німеччині, куди інфекція потрапила майже одночасно з Італією, зараз 13 632 випадки і 33 смерті. 

При цьому Німеччина – друга за середнім віком країна після Італії. При чому серед багатьох країн ЄС не йдеться про надто серйозні розбіжності у віці і з наступними кількома країнами.  Якщо в середньому в Італії жили 46.3 роки, 

При цьому і в графіку проживання з батьками Італія не виглядає аж надто рекордсменкою. Так, порівняно з італійським показником у 66%, у Греції зі старшим поколінням мешкає 68% молоді від 18 до 34 років, а в Хорватії – 75%.  Зате в Німеччині показник істотно нижчий і становить 40,4%. 

Тож можна припустити, що грає роль поєднання двох чинників – середнього віку населення і небажання залишати батьківський дім. І тоді в групі ризику виявляться всі країни, що мають схожі дані. Але цих двох чинників, скоріше за все, недостатньо. 

Готовність до епідемії

Зокрема, ВООЗ припускає, що у катастрофічній ситуації винен випадок. Мовляв, сталося так, що багато людей захворіли одночасно. І далі, логічно, що влада країни не змогла вчасно впоратися з ситуацією. 

Аби відреагувати швидко і злагоджено, Італії не вистачило продуманих схем, людей та обладнання. Наприклад, у країні настав гострий дефіцит з медичними масками та іншими засобами захисту. Сама країна їх не виробляє, а сусідні в умовах стрімкого поширення віруса продати не захотіли, пише Aljazeera з посиланням на місцевих експертів. 

Спеціалістів також катастрофічно не вистачало (і зараз ця проблема прогресує). Аж до того, що навіть лікарі, які самі підхопили коронавірус, продовжували рятувати людей.  Минулого понеділка уряд виділив 3,5 млрд для протистояння хворобі. При цьому Італія намагається наймати лікарів за кордоном, але свою систему доводиться вижимати максимально, залучаючи навіть випускників вишів, які ще не отримали ліцензії. 

І тут зрозуміло, що, наприклад, Україна підготовлена не краще. Адже наразі у нас катастрофічно бракує навіть тестів, а сама переймає кілька днів. Днем з вогнем не знайти елементарні маски, хоча їх і обіцяють підвезти у найближчі дні.Та й готовність лікарень під величезним питанням.

Втім, якщо вірити офіційній статистиці захворюванності, у України наразі все ж є шанси пережити пандемію легше, адже жити на карантині ми намагаємося з перших випадків інфекції, і, можливо, фатальний "сніжний ком" ще можна зупинити. Звісно, при тому, що влада та решта українців свідомо ставитимуться до заходів безпеки, а проблеми з діагностикою та кваліфікацією персоналу швидкої, який інколи приїздить на виклики навіть без масок, певним чином вирішаться.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme