Поліноз: Симптоми, лікування і профілактика захворювання – поради алерголога

Сезонна алергія або поліноз вражає 30% населення України. Починаються його симптоми навесні, коли на слизові оболонки чутливих людей потрапляє перший пилок, що утворюється під час цвітіння дерев і трав
 

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Поліноз: Симптоми, лікування і профілакт…
Фото: Рixabay

Depo.ua поспілкувався з лікарем-алергологом та дізнався, як проявляється сезонна алергія навесні, як потрібно лікувати це захворювання, а також чи є профілактика полінозу.

Що таке поліноз і які його симптоми

Поліноз – це алергічне захворювання слизових оболонок очей й носа, який виникає через потрапляння на них пилку рослин чи спорів грибів. У минулому поліноз називали сінною гарячкою – тоді вважалося, що сезонна алергія навесні викликається сіном, однак згодом вдалося встановити зв'язок між симптомами захворювання і пилком.

Сезонний поліноз може бути у різному віці, але зазвичай перші симптоми виникають ще в дитинстві або підлітковому періоді – людину мучить алергічний риніт, який характеризується водянистими виділеннями з носа, його закладенням. Також виникає біль у горлі, свербіж у вухах та денна втома.

Дерева квітнуть

Дитячий алерголог Вікторія Липко стверджує, що поліноз є хронічним захворюванням, а його симптоми повертаються щороку в один і той самий час. Проявом захворювання може бути нежить, чхання, закладеність носа, свербіж очей, висип на шкірі, кашель, задишка, кон’юнктивіт.

Алерголог Вікторія Липко

"З дерев найбільше пилку викидає береза, вільха та ліщина. Ускладнювати перебіг алергії на цвітіння дерев може синдром оральної алергії, що проявляється сверблячкою, набряком в роті та висипом. Тому в сезон пилкування дерев в харчуванні варто обмежити яблука, груші, персики, абрикоси, моркву та селеру", – наголошує Вікторія Липко.

За її словами, алергія на цвітіння може виникнути з віком, а симптоми можуть проявлятися через дії алергенів, що є в навколишньому середовищі.

"Варто пам'ятати, що поліноз може провокувати розвиток бронхіальної астми. Визначитись, на що саме алергія, та обрати правильну тактику лікування, може лише лікар", – додає фахівець.

Як уникнути появи полінозу: поради алерголога

Алергія

Щоб алергія на цвітіння, симптоми якої у дорослих спричиняють іноді вкрай важкі стани, не застала зненацька, лікар радить застосовувати елімінаційні заходи (уникнення контакту з алергеном):

  • виходити на вулицю після дощу;

  • прогулянки у вечірній час, коли спостерігається найменша концентрація алергенів у повітрі;

  • після прогулянки вмиватися, промивати ніс, приймати душ та прати одяг;

  • носити капелюх та сонцезахисні окуляри;

  • щільно закривати вікна у машині та вмикати кондиціонер;

  • проводити щоденне вологе прибирання.

Як лікувати поліноз

Лікар лікує поліноз

Алерголог Вікторія Липко наголошує, якщо з'явилися симптоми полінозу, потрібно звернутися до лікаря. Фахівець зможе призначити дієве медикаментозне лікування, що направлене на усунення симптомів алергії. Самолікуванням краще не займатися.

На думку лікаря, єдиним методом, що дозволяє повністю вилікувати поліноз і його симптоми, є алергенна імунотерапія (АІТ).

"Лікування полягає в регулярному введенні в організм невеликої дози алергену, допоки організм не перестане на нього реагувати", – пояснює алерголог.

Чи можна перерости сезонну алергію 

Поліноз

Як вже згадувалось, алергія може переходити у хронічну форму. Вікторія Липко наголошує, що можна перерости алергію на продукти, але це стосується дітей молодшого віку.

Також, за її словами, можна перерости алергічний нежить й інші прояви полінозу у віці 20-30 років, коли розвивається толерантність (нечутливість) до збудників хвороби.

"Інколи симптоми полінозу проходять самі у людей старше 60 років, що пов'язано зі зниженням функції імунної системи. Але, враховуючи те, що в Україні з'явились пацієнти, у яких зафіксовано розвиток алергії у віці старше 70 років, а також серйозні наслідки у виді розвитку бронхіальної астми, ангіоневротичного набряку чи кропив'янки, краще звернутись до лікаря для проведення діагностики та призначення ефективного лікування симптомів алергії", – радить фахівець.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme