Пляжний відпочинок у серпні: Куди податися, щоб і гарно, і безпечно

Серпнева погода хоч і де-не-де вже нагадує про наближення осені, та все ще чудово підходить для пляжного відпочинку. Втім, безпечним його можна назвати далеко не усюди

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Пляжний відпочинок у серпні:  Куди подат…
фото: УНІАН

Наявність інклюзивної інфраструктури, де буде зручно і доросли і дітям незалежно від фізичних можливостей, медпункти, рятувальники, а головне – чиста і безпечна для купання вода – це гарантія, що відпочинок принесе позитивні емоції і піде на користь здоров'ю. 

Depo.ua розповідає про умови на різних популярних пляжах, рівень чистоти води та розвиток інфраструктури.

Де купатися точно не варто

На жаль, на початок серпня дані про чистоту води, опубліковані МОЗ, на багатьох морських курортах – не вельми втішні. Так, у Бердянську, Маріуполі а також Херсонській та Миколаївській областях виявили хімічні забруднення та рекомендували заборонити купання у низці локацій.

У Донецькій області моніторили 15 пляжів, 9 з яких – морські. Біля берегів 5 пляжів Маріуполя виявили підвищений індекс ЛКП (лактозопозитивної кишкової палички): по вул. Виноградна, 140, у районі водної станції "Куточок", у районі СРЗ, с. Пісчане, у районі кафе "Rafale" — по 240000; у р-ні готелю "Турист" — 24000). Крім того, відхилення зареєстрували і за хімічними показниками.

Невтішна ситуація і у Бердянську Запорізької області: з 15 проб морської води у місті 11 мали відхилення від стандарту за рінем ЛКП.

У Миколаєві не рекомендовано купатися на пляжах "Чайка" та "Прибій". У першому випадку виявлено підвищений вміст кишкової палички, у другому – хімікатів.

У Херсонській області обережними варто бути тим, хто збирається на річковий відпочинок: там у 12 пробах води знайшли відхилення за хімічними показниками. 

А от "найчистішою" водою придатною для купання нині може похизуватись Одеська область, де порушень не виявили (під дослідження води потрапили як пляжі самої Одеси, так і найближчих містечок та сіл: м. Южне, с. Сичавка і с. Вапнярка Лиманського району, с. Грибівка і с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району).

Деякі штами кишкової палички викликають нудоту, блювання, пронос, підвищення температури. Інколи бактерія може призводити до важких станів, особливо у дітей. Токсин провокує сильні спазми у животі та викликає криваві випорожнення. Також у деяких людей, особливо дітей до п’ятирічного віку і літніх людей  паличка може викликати гемолітико-уремічний синдром (2 – 7% інфікувань). У США даний синдром – основна причина гострої ниркової недостатності у дітей і є небезпечним станом для життя. Потрапити до організму кишкова паличка може з водою, яку можна заковтнути, купаючись, пірнаючи чи бризкаючись. З водою, якою людина миє продукти. І третій варіант – покупатися у зараженій воді і потім щось з'їсти руками. 


Фото: УНІАН

Безпечний пляж це...

Втім, відносно чиста вода – не єдина умова безпечного пляжу. За визначенням ДСНС, на безпечному пляжі мають бути наступні пункти:

Рятувальний пост, де чергує професійний рятувальник;

Наявність рятувальних плавзасобів;

Медпункт; 

Наявність огороджувальних буїв;

Пісок, прочищений від сміття, скла та інших предметів, які можуть нести загрозу життю та здоров’ю відвідувачів;

Рельєф дна повинен бути безпечним для людей, не повинно бути різких перепадів глибини.

Інклюзивні пляжі

Крім того, важливі не лише безпека, а й комфорт, який, поки що, доступний не усюди та не усім. Наприклад, для маломобільних груп населення доступними (ще й відносно) є лише кілька пляжів, а повністю інклюзивний в Одесі лише один – пляж "Дельфін". До того ж, він повністю відповідає вимогам безпеки.

Тут є з’їзди з пандусами у море та на пляж, є ліфт, медпункт, туалет та душ. І, звісно, роздягальня, яка поєднана з кімнатою для догляду за дитиною.

Вхід сюди – вільний, єдине обмеження – шезлонги призначені для людей із пільгами, втім на власному рушнику розташуватися можуть усі. 

Серед інклюзивних пляжів в Одесі також є місце на одинадцятій станції Великого Фонтану – це пляж старого зразка, побудований ще у 90-х, втім він досі функціонує і не містить хіба що ліфта. 

В області усіма зручностями обладнаний пляж у Чорноморську, гордий власник "блакитного прапору". Тут буде зручно як із найменшими дітьми, так і людям на візках чи зі зламаними кінцівками: є зручний спуск для колясок, паркінг, спуск у воду з дворівневими поручнями, інклюзивний туалет, роздягальня та візки-амфібії для занурення у воду.

Також інклюзивні пляжі є у Запорізькій області – у Приморську та на популярному курорті Кирилівка, що на Федотовій косі біля селища Степок. Два облаштованих пляжі є на Арабатській Стрілці: володарями блакитного прапора є центральний пляж та пляж бази відпочинку "Чайка-1" в селищі Щасливцеве.

Пляжі для відпочинку "дикуном"

Щоб триматися подалі від купи людей, чудовим вибором буде Кінбурнська коса. Довгі пляжі з пологим входом у море, березові та дубові гаї, соляні озера. 

З мінусів – відсутність зручностей. Максимум, на який варто розраховувати –  кімната у місцевих чи невеличке бунгало. Найбільш реалістично просто розбити намет.

Острів Джарилгач – ідеальне місце для дикого відпочинку. Тут чисте море, в якому дельфіни підпливають близько до берегів та білосніжні пляжі. А ще – купа диких тварин.

Щоб сюди дістатись, потрібен винайняти катер. Якщо попросити капітана подовше поплавати, то можна прямо з моря відшукати собі гарну місцину без жодних ознак туристів, з якої вас потім можуть забрати у зазначений час. Та візьміть до уваги: Джарилгач – заповідна зона, тож до відпочинку варто поставитися відповідально: взяти портативний біотуалет, сміттєві пакети та мангал, аби не виппалювати землю і мінімізувати свій слід на острові.

На Азовському морі гарним варіантом для "дикунів" буде острів Бирючий, найширша ділянка Феодосійської коси у західній частині Азовського моря. Тут піщані пляжі, степові рослини та багата фауна: є лисиці, олені тощо.

Але зважайте на ризики: на диких пляжах немає ані медпунктів, ані рятувальників, ані, часто, навіть буїв. Та і допомоги чекати нізвідки – якщо поруч немає інших людей. У таких місцях вкрай не рекомендують купатися самостійно без компанії людей, які добре вміють плавати та з маленькими дітьми, яких модна не догледіти за лічену хвилину.


Фото: УНІАН
 

Для тих, хто хоче розважатись

Курортне селище Затока, що розташоване на Будакській косі в Одеській області - одне з найбільш "двіжових" локацій для тих, хто не любить усамітнення. На пляжах тут піщані береги, а довкола розкинулися численні дискотеки, ресторани та атракції. 

У самій Одесі для таких цілей підійдуть пляжі Ланжерон, Відраду та Аркадія. Тут – безліч  розваг, кафе і ресторанів, нічних клубів, прокатів катерів і катамаранів, "бананів" та інших водних розваг.

На Азовському морі тим, хто полюбляє усілякого роду розваги сподобаються пляжі Кирилівки. Тут, зокрема на Федотовій косі розбилися понад 200 баз відпочинку та готелів. Є сафарі парк, парк розваг, дельфінарій і купа класичних пляжних розваг: скутери, катамарани, водні гірки тощо.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme