Пластик, сміття та людське волосся: З чого нині виробляють екоодяг

Нещодавно ісландська дизайнерка Валдіс Стейнарсдоттір розробила колекцію незвичайних топів

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Пластик, сміття та людське волосся: З чо…
фото: dezeen.com

Їх зробили з желатину і агару — суміші, яку одержують із червоних водоростей. Такий одяг відливають у формах, а желатин і агар не шкідливі для екології: у природному середовищі вони розкладаються за кілька тижнів.

До того ж, топ все одно не доведеться викидати на смітник: коли він набридне чи зноситься, його можна буде повністю переробити (переплавививши за певної температури) і з того ж матеріалу зробити нову річ.

Зручно, практично, втім навряд чи дуже гарний варіант для українського спекотного літа – тут такий одяг має всі шанси втратити форму

одяг з желатину

Це далеко не єдина пропозиція від еко-зацікавлених дизайнерів, які пропонують все нові і нові варіанти виробництва речей без шкоди для навколишнього середовища. І якщо більшість з них – новітні, просунуті і базуються на нових технологіях,  то деякі просто відверто дивні.

Girlfriend Collective – компанія, що займається виготовленням спортивного одягу з екологічно чистих матеріалів відповідно до етичних принципів. Їхня тканина LITE складається з 83% переробленого нейлону та 17% спандексу. Її створюють з того, що ми звикли вважати за сміття, – пластикових пляшок та рибальських сіток. 

І вони не єдині, хто працює у такому напрямку. Batoko - британський бренд купальників, які бувально виробляють усю свою продукцію із повністю переробленого пластику. 

Згідно з описом на сайті, таким чином відходи, які інакше б забруднили водойми, обертаються на купальники для жінок та дітей. Тематично, майже всі ці купальники об’єднані морською тематикою та яскравими принтами. 

купальник зі сміття

Далі пішли у компанії Еcoalf. Крім повторного використання пластику а також бавовни, там почали переробляти шини (що є вельми трудоємним процесом) задля виготовлення взуття:

А для обробки своїх тканин компанія використовує… кавову гущу. Нею замінюють хімічні речовини, які додаються у тканини для більшої еластичності та вологостійкості. Крім того, кава у тканині допомагає уникати неприємних запахів.

Бренд Wijld для виробництва одягу використовує деревину. При цьому одяг з дерева виглядає цілком звичайно, а потім повністю розкладається. Виробники стверджують, що таке волокно має антибактеріальні властивості, тож тканина ідеально підходить для тих, хто схильний до алергії або має чутливу шкіру. 

Втім, не переобками єдиними. Серед дизайнерів зустрічаються і ті, хто використовує куди більш екставагантні матеріали для виробництва одягу (нехай навіть його ніхто не носитиме у повсякденному житті).

Так, Алікс Бізе з Нідерландів створює одяг з людського волосся. До речі, теж з міркувань екології та етики – вона виступає проти забою тварин заради хутра і пропонує людське волосся як альтернативу . Чи потрібно прати її вироби з шампунем, Алікс не уточнює.

одяг з волосся

Для одягу годяться навіть звичайні гумки: студентка-дизайнерка  Рі Сакамото спроектувала еластичний одяг, який власноруч сплела з тисяч канцелярських приладь. У результаті вийшли сукня та кардиган, на сворення яких вона витратила майже рік. Не надто екологічно з точки зору розкладання матеріалів у природному середовищі, втім таку сукню завжди можна здати на переробку. 

сукня з гумок


Ще один приклад дружнього до екології, але геть не практичного одягу – сукня з паперу (а саме застарілих телефонних книг). Виробництфо одягу з паперу – теж свого роду переробка, і проєкт дизайнерки Джоліс Паонс чудово вписався у тренди сьогодення усім, крім практичності.

сукня з паперу

Всі елементи суні Джоліс прошивала вручну, підкладка під сукнею дозволяє вдягнути її більш-менш комфортно. Головне – не потрапити у такому одязі під прямі сонячні промені або дію найближчої свічки.

Усі фото у матеріалі взято з офіційних джерел виробників одягу: сайтів та сторінок у соціальній мережі Instagram.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme