Холод і русалки чи спека і бактерії: Чому після Іллі не радять купатися

2 серпня православні християни шанують старозавітного пророка Іллю, і з цим святом пов'язано безліч прикмет та настанов. За однією з них, після цього дня купатися вже не варто

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Холод і русалки чи спека і бактерії: Чом…
Фото: depositphotos.com

Але чому і чи має це наукове підгрунтя у наш час? Із цим розбиралися журналісти Depo.ua разом із екологом Георгієм Веремійчиком.

 

Чому не можна купатися?

Повір’я про купання дійшло до наших днів ще з часів Русі: тоді вірили, що 2 серпня під водою оживає усіляка нечисть: русалки й водяні, які можуть чи на дно потягнути, чи хворобу накликати.

Та, однак, у цього була своя логіка, підкріплена змінами температур: подейкували, що цього дня зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими – вода холонула, особливо у північних регіонах. В південних ще могла цвісти. Купатися на Іллю люди боялися. І це мало своє підгрунтя. 

Пан Георгій пояснює: за часів Русі осінь була куди більш рання, температура падала не у вересні, як зараз, а часто ще до початку серпня. Та що там – ще у середині XX сторіччя до 15-20 серпня вже була осінь.  Вночі температури значно знижувалися, відповідно, вода різко холоднішала. Однак шалені темпи кліматичних змін різко посунули цей бар’єр.

"Я ще зі свого дитинства пам'ятаю: хочеться вже літа, а о другій половині серпня вже справжня осінь, досить холодно. І припис про Іллю теж пам’ятаю: дітей просто готували до того, що не потрібно лізти у воду. Це мало сенс: вода непрогріта, холодна – і захворіти можна, а ще гірше – легко судоми можуть схопити, і людина потоне. Я знаю такі випадки особисто – потрапляє людина в холодні джерела і все", – каже еколог.

Теоретично, легенди про русалок та водяних могли ширитися якраз через фізіологічні реакції організму на холод: людей хапали судоми, здавалося, ніби їх хтось тягне. Хтось не виплив, а хто виплив – розповідав про чудовиськ. Крім того, у старі часи на 2 серпня часто помічали грози з блискавками, що додавало небезпеки потенційним купанням. 

Нині ж, як каже пан Георгій, цей припис на 2 серпня вже не актуальний: серпнева спека вже роками б’є свої ж рекорди. Та це несе вже інші загрози.

"У спеку погіршується якість води: вода збіднюється киснем, живі організми гинуть масово, розкладаються у воді і тим самим її забруднюють. На цьому фоні активно розмножуються бактерії, які також поглинають кисень, збіднюють її і отримуємо замкнуте коло. Маємо воду, в якій точно не слід купатися. Тож варто вже виробляти нові прикмети: "Як стоїть сильна спека – у воду лізти не треба". Але це більше стосується стоячих водойм. З проточною водою якось ще можна", – пояснює пан Георгій, та застерігає: навіть у річках краще купатися з весни чи раннього літа і до потужної спеки. І звісно, дослухатися до інформації від комунальних служб, які контролюють бактеріологічний стан води.

Наскільки зросла температура?

В Україні, крім територій Криму та півдня материкової частини за останнє сторіччя середня температура зросла на два і більше градуси. Здавалося б, не такі значні зміни, втім поріг у 2 градуси вчені називають "червоною лінією", перетнувши яку зміни клімату через глобальне потепління стають невідворотними.

З кінця IХХ сторіччя середня температура у Києві  у серпні зросла з 18,1 градуса до 21,4 у 2020 році (тобто більш ніж на 3 градуси). Нехай така низька середня температура вас не дивує – вона враховує нічні перепади.

Біла пінка на водоймах: коли слід її уникати?

Ми також запитали пана Георгія про білу пінку, яка часто збирається біля берегів водойм: чи варто її боятися, чи це природне явище?

"Пінка може виникати за різних обставин. Якщо ми з вами на березі моря, б'є хвиля, викочується пінка – і зникає, все гаразд, вода чиста. А якщо до вас на берег викочується пінка, яка весь час тримається, вона стійка і щільна – це вже може бути ознакою забруднення води якимись хімікатами, які сприяють виникненню такої піни. Звісно, це може становити небезпеку.

Звертайте увагу також на розташування водойми. Якщо вона десь біля полів, де використовують добрива і різні хімікати, то всі ці рештки опиняться у воді, і на це потрібно зважати.

І будь ласка, купайтеся там, де ви знаєте, що безпечно. Будь-яка незнайома водойма – небезпечна. Гуляєте ви по лісу, бачите чудове озеро – не йдіть просто так у нього купатися, краще попитайте місцевих. Бо ви можете піти – і все добре. А може бути так, що це. наприклад, кар'єрне озеро. Згори вода прогріта, тепла, вам дуже добре. А знизу б'ють підземні ключі холодної води. Ноги до крижаної води опустилися, перепад температур може викликати судоми і от вже можна не виплисти. Вода вимагає до себе поваги і серйозного ставлення", – каже пан Георгій.

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme