Одна з найдовших політичних кар'єр у Європі: Чим запам'ятався Жак Ширак

Він був мером Парижа протягом майже двох десятиліть, двічі обирався прем’єр-міністром і був президентом Франції протягом двох термінів

Одна з найдовших політичних кар'єр у Євр…

 

Depo.ua розповідає, хто такий Жак Ширак та чим запам’яталася його політична кар’єра – а вона була однією з найдовших у Європі.

У четвер, 26 вересня стало відомо про смерть експрезидента Франції Жака Ширака, якому було 86 років. Він очолював країну на межі 20 і 21 століть, перебуваючи на посту глави держави з 1995 по 2007 рік. До цього він двічі обіймав посаду прем’єра: у 1974-1976 і в 1986-1988 та майже протягом двох десятиліть був мером Парижа (1977 - 1995), ще тоді маючи президентські амбіції. (Ширак безуспішно балотувався у 1981 році, програвши соціалісту Франсуа Міттерану) 

Політичну кар’єру почав ще у далеких 60-х як радник прем'єр-міністра Джорджа Помпіду. Також він депутатом, а згодом – міністром сільськогосподарської промисловості.

Саме за Ширака Франція перейшла з франка на євро, відмовилася підтримати очолюване Сполученими Штатами Америки вторгнення в Ірак і стала одним із головних осередків ідеї єдиної Європи.

Цікаво, що одним перших законів, прийнятих ним, став закон про скорочення терміну президентських повноважень з семи до п'яти років.

Міжнародні відносини

Як зазначає The Guardian, час його перебування на посаді президента відзначався бездіяльністю та політичною стагнацією. Незважаючи на це, після виходу на пенсію його визнали одним із найулюбленіших французьких політиків.

На міжнародному рівні його запам’ятають у першу чергу за сильну французьку опозицію проти вторгнення США в Ірак у 2003 році, коли рейтинг схвалення його антивоєнної позиції у Франції злетів до 90% . "Війна завжди є крайнім засобом. Це завжди доказ провалу. Це завжди найгірше рішення, оскільки воно приносить смерть і нещастя", – сказав він за тиждень до вступу в Ірак коаліційних сил під керівництвом США. 

Його відмова брати участь у будь-якій інтервенції розлютила багатьох у США і ускладнила відносини між ним і британським прем'єром Тоні Блером.

"Америка має в цій справі власну точку зору. Американський президент каже, що не змінить своєї позиції, і я це повністю розумію. У Франції власна позиція, і вона також не збирається її міняти", – заявив Ширак в інтерв'ю ВВС у 2004 році.

Також Ширак став першим французьким лідером, який визнав відповідальність за злочини проти єврейської нації, вчинені в роки Другої світової війни.

Вартує уваги і проголошена ним у 1996 році військова реформа, згідно з якою обов’язковий призов було скасовано, як і загальний військовий обов’язок. На заміну їм ввели добровільну армійську службу та так звані "громадянські зустрічі".

А от вхід Франції до єврозони (запровадження євро замість франка) не обійшовся французькому суспільству дешево. Ширак наголошував, що наріжним каменем європейської інтеграції є спільне франко-німецьке лідерство на континенті. В той же час йому докоряли через штучне завищення облікової ставки у Франції заради витіснення німецької марки.

У той період французьке суспільство накрили високі показники безробіття і дедалі більша люмпенізація, що врешті призвело до політичної кризи і кризи довіри до політиків у Франції. 

Корупційні скандали

Внутрішньополітична репутація Ширака серйозно постраждала лише після закінчення обох каденцій на посту президента. У 2011-му його визнали винним у перевищенні службових повноважень і розтраті держкоштів в 1990-1995 роках, коли він обіймав посаду мера Парижа та засудили до умовного тюремного ув'язнення – на той момент експрезидент уже мав серйозні проблеми зі здоров’ям.

За версією слідства, Ширак створив десятки фіктивних робочих місць у мерії, а виділені на них кошти перерахував у фонд своєї партії. Збитки бюджету Парижа оцінили в 1,4 мільйона євро.

Родина

У березні 1956 року Ширак, незважаючи на заборону батьків через низький соціальний статус нареченої, одружився з Бернадетт Шодрон де Курсель. У них народилися дві дочки – Лоранс і Клод. 

У 1979 році пара удочерила на той момент вже дорослу (21 рік)  дівчину з Південного В'єтнаму Ань-Дао Траксель . Як повідомляють ЗМІ, офіційно опіку пара не оформлювала, але вважала Ань-Дао повноправною членкинею родини. 

У 2016 сім’ю спіткала трагедія: померла старша донька подружжя Лоранс Ширак. Більшу частину життя вона боролося з нервовою анорексією і померла від серцевої недостатності у віці 58 років. Клод Ширак активно допомагала батькові в його політичній кар’єрі: вона була його помічницею і працювала у сфері зв'язків з громадськістю.

Смерть

Здоров’я експолітика погіршувалося ще з моменту завершення другого терміну його президенства. У 2014 році він вже відмовлявся від публічних виступів через проблеми із пам’яттю. У 2016 був госпіталізований через легеневу інфекцію, пробувши у лікарні близько місяця.

Жак Ширак помер вранці у четвер, 26 вересня, в оточенні рідних, як повідомили члени його сім'ї. Точні причини смерті наразі не розголошують.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme