Нові штами і секрет надпотужного імунітету: Що вчені дізналися про коронавірус

Кампанія щеплень проти COVID-19 триває, в деяких країнах вже розмірковують над введенням третьої дози вакцини, а в Україні збираються переводити низку регіонів у "жовту" зону. Тим часом науковці продовжують досліджувати мікроорганізм та особливості його впливу на організм, аби нарешті знайти омріяну панацею

Журналіст відділу "Життя"
Нові штами і секрет надпотужного імуніте…
Фото: Pexels.com/ Edward Jenner

Depo.ua коротко знайомить з результатами нових досліджень, присвячених коронавірусу, його мутаціям та можливим способам захисту від хвороби. 

Не "Дельтою" єдиною

Варіант "Дельта" наразі залишається панівним у світі, але науковці виділяють і кілька інших варіантів, що можуть становити загрозу для людства у майбутньому. При цьому штам "Лямбда", що викликав неабияке занепокоєння у деяких країнах, схоже, відступає. Якщо у липні спостерігалося зростання кількості хворих на цей підвид, останній місяць їхня кількість скорочується. Натомість 30 серпня ВООЗ поповнила список "варіантів, що становлять інтерес", додавши до нього штам "Мю", який раніше називали колумбійським. 

Вперше його зафіксували у січні в Колумбії, відтоді виявили у близько 3,7 тисяч пацієнтів. Занепокоїв він медично-наукову спільноту передусім схильністю до мутацій – як до вже знайомих, так і до нових. Деякі з них пов'язують із більшою заразністю та вмінням обходити імунітет.  При цьому дослідники фіксують, що темпи його циркуляції світом потроху сповільнюються. 

Також у науковій спільноті обговорюють варіант C.1.2, про який вперше заговорили вчені з ПАР. У фокусі уваги, знову ж таки, небезпечні мутації, що можуть відбуватися у цьому підвиді. 

"Надлюдський" імунітет

Наразі науковці продовжують досліджувати так званий "надлюдський" або ж "гібридний" імунітет до хвороби. У людей з такою імунною відповіддю виробляється чимало антитіл, що, до того ж, відзначаються гнучкістю і здатні протистояти різним штамам коронавірусу. Зокрема, у дослідженні, опублікованому минулого місяця стверджується, що їм під силу здолати принаймні шість відомих варіантів SARS-CoV-2 і не тільки. Також організм людей може споратися з SARS-CoV-1, який викликає тяжкий гострий респіраторний синдром – саме ця хвороба підняла світ на вуха у 2003-му році. 

Як розповіла співавторка роботи, науковиця Університету Рокфелера Теодора Гаційоанну для NPR, такий імунітет їй з колегами вдалося виявити у людей, що перехворіли на коронавірус, а потім пройшли курс вакцинації мРНК-препаратами. Втім, дослідники наразі не можуть стверджувати, що таке комбо постійно даватиме надпотужний імунітет, а лише те, що для деяких пацієнтів це можливо. 

Автори з ще однієї роботи дійшли висновку, що потужний імунітет вдасться сформувати і іншим шляхом – увівши третю, "бустерну" дозу. 

Пластикові огорожі погіршують ситуацію?

Різні способи створити дистанцію чи забезпечити певні перепони між співрозмовниками стали свого роду ковідною класикою. Пластикові огорожі встановлені у багатьох супермаркетах, аеропортах та салонах краси. Втім, як прокоментувала низка експертів з інженерної справи для The New York Times, вони можуть лише погіршувати ситуацію із поширенням вірусу. Зокрема, без перешкод вірусні частинки розсіюються у приміщенні, натомість перегородки змушують їх концентруватися у певних зонах. Якщо ж концентрація стає високою, віруси починають переходити у інші ділянки приміщення. Співрозмовники видання припускають, що перегородки можуть допомагати хіба що при кількахвилинному контакті, далі ж посилюють небезпеку. 

Втім, акцентують, що тема з перегородками вимагає подальших досліджень. Адже, наприклад, більш високі огорожі можуть тримати оборону довше. 

Довготривалі ефекти

Робота китайських вчених показує, що у 49% людей, яких госпіталізували з коронавірусом, зберігається мінімум одне ускладнення через рік після одужання. В експерименті взяли участь 1276 пацієнтів одного з госпіталів у Вухані. За умовами дослідження, вони мали прийти у клініку через півроку і через рік після одужання, пройти низку опитувань і тестів. 

Зазначимо, що під час першого візиту наявність ускладнень фіксували аж у 68% учасників, але кількість пацієнтів, що скаржилася на задишку та емоційні розлади за півроку збільшилася на кількість відсотків. 

При тривожних результатах науковці зробили радше оптимістичні висновки: більшість людей почувається непогано і повернулася до роботи та попереднього способу життя. 

Країна, вільна від карантину

Ця новина не зовсім зі сфери науки, але надихне багатьох: Данія стала першою країною, що геть відмовилася від карантину. Скасували навіть маски у громадському транспорті та вимогу йти на самоізоляцію після контакту з хворими. 

Як акцентував у Twitter міністр охорони здоров'я країни Магнус Хойнике, такий крок став можливим завдяки вакцинації і "величезним зусиллям данців". 

Протягом останніх кількох днів у країні фіксують близько 400-600 нових випадків коронавірусу на добу, помирає ж від неї щодня до п'яти людей.  Зазначимо, що у країні вакциновано приблизно три чверті дорослого населення. Також експерти визначають високий рівень довіри населення до протипандемічних заходів та дисциплінованість у дотриманні обмежень. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme