Нова хвиля COVID-19: Як Європа бореться з "Дельтою", і що в Україні

На Європу насувається нова хвиля коронавірусу штаму "Дельта", і загроза – вельми реалістична, навіть попри вакцинацію

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Нова хвиля COVID-19: Як Європа бореться…
Фото: Getty Images

Кількість заражень зростає, подекуди навіть змушуючи чиновників вибачатися за передчасні послаблення карантину.

Журналісти Depo.ua пропонують ознайомитися із ситуацією у Європі та свіжими прогнозами українських науковців щодо поширення хвилі у нас.

Що там у Європі

Більшість європейських країн вже змогли вакцинувати понад 40% своїх громадян принаймні 1 дозою, і використали це для значного полегшення карантинних умов. У багатьох випадках, ймовірно, надто поспіхом.

Так, у Нідерландах за останній тиждень випадки виявлених інфікувань зросли більш ніж на 500%  і сягнули 52 000, повідомляє AP

Прем'єр-міністр країни Марк Рутте на цьому тижні вибачився за передчасне рішення.

"Те, що ми вважали можливим, виявилося помилковим на практиці. Ми прорахувалися", - сказав він. Уряд Нідерландів знову закрив нічні клуби запровадив жорсткі заходи соціальної дистанції в барах та ресторанах.

Аналогічно чинять і інші країни. В Іспанії у кількох містах ввели комендантську годину для "нічного життя" (зокрема, йдеться про Валенсію та Барселону). Рівень заражень зростає, хоча госпіталізація і смертність поки залишаються відносно низькими. В уряді впевнені: у поширенні вірусу тут і зараз винен не штам "Дельта", а надто халатне ставлення до заходів безпеки. Літо, відпочинок, відпустки і ось вже люди перестають слідкувати за соціальною дистанцією та дотриманням інших карантинних норм. 

"Ми робимо те, що, ймовірно, тягне за собою високий ризик зараження. Незалежно від того, чи це варіант Дельта, чи інший, ми ризикуємо, і це призводить до збільшення кількості заражень ", – сказав Міністр охорони здоров'я Іспанії Фернандо Саймон.

Для критиків "комендантської години" для барів і клубів тут пояснюють: штам дельта більш заразний, а серед молодих людей вакцинованих – найменша кількість.

дельта у Європі

Поширеність штаму "Дельта" у країнах ЄС (джерело: European Centre for Disease Prevention and Control)

У зворотному напрямку поки що йде лише Велика Британія, де готуються скасувати геть всі карантинні обмеження. Станом на понеділок у країні було вакциновано першою дозою 87% дорослого населення, і 66%  – другою дозою.

І хоча кількість заражень зростає (в середньому 30 тисяч випадків на добу), наміри уряду лишаються непохитними – з 19 липня карантин у країні скасовують. При цьому міністр охорони здоров’я Британії Саджид Джавід, коментуючи поширення варіанту "Дельта", через який у країні і розвивається хвиля, сказав, що, хоча кількість нових випадків може сягнути 100 тисяч на добу пізніше влітку, дві дози вакцини забезпечують ефективний захист від серйозного перебігу хвороби, і зростання кількості заражених не створить "непосильного тиску" на лікарні. 

"Ніколи не буде ідеального часу для цього кроку, тому що ми просто не можемо викорінити цей вірус - хочемо ми цього чи ні, коронавірус нікуди не дінеться", – сказав він.

У Франції, де у понеділок виявили понад 4 тисячі випадків, діє обов'язкова вакцинація для медиків, для інших же запровадили своєрідні "пропуски здоров’я" (це додаток, що показує статус вакцинації чи нещодавній негативний ПЛР-тест). Вони  будуть потрібні для входу в кінотеатри та театри вже цього місяця. У серпні до переліку "перепусток за вакциною" додадуться бари та кафе. 

Тактика подіяла: після анонсованих обмежень на щеплення записався одразу мільйон людей. 

Яка з стратегій різних країн буде найбільш дієвою, ми побачимо вже дуже скоро. За даними ВООЗ, високо інфекційний варіант "Дельта"  стане домінуючим штамом у європейському регіоні ВООЗ до серпня.

Тим часом на думку українських науковців, яку вони опублікували на сайті НАН, ситуація в Європі суттєво погіршилась, і каталізатором такого погіршення, найімовірніше,  стали масові заходи, пов’язані, зокрема, із Чемпіонатом Європи з футболу.

Що кажуть вчені про Україну?

На сайті НАН опублікували аналіз поточної ситуації з пандемією та прогностичні дані для найближчого майбутнього.

За словами науковців, нині кількість нових виявлених випадків у більшості регіонів продовжують знижуватися,  але це зниження сповільнюється. І якщо так триватиме далі, десь за два тижні зниження припиниться.

Але прогнозувати динаміку епідемії в Україні складно, бо у статистиці велика частка давніх випадків. Себто від тестування до оприлюднення його результатів часто проходить багато часу.

Наразі середня кількість нових виявлених випадків в Україні зменшилася до 476 осіб на день (за 2 тижні мінус 23%), летальні випадки – у середньому по 19 щодня протягом останнього тижня. При цьому летальність зросла і становить близько 3,5% для дат 3-4-тижневої давнини.

Також вчені наголошують: певну стурбованість викликає стрімке падіння середнього віку хворих і померлих. Цей демографічний зсув може бути показником майбутнього зростання захворюваності.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme