Лазурит "Талібану" і не тільки: Камені спотикання, які люблять зірки і терористи

Трендовий мінерал лазурит став темою активних дискусій у соцмережах. Хоча наразі відомо, що його видобуток контролюється рухом "Талібан", не всі готові відмовитися від його використання та продажу

Журналіст відділу "Життя"
Лазурит "Талібану" і не тільки: Камені с…
Фото: Getty Images

Зокрема, питання у Twitter підняла журналістка Лейла Баргхуті. За її словами, наразі продавці new age кристалів в Instagram намагаються приборкати сумління. Адже продаючи товари з контрольованих "Талібаном" шахт, вони стверджують: "Шкоду зроблено, мій прибуток до них не піде". 

Твіт Лейли

На дискусію звернуло увагу видання "Медуза". Медіа нагадує, що ритуали з використанням кристалів проводили ще за часів Стародавньої Месопотамії, але з модою на культуру та філософію new age кристали знову здобули шалену популярність. Зокрема, лампи, масажери та секс-іграшки з лазуриту продавала Гвінет Пелтроу. Адель вважає кристали своїм талісманом, а Кеті Перрі має свою колекцію "цілющих каменів". За легендою, лазурит – "джерело мудрості", що вказує вірний шлях. 

Родовища мінералів знаходяться у чилійських Андах та біля Байкалу. Але більше всього лазуриту – у афганській провінції Бадахшан. Шахти з його видобутку ще до приходу "Талібану" до влади були підконтрольні терористам. За даними ООН, продаж лазуриту був другим джерелом доходу талібів після продажу опіуму. Сам видобуток небезпечний і травматичний, а зайняті у ньому афганці отримують плату лише за витягнуті на поверхню кілограми мінералу, а не за витрачений час. 

Навіть самі афганці називають лазурит "конфліктним мінералом". Зокрема, таку характеристику йому дав у 2016-му президент країни Гані Ашраф. А у 2010-му американські військові оцінили вартість покладів лазуриту у країні у трильйон доларів. У 2013-му різні збройні угрупування заробили на видобутку близько $20 млн, лише $1 млн з яких дістався талібам. У 2014-му їхній прибуток доріс до $4 млн, а у 2015-му вони контролювали половину видобутку, і частка неухильно зростала, пише The Guardian. При цьому видобуток і продаж мінералу допомагав руху кріпнути. Наразі ж, після захоплення талібами Афганістану, про конкурентів не йдеться, але торгівля не вщухає. 

Пропозицій прикрас з "афганського лазуриту" наразі не бракує, причому за будь-якою ціною і на будь-який смак. Можна, наприклад, знайти комплект з кольє та невеличких сережок за $161. 

Прикраса з лазуриту

Фото: jewelry-auctioned.com

Або ж придбати полірований кристал за $40. Продавці чесно вказують: видобувалися мінерали на афганських шахтах. Хоча ймовірно, більшість покупців над етичним аспектом не замислюється. 

кристал лазуриту

Фото: Etsy.com

При цьому лазурит – не єдиний екзотичний мінерал, навколо якого вирують емоції.  

Колтан

З цього мінералу видобувається ніобій і тантал, який широко використовується при створенні різноманітних гаджетів – від телевізорів до смартфонів. 80% колтану знаходиться на території ДР Конго, і за це багатство точаться багаторічні кровопролитні дії на території країни. Саме боротьбу за колтан називають серед причин другої конголезьскої війни. До видобутку мінералу залучають дітей та військоповолонених, працюють у важких небезпечних умовах, а робоча зміна іноді триває цілу добу. У 2019-му члени 14 конголезьких родин подали в суд на низку компаній включно з Apple, Google, Tesla та Microsoft. Родини вимагали компенсації за смерті та хвороби дітей, задіяних у видобутку, пише BBC.  

Діти видобувають колтан

Фото: Getty Images

Танзаніт

Цей рідкісний камінь видобувають виключно на півночі Танзанії, а світову популярність він здобув завдяки компанії Tiffany & Co та Елізабет Тейлор, що полюбляла прикраси з нього. 

На початку 2000-х ЗМІ повідомляли, що на видобутку каміння може заробляти "Аль Каїда".  Зокрема, про це писали ABCNews та WSJ. Такі свідчення знайшли у щоденниках персонального секретаря Бен Ладена, що потрапили до рук суду. Начебто терористи купували видобутий камінь, вивозли його контрабандою, продавали і на цьому заробляли гроші. 

Втім, з роками скандал підзабувся, але розмов навколо видобутку танзаніту і наразі точиться чимало. Так, сама країна не приборкала незаконний видобуток і контрабанду. Попри спробу ввести мораторій на експорт каменю, його все одно масово вивозили необробленим за кордон. 

Цікаво, що самим видобувачам їхня справа може принести мільйони. Зокрема, у 2020-му чоловік встановив національний рекорд, видобувши два каменя сумарною вагою у 15 кіло і продавши їх державі за $3,4 млн. 

"Криваві діаманти"

Це словосполучення стало усталеним терміном, адже у багатьох африканських країнах діаманти ставали або джерелом прибутку для бойових угрупувань, що дозволяло їм продовжити війну, або ж ціллю боїв. Зокрема, частково через діаманти вже у XX чи ХХI столітті гинули люди в Сьєрра Леоне, Ліберії, Анголі. Причому діяли здебільшого чорні схеми – діаманти вивозили нелегально, без жодного контролю. На початку 2000-х проти такого явища розпочався масштабний рух. Зокрема, сформувалася Світова Рада діамантів та була розроблена спеціальна процедура сертифікації. 

Вже за кілька років вдалося збільшити потік легального експорту з багатьох країн, де раніше каміння вивозили переважно контрабандою. Але до організації процесу виникало чимало питань: у різні роки критиків цікавило, чи справді схвалення отримували виключно легальні потоки, і чи не впливають на сертифікацію корупційні інтереси. 

З такими ж мінералами як лазурит чи колтан аналогічних схем не існує. А це, з одного боку, дозволяє закуповувати їх дешевше, а з іншого – наражає на постійний репутаційний ризик потенційних покупців, зокрема, у випадку з колтаном, технологічних гігантів. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme