Не ковідом єдиним: Від яких хвороб потрібно вакцинуватися дорослим

З появою коронавірусу перед дорослим населенням України гостро постало питання вакцинації. При цьому пандемія нагадала, що вакцинуватися повнолітнім варто не лише від COVID-19

Журналіст стрічки новин
Не ковідом єдиним: Від яких хвороб потрі…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Якщо імунітет проти одних хвороб зберігається все життя, є недуги, від яких потрібно вакцинуватися кілька разів. Крім цього, дорослі мають вакцинуватися проти окремих хвороб, якщо вони не отримали відповідний захист у дитинстві. Depo.ua з посиланням на поради фахівців МОЗ розповідає, щеплення від яких хвороб, крім коронавірусу, повинні отримати дорослі. 

Оскільки зараз дуже актуальною є тема вакцинації від коронавірусу, пропонуємо ознайомитися з нашим попереднім матеріалом, де пояснюється, чи потрібно дітей вакцинувати від COVID-19 і як вберегти їх від хвороби.

Від яких хвороб українців вакцинують з дитинства і чому це важливо

Згідно з Календарем профілактичних щеплень, діти в Україні віком від 1 дня і до 16 років повинні пройти вакцинацію від 10 хвороб: кору, вірусного гепатиту В, краснухи, туберкульозу, паротиту, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та гемофільної інфекції. Цього року також обов'язковим є щеплення від пневмококової інфекції.

Вакцинуватися потрібно не лише заради власного здоров'я, а й щоб не наражати на небезпеку оточення. В Україні відомі випадки нехтування профілактичними щепленнями, що призвели до масового розповсюдження хвороби.

вакцинація

Восени 2021 року на Рівненщині зафіксували‌ ‌та‌ ‌підтвердили‌ ‌випадок‌ ‌паралічу, спричиненого поліовірусом. Поліомієліт виявили ‌у‌ ‌півторарічної ‌дівчинки.‌ ‌Перші симптоми у неї з’явилися 1 вересня, а вже 3 вересня дитина потрапила в лікарню з ослабленням ніг. Тоді було проведено забір матеріалу з навколишнього середовища. Виявилося, що хвора на поліовірус дівчинка – десята дитина в сім'ї – наймолодша, а, окрім неї, вірус виявили ще у шістьох її братів та сестер. Вони є носіями, але не мають важких ускладнень. Діти у родині вакциновані не були. Через деякий час стало відомо, що хвора дівчинка перебувала на Закарпатті й там медики почали масові обстеження дітей до п'яти років. Станом на початок листопада в регіоні виявили чотири випадки інфікування дітей поліовірусом. 

Вакцинація дорослих: від яких недуг потрібно робити щеплення

вакцинована людина

Окрім COVID-19, є низка небезпечних хвороб, від яких потрібно захищатися шляхом імунізації.

Дифтерія та правець

Щеплення від дифтерії та правця потрібно робити як дітям, так і дорослим. Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому необхідна ревакцинація. У МОЗ наголошують, що, згідно з Календарем щеплень, дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Пройти імунізацію можна у лікарнях безкоштовно.

дифтерія

Брудно-біла плівка на м'якому піднебінні – класична ознака дифтерії. Фото: Вікіпедія

Дорослі повинні зробити першу планову ревакцинацію у 26 років. Щеплення проводять вакциною АДП-М. Якщо вакцинація в дитинстві не проводилася, то дорослому необхідно зробити три щеплення вакциною АКДП для формування імунного захисту: перші дві дози вакцини вводяться з інтервалом в 30-45 днів, третя – через 6-12 місяців після останньої. Потім ревакцинація проводиться один раз на 10 років. Препарат від дифтерії та правця для дорослих має зменшений вміст антигену, ніж той, який застосовують для дітей.

Група ризику: працівники сільського господарства, санітарно-епідеміологічних служб, будівельники, чия діяльність пов’язана з роботами по виїмці та переміщенню ґрунту, лісозаготівлями, дератизацією та дезінсекцією, працівники, що займаються заготівлею, зберіганням і обробкою продуктів тваринництва та с/г, які обслуговують каналізаційні мережі та обладнання, працівники медичних установ, лабораторій, освітяни.

Кір, краснуха, паротит

Щеплення проти цих небезпечних недуг робляться зазвичай у дитинстві –  в один і шість років. Однак дорослі, які не пройшли курс вакцинації у дитячому віці, або їм не відомо, чи робили щеплення у відповідні роки, повинні обов'язково імунізуватися у зрілому віці.

Медики наголошують, що перед щепленням у дорослому віці проти кору, краснухи та паротиту обов'язково потрібно перевірити наявність імунітету до них. Це робиться за допомогою лабораторних аналізів, на які перед вакцинацією повинен направити лікар (на виявлення IgG до вірусу або інші). Якщо з'ясується, що в людини є імунітет до хвороб, то вакцинація їй не потрібна. 

кір

Фото: consumer-cv.gov.ua

Якщо ж імунітету немає, або людина впевнена, що ніколи не проходила імунізацію, то їй повинні ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту – і другу дозу через місяць. Вакцини КПК є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику. Усі інші дорослі можуть придбати вакцину за власний кошт в аптеці та пройти щеплення у закладі охорони здоров’я.

"Вакцина КПК є живою вакциною, тому не робиться під час вагітності. Щеплення КПК, проведене під час вагітності випадково, наприклад, коли жінка не знала, що вагітна, не є показанням до аборту", – повідомляють у МОЗ.

Група ризику: медичні працівники, освітяни, представники силових структур, студенти, учасники Операції Об’єднаних сил.

Гепатит В

Щеплення від цієї недуги робляться людині у перший день життя, після цього – через два місяці й ще раз – на шостий місяць життя. Для дітей вакцинація безкоштовна, а дорослим потрібно купувати препарат за власний кошт. Якщо останні не впевнені, чи проходили вони імунізацію в дитинстві, їм варто звернутися до лікаря, який проведе обстеження та за потреби призначить лабораторні дослідження. Зазвичай робиться тест на наявність анти-HBs (HBsАb)) – він визначає, чи має людина імунітет. Дорослим щеплення проводять у три етапи: 1 – дата введення; 2 – через 30 днів; 3 – через шість місяців від дати введення першої дози.

гепатит В

Фото: zdrav.ck.gov.ua

Вакцинація від гепатиту В допоможе вберегтися від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки. Схему вакцинації та дозування препарату підбирає лікар (залежно від віку та медичної історії пацієнта).

Дорослі, які самостійно купують препарат для щеплення від гепатиту В, повинні пам'ятати, що його потрібно зберігати в холоді. Також необхідно зберігати чек з аптеки, де зазначений час придбання вакцини.

Вакцини від гепатиту В, які є в Україні, добре переносяться. Ревакцинацію після імунізації не проводять.

Група ризику: медичні працівники, які працюють з кров’ю та її препаратами, донори, люди, які готуються до хірургічних втручань і переливань крові.

Гепатит А

Хоча цей вірус менш поширений, ніж гепатит В, він також викликає небезпечні пошкодження печінки та інших внутрішніх органів. Найчастіше щеплення проти гепатиту А проводять особам, схильним до професійного ризику зараження (військовослужбовцям, працівникам обслуговування і медичної галузі), а також мандрівникам, які відвідують небезпечні регіони. 

гепатит А

Фото: ru.depositphotos

Пройти імунізацію можна в будь-якому медичному центрі. Вакцина є платною. Перед імунізацією важливо проконсультуватися з терапевтом, особливо за наявності хронічних захворювань.

Кліщовий енцефаліт

Цей вид щеплення має попит серед сільських жителів, а також фахівців, які працюють на фермах і в сільськогосподарських угіддях. Також щеплення від енцефаліту рекомендується особам, які проживають поруч із природними масивами, часто виїжджають на природу, мандрівникам і туристам.

кліщ

Фото: Рixabay

Проти захворювання не виробляється тривала імунна відповідь, тому потрібна ревакцинація, зазвичай кожні два-три роки. Зробити щеплення можна в будь-якому медичному центрі. Вакцина є платною. Перед імунізацією важливо проконсультуватися з терапевтом, особливо за наявності хронічних захворювань.

Грип

грип

Фото: Рixabay

В Україні щороку циркулюють кілька видів грипу. Сучасні вакцини захищають від трьох штамів, значно скорочуючи ймовірність хвороби. Щеплення від грипу проводиться одноразово, вакцина захищає протягом 8-12 місяців. Це означає, що проходити процедуру рекомендується щорічно.

Вітрянка

Якщо людина в дитинстві не перехворіла на вітряну віспу або не була щеплена та не має імунітету до захворювання, то може пройти вакцинацію у будь-якому віці. Імунітет після щеплення від віспи зберігається понад 30 років. Щеплення від вітрянки робиться 1 раз у житті.

вітряна віспа

Фото: phc.org.ua

Група ризику: люди, які можуть контактувати з потенційними носіями вірусу (працівники дитячих садків, шкіл, дитячих поліклінік тощо), жінки, які не хворіли на вітрянку та планують вагітність. Останнім потрібно зробити щеплення з метою уникнення розвитку вад плоду, не пізніше, ніж за три місяці до передбачуваного зачаття.

Пневмококова та менінгококова інфекції

менінгококова інфекція

Фото: vz.kiev.ua

Щеплення від цих недуг роблять одноразово. Ревакцинація рекомендується людям, що входять до групи підвищеного ризику зараження: ті, хто перенесли спленектомію, ВІЛ-інфікованим, які страждають на захворювання крові або на хронічну ниркову недостатність, а також при наявності хронічних захворювань органів дихання, печінки, цукрового діабету та інших.

Календар щеплень в Україні

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme