На Марсі раптово збільшився обсяг кисню

Атмосферу Марса щось насичує киснем – вчені не в змозі зрозуміти причину

Важливий для існування життя на Землі кисень також присутній на Марсі, але в дуже незначних кількостях. Однак він дивним чином поводиться на Червоній планеті і суперечить відомим законам хімії. Дивну поведінку цього газу виявив марсохід Curiosity повідомляє сайт NASA, передає Depo.ua з посиланням на "Сегодня".

Вчені вперше помітили сезонні зміни у газах, присутніх в атмосфері планети, безпосередньо над поверхнею кратера Гейла. На подив учених, кисень на Марсі поводиться досить дивним чином, який неможливо пояснити жодними відомими хімічними процесами.

Результати вбудованої в марсохід лабораторії Sample Analysis at Mars (SAM) показали такий склад марсіанської атмосфери біля поверхні: 95% займає двоокис вуглецю, 2,6% молекулярний азот, 1,9% аргон, 0,16% молекулярний кисень і 0,06% окис вуглецю. Вони також продемонстрували, що молекули атмосфери Марса змішуються і циркулюють із змінами тиску протягом року.

Однак була помічена дивина з киснем на Марсі. У недавньому дослідженні вчені виявили, що аргон і азот слідують передбачуваній сезонній зміні, яка залежить від кількості вуглекислого газу. Очікувалося, що кисень буде діяти так само, проте поведінка цього газу спантеличила вчених. Кількість кисню в атмосфері Марса дивним чином збільшується навесні і влітку на цілих 30%, а восени знижується до прогнозованого рівня.

"Протягом 6 років хімічна лабораторія всередині Curiosity "вдихала" марсіанське повітря і аналізувала його склад. Вчені виявили, що азот і аргон слідують передбачуваній сезонній моделі, але не кисень", – прокоментували в NASA.

Друга дивина полягає в тому, що кисень на Червоній планеті немов береться нізвідки, ніби щось незрозуміле його виробляє, а потім видаляє з атмосфери.

"Ми намагаємося зрозуміти цей феномен. На планеті має бути якесь хімічне джерело і поглинач, який ми поки не можемо виявити і зрозуміти принцип його роботи", – заявила Мелісса Тренер, керівник дослідницької місії, вчений-планетолог з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA, штат Меріленд.

Більш того, метан, подібно кисню, теж утворюється в атмосфері Марса, причому навіть в більшій кількості. Згідно з результатами вимірювань лазерного спектрометра SAM, рівень метану в атмосфері планети збільшується на 60% протягом літніх місяців, а взимку він практично відсутній. Природа його раптової появи і загадкового зникнення теж незрозуміла.

Нагадаємо, Китай тестує апарат для посадки на Марс.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme