Мустафа Джемілєв про Крим, татар і Росію: 12 цитат

Сьогодні лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв святкує день народження. Йому виповнився 73 роки
Depo.Життя
13 листопада 2016 11:00
ФОТО: depo.ua
Мустафа Джемілєв про Крим, татар і Росію: 12 цитат
Мустафа Джемілєв про Крим, татар і Росію: 12 цитат

Depo.ua зібрав висловлювання лідера кримських татар про правду, ситуацію в Криму та історичні перспективи.

1. "Мій світогляд здебільшого формувався вдома. Джерело інформації, звичайно, не було науковим, академічним - у мого батька не було навіть середньої освіти, проте і без фальші, підтасовки та офіційної брехні держпропаганди"

2. "Те, що я вважаю за правильне сказати, я ніколи не ставлю в залежність від того, які можуть бути наслідки. Що є - те є"

3. "Коли санкції працюють, вони змушують агресора припинити порушувати. Захід постійно заявляє, що ніякого визнання окупації, анексії Криму не буде, що його повинні звільнити. Але це просто голі слова. Якщо так піде і далі, Крим може виявитися замороженим конфліктом на довгі роки, що найгірше для нас. Тут потрібно працювати"

4. "Чому ми повинні забезпечувати всім необхідним окупанта? Так не поводять себе в цивілізованій країні. Раз окупанти зайняли нашу територію, значить, треба їх звідти викурювати, а не створювати їм комфортні умови"

5. "У в'язниці Омська у мене був страх, що я не витримаю. На цей випадок я завжди тримав лезо - виходячи з того, що завжди зможу перерізати собі вени. Під час одного з обшуків лезо виявили. Для мене це стало справжньою трагедією: я позбувся запасного виходу".

6. "98-99 відсотків кримських татар не сприймають окупацію Криму і мріють, щоб російська влада залишила його територію, але Росія хоче примусово всіх зробити своїми громадянами"

7. "... примушують всіх людей обов'язково бути громадянами Росії, а ті, які не прийматимуть громадянство, будуть розглядатися як іноземці. Це образа для всього народу. Люди, які приїхали на танках, вирішуватимуть, хто має право жити в Криму, а хто - ні? Якщо ти не приймаєш російського громадянства, то до тебе ставляться як до іноземця. Це обурливо, це не входить ні в які рамки"

8. (про сучасну Росію) "Це умовно як радянська влада, але тільки не періоду перебудови, а, скоріше, брежнєвського маразматичного періоду радянська влада. Бо вже в 1989 і 1990 роках була відносна свобода. А зараз цього немає. Зараз проникнення ФСБ в усі структури і стеження за людьми куди більш пильне, ніж, скажімо, у КДБ за радянської влади, особливо, в останні його роки. Так що - гірше, ніж радянська влада, я б сказав"

9. "Для мене головне, щоб система працювала, щоб діяльність меджлісу не залежала від особистості. Тому що багато недругів думають, що ось два-три динозаври підуть зі сцени, а потім він стане ручним. Цього не буде"

10. "Я не думав перевозити її (дружину - ред.) на материк, бо це стане сигналом і для інших сімей. Кримські татари не повинні залишати свою Батьківщину"

11. "Меджліс кримськотатарського народу, оцінивши всі обставини, все-таки вирішив, що участь кримських татар у виборах - колабораціонізм, ніяких прав це не захистить"

12. (про звільнення Криму) "До цього йде, і Путін повинен буде залишити нас у спокої, якщо не хоче розпаду своєї країни. Росія через санкції втратила вже 130 мільярдів доларів "

ДОВІДКА: Мустафа народився в селі Бозьке в степовому Криму. Незабаром сім'ю депортували до Узбецької РСР. Навчався в Ташкентському інституті інженерів іригації та меліорації сільського господарства.

В 26 років стає одним із засновників "Ініціативної групи захисту прав людини в Радянському Союзі". За дисидентську діяльність провів у засланні і у в'язницях близько 15 років.

В 46 років повернувся до Криму, в Бахчисарай. Протягом 22 років займав посаду глави Меджіліса кримськотатарського народу.

Народний депутат України III, IV, V, VI, VII скликань.

Завжди різко виступав проти анексії Криму Росією.

З серпня 2014 року є Уповноваженим у справах кримськотатарського народу.

В матеріалі використані цитати з інтерв'ю Джемілєва для Depo.ua, ГлавкомKrimitatar.com"Эхо Москвы", Zn.ua, "Голос Америки", "Ліга. Новости"

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя