"МММ" по-новому: На кого Сергій Мавроді залишив свою справу

З життя пішов засновник легендарної фінансової піраміди "МММ" Сергій Мавроді. Але справа його продовжується

"МММ" по-новому: На кого Сергій Мавроді…

Мавроді схопило серце на автобусній зупинці. Перехожі викликали підприємцю швидку, але врятувати його не вдалося. І хоча абревіатура МММ здається дещо далеким, вже неактуальним мемом, фінансові піраміди працюють і зараз.

Depo.ua згадує скандальний бізнес-шлях Сергія Мавроді та нові реінкарнації одіозної афери.

Отже, з середини 90-х телебачення заполонили ролики, які пропонували мешканцям СНД розбагатіти одним махом.

Головний герой кліпів Льоня Голубков - типовий бідолаха перехідного періоду, який дізнається про "МММ" і починає купувати акції компанії. Голубков спершу купує дружині чоботи, потім шубу і путівку.... "Я партнер", - гордо повідомляв герой глядачу пострадянської епохи, який не надто знався на бізнесі.

Обіцянки дива та ще й халявного швидко приносили результати - акції компанії скупали блискавичними темпами.

За різними оцінками, на пропозицію мозковитого московського математика Сергія Мавроді пристало 10-15 млн людей.

Мавроді створив компанію за не новим у світі принципом фінансової піраміди, де гроші першим вкладникам виплачувалися із внесків наступних.

Можливо, "МММ" проіснувала б довше, але у 1994-му до неї причепилася російська податкова і оштрафували за кругленьку суму. Самого Мавроді заарештували за несплату податків. Так почався занепад піраміди, але аж у 1997-му компанію оголосили банкрутом.

Серйозніше за Мавроді взялися у 2003-му. Чотири роки чоловік перебував у слідчому ізоляторі - таким чином майже термін за вироком "За шахрайство в особливо великих розмірах", який винесли лише у 2007-му.

Втім, у інтерв'ю підприємець повторював, що ні в чому не кається, а лише шкодує, що йому не дали розвивати свою справу.

Це Мавроді постарався виправити пізніше, заснувавши "МММ-2011", а згодом "МММ-2012". Цього разу бізнесмен не приховував, що компанії продовжують справу своєї попередниці.

У 2015-му Сергій припинив діяльність "МММ" на Росії, у Білорусі та Казахстані, натомість сконцентрувався на Африці та Азії.

Наприклад, у Нігерії сайт піраміди увійшов у ТОП-5 найпопулярніших інтрернет-ресурсів у 2016-му.

Натомість через рік філіали компанії закрили у Гані, Таїланді, Перу.

"МММ" І ТЕРОРИСТИ

В Україні діяльність спадкоємиць "МММ" заборонили у 2014-му році. Згідно з заявою тодішнього голови СБУ Валентина Наливайченка, "МММ" була однією з компаній, на гроші якої росіяни вербували найманців, які їхали на підмогу терористам на сході України.

І це не єдиний ланцюжок між Мавроді і бойовиками. У 2012-му Мавроді спробував створити в Україні партію "МММ" - "Ми маємо мету", яка висунула кандидатом в депутати Верховної ради нинішнього ватажка "ДНР" Дениса Пушиліна. Пройти в парламент йому не вдалося. Навіть у 2015-му партія зареєструвалася на місцевих виборах, але її з'їзд не відбувся.

ХТО ЩЕ НА РИНКУ

Достукатися до частини українців таки вдалося співробітникам "МММ Global", які пропонували робити внески у біткойнах, хоча здебільшого свою діяльність контора розгортала у Африці.

На "МММ" світ не зійшовся. Зокрема, у 2016-му СБУ затримала засновників компанії Helix Capital, один з яких, - Дмитро Нагута, працював ще з Мавроді. З'ясувалося, що у компанії немає права займатися інвестиціями в Україні. Вкладниками структури стало 250 тис. українців. У головному "офісі" контори поспішили відмовитися від українського філіалу.

Один з топів українського Helix Максим Блажкун згодом заснував Evart Corporation. Також на ринок вийшла Evo Binary... Щоправда, офіційно компанії пропонували інвестувати не в повітря, а в технології.

Формально в Україні фінансові піраміди легальні. Ще у 2013-му у Раді зареєстровано законопроект "Про заборону діяльності фінансових пірамід", його прийняли у першому читанні, але у 2017-му його повернуто на доопрацювання.

Наразі більшість українців знають, на що йдуть, вкладаючи гроші в чергову сумнівну авантюру. Але сприймають це як гру, в якій таки може поталанити. При цьому фінансові піраміди поступаються популярністю криптовалютам, в яких також є надія розбагатіти малою кров'ю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme