Між Україною та Чехією назріває "медовий" скандал

У Чехії розгорівся скандал через якість українського меду, в якому знайшли домішки з антибіотиками
Depo.Життя
19 січня 2016 12:13
ФОТО: depo.ua

Чеський постачальник сумнівного меду стверджує, що проблема виникла через товар із України, а президент Мілош Земан через це навіть закликав зупинити закупки в українських бджолярів, передає depo.ua з посиланням на Радіо Свобода.

Втім, у Чеській спілці бджолярів повідомили, що результатів експертизи, яка доводить, що сумнівний мед походить саме з українських теренів, наразі немає.

Під час інспекції меду в Чехії у листопаді 2015 року виявили шкідливі речовини. Антибіотики, заборонені в сільському господарстві Євросоюзу, знайшли в продукції компанії Včelpo, яка належить Чеській спілці бджолярів.

Раніше компанія заявляла, що проблема виникла через імпортований мед, яким "розбавляли" чеський.

Як заявив директор компанії Včelpo Панайотіс Маргарітопулос, мед з антибіотиками походив із України. У Чехії, за його словами, було надто мало меду, щоб задовольнити попит на місцевому ринку, тому виникла потреба імпортувати його з ЄС та країн за його межами.

"Український мед домішували до чеського і декларували чеським. Нам гарантували, що якість меду з України відповідає вимогам Чеської Республіки" – заявив Маргарітопулос.

Разом тим, як помітили чеські журналісти, спершу ця компанія заявляла, що продає лише чеський мед.

У свою чергу, президент Чехії Мілош Земан, що мед привезли з України і додали до чеського. "Першим кроком наразі мала б стати заборона імпорту меду з України. Другим – ретельніший контроль за якістю меду", - заявив він.

Під час інспекції в Чехії у меді виявили, зокрема, хлорамфенікол і нітрофурани, які є токсичними для людей.

Разом з тим, радник з економічних питань при посольстві України у Чехії Зіновій Гошовський сказав, що офіційно до українських дипломатів з претензіями про мед не зверталась жодна структура.

"Достовірно стверджувати про те, що мед, який містив домішки антибіотиків, походить саме з України, можна лише після того, як це буде в лабораторії та документально доведено", – сказав він.

Хто саме виступив ініціатором використання імпортованого меду під етикеткою чеського, достеменно не відомо. Чеська спілка бджолярів готує позов до суду на "невідомого злочинця", який, за словами голови спілки Ярміли Махової, домішував мед із антибіотиками до чеського.

Довідка: За оцінками українського уряду, Україна є найбільшим виробником меду в Європі та третім найбільшим у світі. Валове виробництво меду перевищує 70 тисяч тонн, а експорт меду з України за 2014 рік становив 36,3 тис. тонн.

Минулого року Чехія імпортувала близько 2,2 тис. тонн меду, найбільше – з України. За 10 місяців 2015 року, за даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, до Чехії з України було експортовано 804 тонни меду.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя