Масляна 2022: Коли відзначають свято у цьому році

Цього року Масляний тиждень розпочнеться наприкінці лютого

Журналіст відділу «Життя»
Масляна 2022: Коли відзначають свято у ц…

Масляний тиждень стартує у понеділок, а закінчується у неділю, передає Depo.ua.

Масниця: дата та традиції 

Цього року Масниця розпочнеться 28 лютого у понеділок і закінчиться 6 березня у неділю.

Масляна або Колодій – це дуже давнє українське свято, суть якого полягала у тому, що наші пращури прощалися з зимою та закликали, зустрічали весну.

Свято з’явилося ще у дохристиянські часи під час того, як на наших землях панувало язичництво. Тоді, звісно, була інша назва – Колодій. Назва свята походить від дерев’яної колодки (поліно, - ред.), яке було символом зими.

Зиму проводжали дуже весело і голосно, аби вона точно пішла і дала весні дорогу.

Цікаво, що попри те, що після насадження християнства майже усі свята з народного календаря церква привласнила, під це свято релігійники не змогли підвести свою церковну ідеологію, тому свято залишилося лише у народному календарі. Цей тиждень церква називає Сиропусним і в ці дні дозволяється освячувати молочні продукти.

Проводи зими під час святкового тижня відбувалися поетапно. Спочатку колодка народжувалась, згодом вона одружувалася, потім вмирала, потім її ховали. Після появи християнства, додався етап – "хрещення" колодки.

Масляний тиждень згодом став дуже благодатним для весілля та заручин, а у народі його називали "бабським", адже у ці дні не можна було сперечатися з жінками, а їм навіть дозволялося ходити до шинків та випивати.

Щодо традицій, то гуляння у цей тиждень мали масовий характер, відбувалися ярмарки, спортивні змагання та театралізовані вистави.

Було заведено ходити у гості, а кожен день тижня має свою назву завдяки традиції, яка різниться в залежності від дня тижня.

Щодо млинців, то кожен справжній українець знає, що це східна традиція, притаманна областям, які межують з Росією та самій Росії. В Україні у Масляний тиждень робили вареники, які символізували достаток та добробут. Щоправда, можна було їсти будь-які вареники, окрім м’ясних.

Дні Масляного тижня: Назви кожного дня Масниці

Понеділок – Зустріч

Як свідчить назва Масниці по днях, на самому початку сирного тижня слід зустрічати гостей і пригощати їх млинцями із найрізноманітнішими начинками. Також у цей день люди робили опудало із соломи, яке встановлювали в самому центрі села або міста до закінчення Масляної.

Вівторок – Загравання

У вівторок неодружені хлопці та незаміжні дівчата влаштовували оглядини з метою знайти собі пару. Потім молодь збиралася разом і вирушала кататися на санях із льодової гірки, яку готували самі, заливаючи водою в мороз.

Середа – Ласунка

Третій день Масниці знаменитий на тещині млинці. У цей день господині запрошують у гості своїх зятів, пригощають їх млинцями, пирогами та іншими частуваннями. Це хороший привід для зятя, щоб похвалити тещу і налагодити з нею дружні стосунки.

Четвер – Розгуляй

Знатний день, коли Масляна з вузької перевалює середину Сирного тижня і стає широкою. З цього дня не можна було працювати до самого кінця тижня, зате гуляти, співати, танцювати і розважатися можна було вже на повну.

П'ятниця – Тещині вечірки

Прийшла черга зятя кликати тещу в гості і пригощати млинцями власного приготування. Народні традиції свідчать, що, якщо дотримуватися цього ритуалу Масляної, то у тещі із зятем повністю налагодяться стосунки.

Субота – Посиденьки зовиці

У цей день Масляної молода дружина кликала в гості зовицю, щоб тісніше потоваришувати з нею і поговорити щиро. Дівчину було прийнято смачно пригощати і робити подарунки.

Прощена неділя

Останній день Масляної - Прощена неділя, назва якої говорить сама за себе. В цей день, напередодні Великого посту, заведено просити вибачення і самім прощати оточуючих. Також цей день важливо провести з добрими думками і настроєм, покаятися у скоєних гріхах, щоб із чистою душею і совістю увійти в період Великого посту. Масляна завершується проводами зими і ритуальним спаленням опудала.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme