Лікар-пульмонолог про те, як боротися з наслідками задимлення: Зачиняти вранці вікна, їсти сало та включати здоровий глузд

Хоча кияни у прямому та переносному сенсі вже можуть зітхнути з полегшенням та на повні груди, всі чудово розуміють, що ситуація зі смогом над Україною на цьому не скінчиться. Наскільки це небезпечно для дихальних органів і чи можливо до цього підготуватися? Розпитуємо у лікаря-пульмонолога, директора Всеукраїнського респіраторного клубу Євгена Симонця, який завітав до нас на онлайн-інтерв'ю в Depo.ua.
 

Лікар-пульмонолог про те, як боротися з…
Євген Симонець

Пропонуємо вам найбільш цікаві моменти з прямого ефіру.

Смог над Україною: нікому не потрібен другий Чорнобиль

Не дивлячись на те, що Київ сьогодні вже більш-менш відносно чистий від туману і від цього смогу, насправді не по всій Україні ще так відбувається, багато українських регіонів до цих пір потерпають від смогу, який накриває населені пункти. Це Рівненська, Чернігівська, Полтавська області, а також Запорізька і Миколаївська. Там смог так само висить над містами і селами. Наші ЗМІ хоч і нагнітають інформаційну атмосферу у повітрі, мені здається, для того, аби не було ніяких інсинуацій та неправдивих інформацій, в першу чергу про це мають говорити відповідальні люди і чиновники органів влади, які відповідають за це. А ми чуємо лише поодинокі коментарі деяких експертів. А ті, що отримають від нас зарплатню як від платників податків, мовчать. Так виникає недовіра до влади: якщо нічого не говорить, це означає, вона щось замовчує. Це нагадує ситуацію з Чорнобилем, коли влада розповідала, що все добре, а насправді все було не так.   

Про 2,5-мікрометрові частки-вбивці

Навіть у себе в телефоні можна закачати програму і моніторити характеристики і якість повітря навколо себе або в тому місті, де ви живете. Подивіться на одну з карт міста Києва, де ми бачимо забрудненість зараз. Якщо порівняємо її з типовою забрудненістю влітку, ми бачимо, що карта різко змістилася. Зазвичай небезпечні осередки розміщувалися вздовж великих шляхопроводів зі скупченням великої кількості авто. І там людям було важко дихати забрудненим повітрям. Зараз ми бачимо, що ці ділянки змістилися на Лівий берег в район Харківського масиву, Лівобережної, а також Печерську. Проте неблагополучна ситуація і на Оболоні, і на площі Шевченка, що зумовлено близькістю сіл, з яких дме спаленим сміттям. На карті зображене забруднення мікрочастинками 2,5 мікрометри і більше, найбільш небезпечними для наших органів дихання. Ми бачимо забрудненість втричі перевищує норму до 50 одиниць в районах, які я перерахував.

Напевне ми, українці, специфічні. Я пригадую минулорічне літо, коли у нас в Києві одночасно почали ремонтувати вулицю Олени Теліги та Дніпровську набережну, два магістральні потоки, які були практично перекриті. 

Угарний газ, який зжирає наш гемоглобін: попереду Європи всієї

Рівень угарного газу, який піднімається з України, найвищий в Європі. Угарний газ – це субстанція, яку ми органолептично не відчуваємо, але яка зв`язується з нашим гемоглобіном, не дає можливості переносити достатньо кисню до всіх органів і систем нашого організму. І це призводить до хронічної кисневої недостатності. В першу чергу – головного мозку, серця і нирок, найважливіших органів, які потребують найбільше кисню.

Смог над містом – SOS для астматиків да "бронхотиків"

Стосовно гострих проблем. В першу чергу, це почервоніння очей, нежить, дискомфорт або першіння в горлі. Зазвичай це відбувається день чи два. Людина самостійно, домашніми чи народними методами, порадами бабусі, сусідки чи ще когось якось намагається вийти з цієї ситуації. Вже потім оцей набряк, який відбувається у верхніх дихальних шляхах, спускається донизу і дає симптоматику з боку середніх дистальних відділів дихальної трубки. З`являється кашель сухий і надсадний, потім з харкотинням, більше зранку.

Також є величезна група пацієнтів, які страждають різними хронічними захворюваннями: хронічний обструктивний бронхіт, бронхіальна астма, величезна кількість дітей з респіраторними алергозами. І якщо ці прояви спостерігалися лише під час, скажімо, цвітіння якоїсь рослини, зараз це відбувається під час "чудової" осінньої погоди. Це, в першу чергу, прояви бронхоспазму, бронхообструкції. Кількість візитів пацієнтів з гострим обструктивним бронхітом складає 70-80% всіх звернень,  інші 30% - це бронхіальна астма, загострення.  І плюс величезна кількість торакальної патології: гіпоплазія легенів, бронхоектотична хвороба. Пацієнти з кашлем, великою кількістю брудного харкотиння навіть з прожилками крові.  Це пов`язано зі збільшенням проникності стінок мілких судин, капілярів, які ламаються і розриваються.    

Про те, як поєднувати дихання зі здоровим глуздом

Найважливіший меседж, який я хочу донести до наших громадян – "Включайте, будь ласка, розум!". І перш за все це стосується мам з маленькими дітьми. Ми звикли до такої картини: кожного ранку мама відправляє чоловіка на роботу, дитинку кладе у візочок і йде з нею гуляти. Але коли на дворі така погода, туман і смог, коли ви вже органолептично відчуваєте, що воно воняє, то прогулянки саме в цей період треба припинити. Ми дуже часто бачимо ввечері бігунів та інших спортсменів, які ніби-то дбають про своє здоров`я, але займаються фізкультурою під час найбільшого скупчення авто на дорогах. Якщо мама хоче зробити добре дитині, хай йде гуляти в середині дня, коли немає заторів у місті, рух повітряних мас більший, сонце гріє, зменшується туман. 

Найкращий фільтр – це ніс

Використання різного роду сорбентів призведе до абсорбції шкідливих речовин, які є в кишківнику. Але жодним чином не буде фільтром для наших органів дихання. Найкращий фільтр в нас з вами – це ніс. В ньому слизова, вона зволожена і затримує більш мілкі часточки, в ньому є волосинки, які затримують більш крупні часточки. Якщо ваш ніс дихає не так гарно, найпростіший варіант – використати для промивання звичайний сольовий розчин. Пити слід більше лужної води. Чому саме лужної? На слизовій дихальних шляхів при накопиченні токсичних речовин відбувається та чи інша ступінь запального процесу. І це реакція окислення слизової. Коли ми даємо луг, ми фактично іноактивуємо реакцію окислення. 

Оселедець та сало для стінок альвеол

Легеням потрібні поліненасичені жирні кислоти. Це Омега-3, яка бере участь у мембраноутворенні стінок альвеол. В народі дуже люблять борсучий, ведмежий чи козячий жир. І їдять, і прикладають собі на груди. Але це абсолютно не має ніякого відношення до повноцінного лікування. По-перше, тому, що вони тугоплавкі і шкодять нашим підшлунковій, печінці та жовчному. Так до холецистопанкреатиту недалеко! Якщо хочете в звичайному харчуванні доповнити свій раціон Омега-3, найпростіше це зробити за допомогою морської риби і не обов`язково червоної, а морських хижаків, простого хеку чи оселедця.  Або всіма нами українцями улюбленого продукту – звичайного свинячого сала. Тож сало вперед!

Про електронні цигарки, чорний ринок і смерті від них

Смерті користувачів вейпу або електронних сигарет... Я це переношу у площину політичну, бо проблема нашої держави в тому, що правильні меседжі ніхто не дає звичайним громадянам. В Україні намагалися розробити навіть закон чи законопроєкт. Але ніхто не розібрався що таке "вейп", електоронна сигарета, система нагріву тютюну, "айкос" чи "гло". Скинули в один кошик і хочуть заборонити.

Насправді, кожен продукт має свої плюси і свої мінуси. Якщо ми говоримо про скандальні вейпи та електронні цигарки на чорному ринку, то справа не в самому гаджеті, а в рідині, якою він наповнюється. Для тих, хто не знає, вейпи – це пристрої, які несуть за собою величезні клуби диму. І проблема у стандартизації цієї рідини. Вся кількість смертей, які пов`язують у США (там їх близько 20) з незрозумілою легеневою хворобою – прояви бронхеоліту. Це запалення мілких бронхів і як наслідок – дихальної недостатності. Стандартизація цих пристроїв – той крок, який Україні треба зробити. Адже не один мільйон підлітків у нас тримає в кишені цей пристрій. Навіть не всі батьки про це здогадуються, адже є такі, що зовні виглядають як флешка. Дорослі, батьки лікарі мають знати, що саме заливають у ці пристрої. Тому держава має розібратися і сказати – це можна, а це не можна. При цьому велика кількість країн просто заборонила їх на законодавчому рівні. Японці просто сказали: "Навіщо наша нація буде випробовувати на собі якийсь гаджет!". 

Спеціалісти деякі стверджують, що там майже немає шкідливих речовин. Але жодний з вчених не має віддалених в перспективі діагностик того, чи не вплине воно на розвиток, наприклад, онкологічних хвороб, інших хронічних патологій легень. Через 10 років подивимось: якщо ніяких наслідків і легеневої настороженості не буде, дозволять використовувати.

Про "парову" альтернативу не для всіх

Система нагріву тютюну використовується для тих, хто палить, а не для молоді, яка ніколи в житті не тримала цигарку і купує систему як новий і крутий гаджет. Чому тютюнові компанії прийшли до цього? Якщо ми візьмемо звичайну сигарету за 100 відсотків шкоди, то системи нагріву тютюну на 90-95% менш шкідлива, ніж звичайна сигарета.

Дивіться повну версію прямого ефіру з лікарем-пульманологом Євгеном Симонцем на Depo.ua 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme