"Квартал 95" проти України: Чи виграє Зеленський у суді

Після заборони в Україні "Сватів" студія "Квартал 95" більше не буде знімати серіал. Але обіцяє піти в міжнародні суди. Втім, найголовніше, що в Україні немає чітких правил гри

"Квартал 95" проти України: Чи виграє Зе…

У середу, 29 листопада, Держкіно скасувало реєстрацію і визнало недійсними прокатні посвідчення на всі сезони "Сватів". Тепер серіал, який знімався з 2008-го року, поповнив "чорний список" Держкіно із понад 500 фільмів, які потрапили туди у проміжку з 2014-го по 2016-й рік.

Потужна критика Володимиром Зеленським СБУ після заборони на в'їзд в країну російського актора, і одного з головних героїв "Сватів" Добронравова через його слова трирічної давнини про анексію Криму, знайшла підтримку серед значної частини українців. Відповідні відео на "Фейсбуці", особливо передостаннє, ще до офіційної заборони серіалу, коли про неї говорив тільки Зеленський, набрало понад 63 тис. лайків.

Серіал заборонили, студія "Квартал 95" більше його не зніматиме, але обіцяє судитися в міжнародних інстанціях. Зеленського вже підтримали навіть українські спецназівці з 73-го морського центру.

Сам комік випустив відео, в якому злісно пожартував про СБУ, Держкіно у Мінкульт.

Своє обурення забороною висловив телеканал "1+1", закликавши назвати інші продукти, в яких знімався Добронравов і котрі будуть заборонені. А також розпочати дискусію щодо рамок, у яких можна працювати. "Свати" підтримують ряд акторів у шоуменів. Втім, з протилежного боку значна кількість українців, котрі вважають, що у "Сватах" можна помітити пропаганду силових органів РФ, а також в цілому проросійського способу мислення. Що в ньому, мовляв, українці демонструються тупими хохлами (Будько, якого грав Добронравов), а росіяни немов несуть нам просвітлення, яке ми ніяк не хочемо приймати.

Рух "Відсіч" навіть опублікував купу фотографій, показавши, яким чином "Свати" порушують статтю 15-1 Закону України "Про кінематографію" і популяризують чи пропагують органи держави-агресора.

Із їхніми аргументами цілком можна погодитися.

Що не так з цією історією?

Від неї ми маємо очевидний мінус - суспільство вкотре розділилося. Серіал і справді порушує законодавство - це можна довести. З іншого боку, велика частина людей проти заборони. І потрібно визнати, що заборона серіалу лише у 2017-му році, на третій рік війни, виглядає дуже дивно. Але найбільш загрозливим у цій ситуації є навіть не вона і не суди, у які точно піде "Квартал 95". А відсутність чітких правил гри. В країні досі не сформовані остаточно критерії, прозорі правила і кордони, за які не можна заступати, що важливо, всім без виключення учасникам процесу. І саме така невизначеність викликає чимало запитань. Яскравий приклад - скандал навколо ТРК "Україна" і серіалу "Не зарікайся", в якому нібито знайшли пропаганду "Л-ДНР" у минулому році. Лунали звинувачення, що у 66-й серії позитивно зображувалися терористи і російські війська на Донбасі. "Ми просто хочемо, щоб Донбас був вільним", – казали позитивні герої стрічки. Телеканалу винесли попередження, але серіал не заборонили. У жовтні цього року суд навіть скасував попередження ТК. Серіал був показаний до кінця. Все законно, телеканал виграв суд.

Але це один з прикладів, коли суспільство може закинути відсутність послідовності Держкіно. І відсутність чітких правил гри, розуміння, що можна, а що ні.

Інші назви серіалів

Є велика хитрість, яка може дозволити ухилитися від можливої заборони. Російський серіал "Племяшка" 2014-го року. У нас він став називатися "Родные сердца" і знятий нібито в Україні у тому ж році.

Інший приклад. У російському прокаті серіал "Три счастливых женщины". В нашому - "Жінки у коханні".

Якщо пошукати, то прикладів набереться значно більше. Навіщо це робиться? Можливо, щоб продукт не потрапив у список заборонених, бо у нас він не буде проходити як російський.

Ось для таких історій потрібні чіткі правила гри, яких у нас не існує.

Куди піде "Квартал 95"

Якщо згадувати про бажання "Кварталу" судитися, вони можуть звернутися в Європейський суд з прав людини, зіславшись на порушення відповідної Конвенції, а саме, в теорії, статті 10 "Свобода виражати власні думки". Втім, для початку "Кварталу 95" потрібно обов'язково вичерпати всі національні засоби захисту і з моменту останнього рішення не повинно пройти 6 місяців.

Що буде далі

Кварталівці навряд чи виграють суди. Оскільки, навіть у Європейській конвенції з прав людини сказано, що від неї можна відступати з метою забезпечення ліквідації загроз, що можуть вплинути на територіальну цілісність, нацбезпеку і таке інше. Оперуючи українським законодавством можна легко довести, що у "Сватах" є пропаганда російських силових органів, а також присутня пропаганда радянської символіки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme