Наскільки ти українець, шляхтич чи козак: Як відшукати інформацію про своїх пращурів

Багато хто з нас знає про свою родину, обмежуючись лише кількома поколіннями: мама, тато, їх брати та сестри, бабусі та дідусі. Рідше – ми детально знаємо про своїх прадідів та прабабусь. Але що було до них? Яким був ваш рід, чи були в ньому шляхтичі, воїни УПА або КДБісти, розмовляєте ви російською тому що походите з родини зросійщених українців чи переселених в Україну росіян?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Наскільки ти українець, шляхтич чи козак…

Особливо цікавим це стає тепер, на хвилі національного самоусвідомлення.

Все більше українців задають собі ці питання, перетворюючи складання пазлу – родинного дерева на хобі чи навіть справу життя, відшукуючи свій зв’язок із пращурами на десятки колін. Можливо, колись генеалогія вийде у списку хобі українців на найвищі щаблі популярності. У США, наприклад, дослідження родоводу – друге після спорту.

Depo.ua пропонує розібратися, із чого варто починати пошуки інформації про власних пращурів, скільки коштуватиме найняти фахівця-генеалога та чи потрібні специфічні уміння, аби скласти своє родове дерево самостійно.

На ці та інші питання нашій редакції давали відповіді професійний генеалог Сергій Фазульянов та Альона Бєлова – нині адміністраторка Міжнародного генеалогічного форуму GENEO, яка самостійно дослідила родовід до 11-го коліна (а по двох гілках і до 17).

Я хочу самостійно дослідити своє родинне дерево. З чого почати?

І Сергій, і Альона зазначають, що будь-яке дослідження варто починати з найближчих живих родичів: батьків, дідусів та бабусів, опитуючи їх та беручи їх документи та фотографії, які і стануть першими клаптиками у пазлі родового дерева. Щоправда, проблеми можуть трапитися вже на цьому етапі.

"Знайдіть основні документи: свідоцтво про народження, про одруження, свідоцтво про смерть. Якщо збереглися ці документи, дізнаєтеся імена своїх дідусів і бабусь, прадідів, роки їх життя. Якщо ж цих документів у вас немає, зверніться до своїх родичів, можливо, вони зберігаються у них. В іншому випадку вам потрібно буде відновити дані документи через органи РАГС і архіви, вони можуть знадобитися в майбутньому для підтвердження спорідненості. Крім того, варто навести порядок у фотографіях. Розсортуйте по тематиках і розкладіть по паперових конвертах, підпишіть їх. Також варто прочитати всі записи на оборотах фотографій, там можуть бути підказки для подальших пошуків", – зазначає Бєлова про початок дослідження.

Спілкування з сім’єю краще зафіксувати у аудіо або відеоформаті. Не варто нехтувати і далекими родичами: чим повнішу картину ви зберете із самого початку, тим більш детально зможете дослідити  історію роду.

"На цьому етапі головне  – це вміння спілкуватися із родиною – батьками, дідусями та бабусями. Часто у цьому полягає складність, адже конфлікт поколінь не завжди дає можливість у колі родини вільно говорити навіть із батьками, не кажучи вже про більш старші покоління. І це подекуди стає перепоною, яка зводить нанівець майже все", – каже Фазульянов.

За його словами, якщо проблеми із родиною немає, то першою перепоною, із якою стикається будь-який дослідник стає відсутність документів. 

"Документи у паперовому, та і електронному вигляді теж мають схильність втрачатися, і часто. Візьмемо хоча б війну на Сході із Росією, окупований Крим...Дуже багато людей втратили документи, і це ми говоримо про порівняно невеликі території. Так само документи втратили наші пращури під час Другої Світової війни, коли вся територія України була окупована. Коли радянські війська часто знищували документи цілеспрямовано або ж вони втрачалися через недбалість. Через неможливість їх евакуювати або ж власне під час евакуації. Глобальні втрати є і у мирні часи", – каже Сергій.

Коли ж ви матимете усю необхідну початкову інформацію: ПІБ і роки життя бабусь і дідусів, а можливо і прабабусь та прадідів, продовжувати пошуки потрібно у архівах. І тим, хто хоче провести комплексне дослідження, Сергій не радить обмежуватися виключно прямими документами. 

"Варто обирати не лише документи про народження,шлюб, смерть, розлучення, і не лише документи, які стосуються прямої рідні, але і документи братів і сестер кожного покоління, додаючи до дерева інформацію про двоюрідних, п'ятиюрідних і так далі", – каже наш співрозмовник.

За його словами, дуже часто саме непрямі відомості дозволяють скласти більш точну картину, зокрема й про те, яким чином родичі взаємодіяли між собою та у яких стосунках перебували.

А може, все ж таки до дослідника?

За словами Фазульянова, до спеціаліста-генеалога можна звернутися на будь-якому етапі дослідження. І найкращих результатів можна досягнути лише за активної включеності замовника у процес.

"Коли клієнти їздять із нами у експедиції, трясуть своїх родичів, займаються питанням, тоді народжуються дуже круті проєкти", – зазначає Сергій.

Альона також додає, що найбільш надійний пошук забезпечується власними силами:

"Звісно, можна замовити генеалогічне дослідження архіву. Це може бути дорого, ознайомитися з цінами на послуги можна на сайті потрібного закладу. Також можна замовити таке дослідження фірмі, що займається генеалогічними пошуками або приватному досліднику. Але найнадійніший пошук - самостійний: вам доведеться розгадати багато сімейних таємниць, і це набагато цікавіше будь-якого детектива. Ви відкриєте для себе історію своєї сім'ї, дізнаєтеся про життя, радощі й трагедії ваших пращурів і родичів".

Скільки може коштувати генеалогічне дослідження?

За словами Сергія, точну вартість сказати неможливо: кожен випадок дослідження унікальний і займає різну кількість часу та сил.

"Є дослідження, які тривають кілька місяців, а є ті, що тривають роками. У мене є клієнти, з якими ми працюємо постійно. Вони щось знаходять і повертаються, потім роблять перерву на інші справи і повертаються знову. В середньому, якщо брати більш-менш інформативні за результатами дослідження, це десь $2-3 тис. із термінами понад рік. Найменші та найкоротші кейси коштуватимуть триста-п’ятсот доларів. Про якісь рекорди сказати складно, адже весь процес дуже розтягнутий у часі. Звісно, якщо ми будемо брати термін у 3-5 років, то сумарно це будуть значні суми. Але вони розпорошені у часі, і тому менш відчутні", – зазначає генеалог.

Самостійному ж досліднику платити доведеться в основному за проїзд, але основною витратою стане час.

"І якщо, наприклад, видатки на транспорт залежать від кількості поїздок у ті чи інші області, і їх якось можна прорахувати, то вартість часу у кожного своя", – акцентує Сергій.

Втім, зазначає, що певні корективи у генеалогічні дослідження і їхню вартість вніс карантин – адже наразі немає можливості працювати безпосередньо у архівах, тому потрібно замовляти копії документів. Ціна такої послуги залежить від області і безпосередньо від самого архіву. 

"Наприклад, я витрачаю щомісяця на копії від Житомирського обласного архіву близько 600-700 гривень, отримуючи 200-300 кадрів. У кожному випадку буде своя історія, і порахувати це заздалегідь неможливо", – розповідає Фазульянов.

А як щодо ДНК-тестів?

ДНК тести відкрили нові двері до дослідження родоводу, щоправда, якщо класична генеалогія заглиблюється якомога далі у минуле, то тести ДНК пропонують здебільшого "горизонтальні" дослідження. Так, за допомогою такого тесту можна знайти родові зв’язки між вже протестованими особами – і таким чином відшукати далеких родичів. Якщо ж цікавить історичне минуле, то за допомогою ДНК-тесту можна створити свій "етнопортрет" на належність до тих чи інших етнічних груп.

За словами Сергія, це цікавий напрямок, але наразі він перебуває у зародковому стані. І хоча лік йде на мільйони протестованих, інформації все ще дуже мало. 

"ДНК-генеалогія окрім того, що може показати збіг із ДНК далеких родичів, показує карти етнічностей. Багато хто думає, що тест покаже їм українця, поляка чи білоруса. Але ДНК-тест показує етнічності замкнених історично спільнот, коли географія та традиції шлюбних відносин певної категорії дозволяють ототожнити ДНК-матеріал з соціальною категорією національностей – для українців, наприклад, це здебільшого група "Східна Європа". Зараз тестування – це здебільшого напрацювання певної бази зразків, з якими вже майбутні протестовані зможуть порівнятися. І от у цьому буде сенс цього дослідження. Адже протестовані люди приносять нову інформацію, яка може стати зачіпкою для документального дослідження. Безумовно, є випадки, коли протестовані мають якесь рідство. І оце той самий стимул – люди бачать, що є близьке співпадіння і починають пошуки спільного пращура", – каже Сергій.

Вартість таких досліджень коливається від 100-150 до 300 доларів США, але часто компанії роблять знижки до певного дня: наприклад, до Дня матері чи Дня батька, коли тест можна "вхопити" і за 40-60 доларів. Втім, найбільш повні дослідження вашого геному можуть перевалити і за тисячу євро.

Ресурси у допомогу

Сергій та Альона надали Depo.ua список ресурсів, які можуть допомогти у пошуку або ж спонукати розпочати своє дослідження. Втім, на цьому переліку зупинятися не варто: чимало інформації можна знайти на невеликих форумах та сайтах місцевих дослідників-генеалогів, а у процесі пошуків не варто ігнорувати жодне з джерел інформації.

База даних Українського генеалогічного порталу та у "Бекеті"

Якщо цікавить україномовний відеоконтент про генеалогію – проєкт "Генеалогічна балачка" на YouTube.

Мапа прізвищ українців 

Оцифровані матеріали понад десятка архівів України (в т.ч. окупованого ДА Донецької області та ДА АРК) – 

Українські архіви на Вікіджерелах.

#COVIDscansharing Архівний карантин в Україні. Обмін цифровими копіями архівних документів.

Онлайн-база даних www.pra.in.ua. Тут розміщують інформацію про українців, народжених у період 1650-1920 років.

Чимало корисних статей можна знайти на сайтах фірм, які займаються генеалогічними дослідженнями, наприклад, тут.

Архівні документи.

Відомості про участь у Першій світовій війні 

- Участь у Другій світовій війні - Книги пам'яті.

Про постраждалих від Голодомору.

Про репресованих – сайт "Реабілітовані історією

Спільноти:

UAGenealogy

Закарлюка

Доступ до архівів

СпільнаДНК

Форум  GENEO, де ви можете відшукати однодумців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme