Коронавірусні паспорти: До чого призведе новий метод боротьби з заразою

Все більше країн говорять про запровадження так званих імунних паспортів, які б засвідчували наявність антитіл до COVID-19.  Мовляв, власники таких документів могли б не дотримуватися обмежень і рухати економіку, доки всі інші переховуються від хвороби. Втім, ініціатива вельми неоднозначна

Журналіст відділу "Життя"
Коронавірусні паспорти: До чого призведе…

Першою країною, що протестує таке нововведення може стати Чилі. Минулого понеділка уряд країни оголосив про запровадження ініціативи, яка має запрацювати вже цього тижня. Паспорти "безпеки" видадуть 4600 людям, що вже перехворіли на коронавірус. Інші громадяни можуть пройти тест на наявність у крові антитіл до збудника, пише Nypost

Пілотний проект з надання імунних сертифікатів готуються запустити у Німеччині, причому, можливо, вже у квітні, передає Newsweek.  Займається експериментом Центр інфекційних досліджень фон Гельмгольца у Брауншвайгу, і на першому етапі планують протестувати на наявність антитіл 100 тис. людей. 

"Ми можемо видати людям з імунітетом щось на кшталт сертифікату вакцинації, тоді вони стануть тими винятками, для яких можна буде зняти обмеження", – пояснив епідеміолог центру Джерард Краус. 

Подібну ініціативу обговорюють і у США. Минулого тижня директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань країни Ентоні Фаучі розповів CNN , що влада розглядає можливість видачі імунних сертифікатів людям, які перенесли захворювання. "Це наразі активно обговорюється, і, думаю, за певних обставин, це могло б принести деякі бонуси", – зазначив лікар. 

Обговорюють можливе нововведення у Іспанії, Італії та Великій Британії. У Туманному Альбіоні вже створили програму, яка має зберігати дані про імунний статус громадян.  Так, компанія Bizagi представила додаток CoronaPass, який на основі даних з клінік та лабораторій створює статистичну базу. За планом, кожен користувач може отримати QR-код, а потім – показати його чиновнику чи потенційному роботодавцю, аби той міг перейти за лінком і перевірити його коронавірусний статус. 

В Україні про такі паспорти поки не йдеться. Хоча наразі українська компанія займається розробкою ІФА-тестів, завдяки яким визначатиметься у людини наявність антитіл, першочергова мета – експериментальне використання плазми імунізованих людей для допомоги важкохворим пацієнтам. 

Чималий ризик помилитися

Що ж до, власне, паспортів, чимало експертів вважають ідею небезпечною. У Чилі закликають притримати запуск сертифікатів і краще обговорити з професіоналами. 

"Є серйозні сумніви щодо існування довгострокового імунітету до цього вірусу. Ми звернулися до уряду з вимогою змінити перееоцінити ризики та залучити спеціалістів перед впровадженням такої схеми", – стверджує технічни секретар Союзу медиків країни Крістобаль Куадрадо. 

Тож ще вчора захищена людина вже завтра може стати вразливою до захворювання.  Навіть в теорії, такі віруси формують імунітет на кілька місяців, а не на все життя.  Властивості ж саме Covid-19 все ще залишаються таємницею для наукової спільноти, йдеться у публікації на Science Alert.  Тим часом у ВООЗ акцентують, що навіть наявність антитіл – зовсім не гарантія безпеки. Адже те, наскільки ефективно захищають організм – теж відкрите питання. А за стількох невідомих починати масовий проект – надто ризиковано. 

Зрештою, частина проблеми ще й в тому, що сучасні тести не гарантують 100% результату.  Навіть солідна достовірність у 99% несе певний ризик для спільноти. Бо ж навіть з двох заражених може розпочатися потужна хвиля епідемії.

Противники паспортної ідеї наводять і етичні аргументи. Мовляв, якщо тести будуть не безкоштовними, та ще й влітатимуть в солідну копійчину, вони можуть призвести до поглиблення соціальної нерівності. Адже якщо частина забезпеченого населення перевіриться і отримає "зелене світло" на продовження роботи, найбідніші будуть змушені ще довго сидіти по домівках. Зрештою, з'явиться і коронавірусна дискримінація, бо після введення сертифікатів особливості імунної системи людини можуть стати допуском для всіх благ, що суперечить сучасним європейським нормам. 

Ризик ще й у тому, що у прагненні отримати такий паспорт, люди можуть ризикувати життям і навмисне інфікуватимя коронавірусом. А вже це вельми ймовірно призведе до численних смертей і взагалі колапсу сфери охорони здоров'я. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme