Коронавірус COVID 19: Відповіді на поширені запитання

Що таке коронавірус, чим відрізняється COVID 19 від інших збудників,  як готують до прийому хворих лікарні та що робити, якщо у вас з'явилися симптоми коронавірусної інфекції?

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Коронавірус COVID 19: Відповіді на пошир…
Фото: Shutterstock

Depo.ua відповідає на ряд поширених запитань про новий коронавірус COVID 19.

Коронавірус – це що?

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, які викликають захворювання у ссавців, включаючи людей та птахів. Природними носіями цих вірусів є тварини, втім, мутувавши, вони можуть вражати людей, викликаючи у них респіраторні інфекції.

Зазвичай вони не є важкими, але в рідкісних випадках можуть бути смертельними. Так, наприклад, вірус SARS-CoV у 2002-2003 роках викликав спалахи гострого распітораторного сидрому, а вірус MERS-CoV у 2012 році спричиняв близькосхідний респіраторний синдром. Ні вакцин, ні противірусних препаратів, які схвалені для профілактики або лікування коронавірусів нині немає.

Чим відрізняється COVID 19?

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість людей, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям. Серед померлих багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.  

Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Скільки людей вже захворіло та чи готові лікарні України приймати заражених?

Станом на ранок 17 березня в Україні зареєстровано 7 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. В Чернівецькій області – чотири випадки, в Житомирській – один (один летальний) і два хворих у Києві. 

Всього з початку 2020 року до Центру громадського здоров’я надійшло 140 повідомлень про підозру на COVID-19 (7 випадки - підтверджені лабораторно, 89 – негативні, коронавірусу немає, 44 - досліджується). З початку року вірусологічна референс-лабораторія ЦГЗ протестувала близько 500 зразків на нову коронавірусну інфекцію COVID-19.

У світі було зареєстровано 182 406 випадків захворювання COVID-19, з них 79 433 осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 101 356  випадків у 150 країнах/територіях/регіонах. На території Європейського регіону зареєстровано 63 268 випадків захворювання COVID-19.

Щодо медичних закладів, нині в Україні є близько 12 тисяч ліжок в інфекційних лікарнях. Загальна кількість інфекційних боксів – 2,5 тисячі. Втім, за словами  головного санітарного лікаря, заступника міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, у випадку масового надходження хворих цих ліжок буде недостатньо. У зв’язку з цим 16 березня стало відомо, що з огляду на ситуацію з поширенням Covid-19 МОЗ під інфекційні стаціонари перепрофілюватимуть інші лікарні. Зараз такі заходи є превентивними, аби унеможливити поширення коронавірусу на території України, і не допустити ситуації, подібної до тої, яка зараз виникла в країнах ЄС.

Лікарям рекомендують відкладати планові операції та лікування, аби максимально звільнити ліжко-місця для потенційно заражених на коронавірус людей. Ймовірно,  у столиці одним із "режимних" коронавірусних об’єктів може стати Інститут імені Шалімова. 17 березня в корпусі інституту побачили військових – вони обмежили відвідувачам доступ до корпусів. 

Які симптоми викликає коронавірус COVID 19?

Найпоширеніши симптомами COVID-19 є лихоманка, сухий кашель та відчуття втоми, стверджує Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). При цьому інкубаційний період хвороби триває від 2 днів до 2 тижнів.

Раніше лікарі зробили наступні стереження щодо проявів хврооби:

  • лихоманка (підвищення температури тіла вище 37°C одна з ознак лихоманки) фіксується у 87,9% випадків;

  • сухий кашель – 67,7%

  • втома – 38,1%

  • вологий кашель – 33,4%

  • ускладнене дихання – 18,6%

  • біль в горлі – 13,9%

  • головний біль – 13,6%

  • біль в м'язах – 14,8 %

  • озноб – 11,4%

  • нудота та блювання – 5%

  • закладеність носа – 4,8%

  • діарея – 3,7%

  • кровохаркання – 0,9%

  • почервоніння та запалення очей – 0,8%

За даними ВООЗ, хворобу легко переносить 80% людей.

симптоми коронавірусу

 

Як не заразитися новим коронавірусом COVID-19?

Незважаючи на те, що в КНР здійснюють клінічні випробування лікарських засобів і розробляють понад 20 вакцин від COVID-19, ще немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів.

Більшість медиків вважає, що медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими.

Пам’ятайте! Звичайне миття рук захищає не лише від нової коронавірусної інфекції COVID-19, а й від інших небезпечних захворювань.

Як захистити себе від коронавірусу:

  • мийте руки 20–40 теплою водою з милом чи обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%;

  • уникайте близького контакту з людьми із симптомами ГРВІ (мінімальна дистанція — 1,5 м);

  • не торкайтеся обличчя, зокрема очей, носа і рота;

  • термічно обробляйте продукти (особливо м’ясо, його субпродукти і яйця);

  • у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

 

Міфи та правда про вірус COVID 19

Всесвітня організація охорони здоров'я опублікувала список із розповсюджених міфів – неправильних тверджень про поширення нового типу коронавірусу та способи профілактики і боротьби з ним. офіційну інформацію про захворювання COVID-19.

Міф 1. Передача вірусного збудника COVID-19 відбувається в районах зі спекотним вологим кліматом.

Правда: За наявними на даний час даними, передача вірусного збудника COVID-19 може відбуватися в будь-яких районах, включаючи райони зі спекотним вологим кліматом. Вживайте заходів захисту незалежно від кліматичних умов. Регулярне миття рук є кращим способом індивідуального захисту від COVID-19. Цей захід дозволяє усунути можливе вірусне забруднення рук і уникнути зараження в разі, якщо ви доторкнетеся до очей, рота або носа.

Міф 2. Перебування на вулиці в холодну і сніжну погоду допоможе знищити новий коронавірус.

Правда: Температура тіла здорової людини тримається в межах від 36,5 ° до 37 ° незалежно від температури навколишнього середовища або погоди. Тому немає ніяких підстав вважати, що перебування на вулиці в холодну погоду допомагає боротися з новою інфекцією або іншими хворобами. Найефективнішим способом профілактики нової коронавирусной інфекції (2019 nCoV) є регулярна обробка рук спиртовмісним антисептиком або їх миття водою з милом.

Міф 3. Гаряча ванна допоможе проти нової  інфекції 

Правда: Прийом гарячої ванни не врятує від зараження коронавірусом COVID-19. Нормальна температура тіла тримається в межах від 36,5 ° C до 37 ° C незалежно від температури води у ванні або душі. Навпаки, прийняття занадто гарячої ванни може завдати шкоди і викликати опіки. Кращий спосіб захиститися від COVID-19 - часте миття рук.

Міф 4. Новий коронавірус передається через укуси комарів

Правда: Новий коронавірус - респіраторний вірус, головним чином передається повітряно-крапельним шляхом, тобто в результаті вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого, наприклад при кашлі або чханні, а також крапель слини або виділень з носа. На даний момент інформація про можливість передачі вірусу 2019 nCoV через укуси комарів відсутня. Щоб захиститися від інфекції, необхідно триматися на відстані від людей, у яких спостерігається кашель або підвищена температура, а також дотримуватися правил гігієни рук та респіраторної гігієни.

Міф 5. Сушарки для рук дозволяють знищити вірус 2019 nCoV?

Правда: Ні, сушарки для рук не вбивають вірус 2019 nCoV. Для профілактики нової інфекції необхідно регулярно обробляти руки спиртовмісних антисептиком або мити їх водою з милом. Вимиті руки слід ретельно висушити паперовими рушниками або електросушаркою.

Міф 6: Ультрафіолетова лампа для дезінфекції (УФ-лампа) дозволяє знищити новий коронавірус?

Правда: УФ-лампи не слід використовувати для стерилізації рук або інших ділянок шкірного покриву, оскільки ультрафіолетове випромінювання може викликати еритему (роздратування) шкіри.

Міф 6: Обробка поверхні всього тіла етанолом або хлорним вапном дозволяє знищити новий коронавірус.

Правда: Ні. Обробка всього тіла спиртом або хлорним вапном не знищить віруси, які вже проникли в організм. Розпилення таких речовин може завдати шкоди шкірі і слизовим оболонкам (тобто очам, ротовій порожнині). Слід пам'ятати, що як спирт, так і хлорне вапно, можуть бути ефективними засобами дезінфекції поверхонь, але використовувати їх необхідно у відповідних випадках і з дотриманням правил.

Міф 7:  Регулярне промивання носа сольовим розчином може захистити від зараження новим коронавірусом.

Правда: Ні. Наукових даних про те, що регулярне промивання носа сольовим розчином дозволяє захистити від нової коронавирусной інфекції, немає.

За деякими даними, регулярне промивання носа сольовим розчином може прискорити одужання при звичайній застуді. Однак докази ефективності регулярного промивання носа як засобу профілактики респіраторних інфекцій відсутні.

Міф 8: Часник захищає від зараження новим коронавірусом.

Правда: Часник - корисний для здоров'я продукт, що володіє певними антибактеріальними властивостями. Проте, в ході поточного спалаху не було отримано жодних підтверджень ефективності вживання часнику як засобу профілактики зараження новим коронавірусом.

Міф 9: Новим коронавірусом можуть заразитися лише люди похилого віку.

Правда: Заразитися можуть представники всіх вікових категорій, але  літні люди і люди, хворі певними захворюваннями (наприклад, на астму, діабет, хвороби серця), схильні до підвищеного ризику розвитку важких форм коронавірусної інфекції. ВООЗ рекомендує особам будь-якого віку вживати заходів щодо захисту від зараження.

У мене симптоми коронавірусу. Що робити?

На запитання про алгоритм дій у разі підозри у себе нової коронавірусної інфекції для Depo.ua розповів в.о. генерального директора ДУ "Центр громадського здоров'я МОЗ України" Кузін Ігор Володимирович. 

— Деякі підозрюють в себе коронавірус з першим чихом. А коли є справді є привід непокоїтися?

У наказі МОЗ ми чітко прописали, в яких випадках варто припускати наявність захворювання. Відповідно до наявних рекомендацій,  на коронавірус перевіряють пацієнтів з тяжким перебігом ГРВІ – щонайменше лихоманка, кашель, і стан, який потребує госпіталізації, – які побували у країнах, що стали епіцентрами поширення хвороби приблизно за 14 днів до появи симптомів. Також у групі ризику пацієнти, які контактували з хворими з підтвердженим діагнозом "коронавірус", або відвідували заклади охорони здоров’я, де були зафіксовані такі випадки. 

– Якщо ризики все ж таки є – людина захворіла після подорожі до однієї з вражених країн чи контактувала з носієм інфекції, – що їй робити?   

"Перш за все, якщо людина мешкає в одному приміщенні з родиною, потрібно організувати так звану самоізоляцію. Тобто, хворий має перебувати в окремій кімнаті, спілкування варто обмежити. На нього чи неї треба одягнути маску, вимірювати температуру.  Потрібно дуже уважно відстежувати, чи не погіршується стан, адже коронавірусна інфекція протікає з прогресивним погіршенням.

Якщо симптоми посилюються, ми рекомендуємо викликати швидку допомогу, і при виклику повідомити, що був досвід відповідної подорожі чи контакту, були зроблені наступні дії. Тоді медики зможуть адекватно зорієнтуватися щодо попереднього діагнозу, і це буде найпростіший варіант.

Якщо з певних причин неможливо викликати швидку, рекомендується все ж таки звернутися до свого сімейного лікаря. При цьому використовувати звичайну маску при пересуванні громадським транспортом.

Під час самоізоляції вдома ми рекомендуємо обмежувати соціальні контакти – не відвідувати масові заходи та уникати великого скупчення осіб. Це, звісно, про відповідальне ставлення до свого здоров’я і до здоров’я оточуючих".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme