Коли потрібно видаляти аденоїди у дітей: Прямі показання і поради лікаря

Запалення аденоїдів – неприємний процес, який блокує носове дихання. Найчастіше воно зустрічається у дітей віком від двох до восьми років й викликає паніку серед батьків, які не розуміють, як правильно лікувати аденоїди, чи потрібно їх видаляти, які для цього є показання, а також коли це робити не варто

Журналіст стрічки новин
Коли потрібно видаляти аденоїди у дітей:…

Фото: ru.depositphotos.com

Сучасні лікарі все частіше обирають методи боротьби з аденоїдитом, які не потребують хірургічного втручання. Однак є випадки, коли приймання медикаментів недостатньо. Depo.ua публікує поради лікаря отоларинголога Анатолія Власенка, як зрозуміти, що аденоїди дійсно час видаляти. 

Що таке аденоїди та чому вони запалюються

Аденоїдами називають розростання глоткової мигдалини, яка розташована на склепінні носогорла. При запаленні (аденоїдиті) аденоїди збільшуються в розмірах, через що блокується носове дихання. Захворювання може виникати з різних причин, найчастіше це:

  • часті простудні захворювання;

  • штучне вигодовування;

  • алергічні реакції;

  • спадковість;

  • несприятливе екологічне середовище;

  • переохолодження організму;

  • наявність рахіту, ексудативного діатезу.

Які симптоми аденоїдиту

Запалення аденоїдів протікає повільно й має нечітко виражені симптоми. Перший і другий ступінь запалення лікується консервативно. Якщо хвороба перейшла у третю стадію, то найчастіше призначають оперативне втручання.

Основний симптом аденоїдиту – це неможливість носового дихання і хропіння під час сну. У хворого з'являється роздратування та безпричинне занепокоєння. Те, що аденоїди розростаються, свідчить і постійно відкритий рот. Нерідко у дітей вранці з'являється головний біль, а голос набуває гугнявих інтонацій.

При гострому аденоїдиті підвищується температура, закладає ніс, виникає біль у вухах, збільшуються і болять шийні та підщелепні лімфатичні вузли.

Ступені запалення аденоїдів

аденоїди

Фото: ru.depositphotos.com. Переклад: Depo.ua.

Як ми вже згадували, від класифікації аденоїдних вегетацій залежить методика лікування захворювання:

  • перший ступінь – важко дихати вночі, виникає хропіння (аденоїди закривають третю частину просвіту носоглотки);

  • другий ступінь – виникає порушення носового дихання вдень (аденоїди закривають 50% носоглотки);

  • третій ступінь – дитина не може дихати через ніс, порушується мовлення.

Як лікують аденоїди

Якщо у дитини з'явилися симптоми аденоїдиту, потрібно негайно звернутися до лікаря. Він, виходячи зі ступеня запалення, призначить лікування. Перший і другий найчастіше лікують консервативно. Зазвичай в цьому випадку застосовуються імунностимулятори та антигістамінні засоби, гомеопатичні препарати, протизапальні та судинозвужувальні краплі, а також сольові препарати для промивання носа.

Також маленьким пацієнтам призначають кварцування носа і лазеротерапію, а в окремих випадках – кріотерапію. На третьому етапі лікарі часто призначають операцію з видалення аденоїдів.

Як зрозуміти, що аденоїди потрібно видаляти

прийом лікаря

Анатолій Власенко стверджує, що хоч думки щодо видалення аденоїдів часто розходяться, і деякі медики проти оперативного втручання й до останнього застосовують консервативні методи лікування, все ж є прямі показання до оперативного втручання. Зокрема, це:

  • синдром нічного апное – коли зупинки дихання уві сні досягають 10 секунд;

  • хропіння, а також наявність рідини за барабанною перетинкою (секреторний середній отит), які спостерігаються понад три місяці:

"Якщо секреторний середній отит є, а проблем з носовим диханням немає – рекомендують вставити пластикові котушки в барабанні перетинки (шунтування), а не видаляти аденоїди", – наголошує лікар. 

  • при хронічному риносинуситі у дітей рекомендують видаляти аденоїди, якого б розміру вони не були;

  • при необхідності термінової корекції прикусу/форми щелепи – у цих ситуаціях чекати нема чого, а медикаментозно їх не виправиш.

Що ще потрібно пам'ятати батькам

Лікар зазначає, що при здорових аденоїдах дитина має нормально дихати носом, рідини у вухах бути не повинно, а нежить має закінчуватися за 7-14 днів. Для цього, за його словами, потрібно розпочати термінове лікування під наглядом лікаря. Як правило, воно триває від шести до 12 тижнів.

"Якщо симптоми не йдуть чи повертаються після зникнення – потрібно переглянути лікування. Але варіанта: "хай собі хропе, почекаємо поки переросте" – бути не повинно! Це знижує доставку кисню до мозку та гальмує розвиток дитини. І пам'ятайте: у світі дуже мало полярних речей, коли є чітко так і ні, чорне та біле. Завжди є нюанси", – резюмував лікар.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme