Поліомієліт атакує маленьких українців: Чим небезпечна хвороба

У вересні в Україні зафіксували поліомієліт. Хвороба призвела до паралічу 1,5‌-річної‌ ‌рівненчанки, а також поширилася на інших дітей. Випадок медики класифікували як надзвичайну ситуацію біологічного характеру обласного масштабу й негайно розпочали тур з вакцинації

Журналіст стрічки новин
Поліомієліт атакує маленьких українців:…
Фото: depositphotos.com

Вакцина від поліовірусу у виді ін'єкцій була розроблена ще у 1952 році. Через 10 років розробили оральну форму препарату. І хоч вже багато часу минуло з початку появи засобу для імунізації від цієї хвороби, сьогодні й досі є ті, хто не вірить у її жахливі наслідки та відмовляється щеплювати своїх дітей. Depo.ua розповідає, чому поліомієліт є дуже небезпечною та нещадною до своїх жертв хворобою. 

Що потрібно знати про поліомієліт

За словами фахівців Центру громадського здоров'я, поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання, яке поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражену їжу та воду. Розмножується вірус в кишківнику. Поліовірус також може залишатися на іграшках та побутових речах, які контактували зі слиною та калом інфікованих людей.

Підхопити цю недугу може кожна невакцинована людина — як дитина, так і дорослий, однак найбільш вразливі діти у віці до п’яти років. Небезпека поліомієліту в тому, що він вражає центральну нервову систему, а це призводить до пожиттєвих паралічів. Нерідко внаслідок хвороби помирають.

За інформацією ЮНІСЕФ, кожен 200-й інфікований залишається паралізованим на все життя.

Як проявляється поліомієліт: симптоми хвороби

симптоми поліомієліту
Фото: depositphotos.com

Від моменту зараження до появи перших симптомів хвороби минає від двох до 35 діб. Інфікована людина може поширювати вірус одразу після появи симптомів та ще протягом двох тижнів. 

  • У 70% випадків поліомієліт протікає без симптомів, але людина може інфікувати інших. 

  • Симптоми, схожі на грип – у 25% дітей чи дорослих може виникнути лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися як один, так і кілька з них. За такої форми хвороби вірус розповсюджується найактивніше.

  • За кілька годин можуть з'явитися розлади у рухах. Симптом супроводжується сильним болем у вражених м’язах і може призвести до повного паралічу ніг, рук, плечей, грудей, обличчя.

  • Трапляється ураження дихальних м’язів, що може призвести до смерті. 

  • У рідкісних випадках може розвинутися менінгіт.

Які бувають ускладнення від поліомієліту

Близько 5% хворих помирають. В основному — через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності.

Інші небезпечні ускладнення поліомієліту — пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Може розвиватися постполіомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати новий м’язовий біль, слабкість або параліч у дорослому віці – навіть через десятки років після первинного захворювання.

Як захиститися від поліомієліту: профілактика захворювання

На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Єдиний спосіб запобігти зараженню – це вчасно зробити усі необхідні щеплення. В Україні дітям роблять щеплення у 2, 4 й 6 місяців, а потім проводять ревакцинацію у 18 місяців, 6 і 14 років. Щоб сформувався пожиттєвий імунітет до поліомієліту, достатньо шістьох доз вакцини.

щеплення від поліомієліту

Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

  • 1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
  • 3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
  • 6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

У Нацслужбі здоров'я запевняють, що усі вакцини від поліомієліту є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо щеплення не було зроблено вчасно, вакцинуватися можна одразу при першій же нагоді.

Перевірити залишок вакцин у вашому регіоні можна у цій таблиці.

У разі, якщо у медзакладі немає вакцини, потрібно звернутися до головного лікаря для з’ясування причини. Якщо і він не може надати необхідну інформацію, то необхідно звернутися у департамент/управління охорони здоров’я в області.

Тривожні факти про поліомієліт

Відомо, що вже майже рік у Таджикистані триває спалах поліомієліту. Цей вірус також циркулює в Афганістані та Пакистані. За усю історію людства він вбив набагато менше людей, ніж віспа, зате був значно жорстокішим до тих, хто вижив.

Ми вже розповідали, що перша вакцина від поліовірусу з'явилася у 1952 році – її розробив американський лікар Джонас Салком. Через дев'ять років його колега Альберт Сейбіна створив версію, яку можна було ковтати, а не отримувати у виді ін'єкції. Тоді ж у Європі та США захворюваність різко пішла на спад.

вакцинація від поліомієліту

Однак були і помилки з вакцинацією, які вартували життів. У 1955 році американська фірма Cutter Laboratories помилково випустила понад сто тисяч доз препарату, які містили живий вірус поліомієліту. Після щеплення десятеро дітей померли, а 160 – були паралізовані на все життя.

Наприкінці 80-х років минулого століття у світі почали програму з викорінення поліомієліту. У 1994 році вільними від хвороби були оголошені США, у 2000-му Китай, Японія і Південна Корея, у 2002-му Європа, у 2014-му Південно-Східна Азія.

Експерти наголошували, що вакцина від поліомієліту зберегла життя півтора мільйона людей, ще 18 мільйонам вдалося уникнули паралічу.

Що потрібно пам'ятати батькам, аби вберегти дітей від поліомієліту

Поліомієліт часто називають "жахом батьків". Однак у більшості випадків саме дорослі стають на заваді щеплення, через що потім страждають діти. Щоб вберегти дитину від поліовірусу, потрібно свідомо та вчасно підходити до процесу вакцинації й пам'ятати, що від цього залежить життя багатьох людей. У Нацслужбі здоров'я відповіли на найпоширеніші запитання щодо щеплення від поліомієліту, які виникають у батьків після народження дитини

Чому так важливо, щоб усі діти отримали щеплення

Розповсюдження вірусу припиниться, якщо у країні буде вакциновано понад 95% людей. Ігнорування планових щеплень може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

дитина

Чи потрібно робити щеплення дитині на грудному вигодовуванні

На грудному вигодовуванні дозволено і необхідно робити щеплення, адже материнське молоко не захищає дитину від поліомієліту.

Чи можна вакцинувати від поліомієліту дітей, які мають хронічні хвороби

Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій. Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. Їх може лише визначити лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія.

Що відомо про розповсюдження поліомієліту в Україні

Цю хворобу в Україні діагностують нечасто, однак у Міністерстві охорони здоров'я констатують, що через низький рівень імунізації ситуація може погіршитися. 

У 2015 році на Закарпатті зареєстрували два випадки гострих в'ялих паралічів у дітей на Закарпатті. Причиною цього назвали дуже низький рівень імунізації в країні. Водночас Закарпатська санітарно-епідеміологічна служба не вважала тоді, що ці випадки однозначно свідчать про поліомієліт. Згодом у МОЗ повідомили, що діти "відновилися після захворювання". Ті випадки хвороби стали першими в Європі після 2010 року і першим в Україні після 2006 року.

У квітні 2021 року Центр громадського здоров'я знову попереджав про високі ризики поширення поліомієліту в Україні. Там наголошували, що рівень охоплення щепленнями дітей до 1 року є недостатнім: за 8 місяців 2021 року — 53%.

мати і дитина
Фото: depositphotos.com

Восени цього року в Україні таки зафіксували‌ ‌та‌ ‌підтвердили‌ ‌випадок‌ ‌паралічу, спричиненого поліовірусом. Його виявили ‌у‌ ‌півторарічної ‌дівчинки з‌ ‌Рівненської‌ ‌області.‌ ‌Перші симптоми у неї з’явилися 1 вересня, а вже 3 вересня дитина потрапила в лікарню з ослабленням ніг. Хвороба була викликана таким самим вірусом, що лютував у Таджикистані, Афганістані та Пакистані під час спалахів у 2020 і 2021 роках. Тоді було проведено забір матеріалу з навколишнього середовища. Виявилося, що хвора на поліовірус дівчинка – десята дитина в сім'ї – наймолодша, а, окрім неї, вірус виявили ще у шістьох її братів та сестер. Вони є носіями, але не мають важких ускладнень. 

Через деякий час стало відомо, що дитина перебувала на Закарпатті й там медики почали масові обстеження дітей до п'яти років. Станом на початок листопада й там виявили чотири випадки інфікування дітей поліовірусом. Першою наявність поліовірусу підтвердили у 12-річної дівчинки — жительки Тячівського району.

Як повідомляється на сайті МОЗ України, рівень охоплення щепленнями від поліомієліту (дітей до 1 року, поліо-3) у 2021 році є недостатнім, за 8 місяців 2021 року — 53,0 %. Рівні в областях: у Рівненській — 48,9 %, в Херсонській — 40,7 %, Івано-Франківській — 42,2 %, Закарпатській — 43,1 %, Запорізькій — 46,2 %, Харківській — 46,5 %, в Одеській та Київській областях — 47,5 %. У Чернівецькій та Львівській — по 48,5 %

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme