Карта жорстокості: Як українці знущаються з тварин і чим зарадить новий закон

З 8 листопада в Україні набув чинності закон № 2351, який повинен захищати тварин від жорстокого поводження. Зоозахисні ініціативи насправді існують вже десятки років, але чотирилапі продовжують страждати від людської жорстокості -  інколи їм доводиться терпіти нелюдські муки навіть від власних господарів

Аліна Євич
Журналістка
Карта жорстокості: Як українці знущаютьс…

Чому зоозахисні закони України не рятують безхатніх тварин і домашніх улюбленців та яка насправді карта жорстокості України - дізнавалися журналісти Depo.ua

Відрубана голова та трупи під стінами: львівські садисти у дії

Звірства, які трапилися протягом 2021 року, шокували зоозахисників

Львівський притулок для тварин "Милосердя" врятував не одну сотню тварин за часи свого існування. Проте деякі випадки звірства, які трапилися протягом 2021 року, шокували навіть тих зоозахисників, які працюють не один рік.

"У квітні нам передзвонив чоловік і попросив врятувати собаку, яку ледь не вбив п’яний співмешканець. Він поводив себе неадекватно, а потім вирішив помститися найслабшому: взяв сокиру, пішов до вольєра і замахнувся на собаку. Сокира застрягла в його голові, він знепритомнів. Спочатку думали, що вмер, а тоді пес прийшов до тями, почав скавучати - і небайдужий зателефонував нам. Ми забрали собаку і виходили. Зате реакція поліції на це - це шок: коли вони приїхали, то просто відштовхнули сокиру вбік і сказали, що "якщо тварина не померла - значить, злочину немає". Вони навіть не вилучили сокиру!" – розповідають співробітники притулку. 

Кажуть, доводиться боротися і з садистами. Такий випадок трапився весною цього року. Тоді зоозахисники були нажахані тим, що хтось на територію притулку викидав трупи тварин.

"Спочатку ми побачили собаку, яку прив’язали до дерева. На момент, коли ми її знайшли, бідолашна перегризла мотузку і, побачивши нас, втекла. Ми пішли за нею й через кілька метрів побачили тіла двох мертвих цуценят місяців 5-6, яких хтось поклав під деревом на галявині неподалік від наших других воріт. По стану побачили, що вмерли вони приблизно тиждень тому. І найстрашніша знахідка після мертвих на галявині цуценят чекала нас у вольєрі біля злощасних других воріт. Ми побачили практично скелет собаки без голови", – згадують наші співрозмовники. 

Інколи доводиться мати справу і з покинутими породистими собаками. Подібний випадок трапився восени 2020 року - тоді небайдужі львів’яни побачили прив’язаного до стовпа стаффордширського тер’єра в строгому нашийнику. До нього додавалася записка: "Звати Лорд,  господарі поїхали за кордон, собаку годувати нічим - просимо забрати в добрі руки". Пса забрали, проте зооволонтери наголошують: наявність породи – не показник того, що собаку любитимуть.

У записці просили подарувати собаці дім, оскільки господарі поїхали за кордон

На очах дітей тягнув собаку, а потім повісив: тваринні жахи в Нікополі

Олена, керівниця Нікопольського притулку для тварин "Шанс на життя" розповідає, що нерідко доводиться відвойовувати собак у садистів.

"Одна з найбільш шокуючих ситуацій трапилася, коли чоловік на очах у дітей протягнув собаку, прив’язану до мопеда, по асфальту. Коли діти це помітили, почули - побігли слідом, щоб її врятувати. А коли прибігли до місця, куди їхав той живодер, собаку він уже повісив. Тоді правоохоронці відреагували – бо був і труп, і свідки, і діти, які впізнали злочинця. А якщо цього всього немає - то правоохоронні органи нічого не роблять. Кажуть, що якщо ми знайдемо винного або докази - тоді можемо звертатись. А самі нічим не займаються, коли подібне трапляється", – стверджує Олена. 

Щодня волонтерам доводиться знаходити покинутих напризволяще тварин, завезених кудись вглиб лісу чи подалі від міста. Інколи ж чотирилапих позбуваються і в самому місті – просто "забувши" у коробці чи пакеті. Найчастіше така доля чекає на новонароджених чи маленьких кошенят і щенят – тих, які навіть не знають, як можна вижити. Проте часто доводиться зустрічатися з жорстокістю відносно дорослих собак. 

"Дуже часто особи з алкогольною чи наркотичною залежністю заводять собак - переважно великих або навіть бійцівських. Зазвичай для того, щоб просто страхати людей, мати можливість натравити когось на невгодних. А самих собак не те, що не годують - регулярно б’ють і знущаються з них. Зазвичай саме великі собаки потерпають від побоїв, саме їх кидають об землю або й із вікон", – каже зоозахисниця. 

За 20 кілометрів від фронту: як зоозахисники воюють за чотирилапих

Зооволонтерам доводиться мати справи з серійними живодерами

Співзасновниця стерилізаційно-реабілітаційної ГО "Лада" Катерина Арісой розповідає, що за 10 років існування організації в Бахмуті встигла надивитися на звірства людей. 

"Наш стерилізаційно-реабілітаційний майданчик допомагає тваринам, які мають травми чи хворі, тому всі звірства бачимо на власні очі. У лютому, пам’ятаю, знайшли понівеченого собаку: його кілька днів поспіль різали. У нього були вирізані шматки шкіри, коли ми обдивлялися - були шоковані. На собаку дивишся і бачиш лімфовузли. Але найстрашніше - те, що рани почали гноїти й розкладатися. Ветеринари сказали, що в такому стані він провів 4-5 днів. Ми його виходили за кілька місяців, він живий, але собака лишився з інвалідністю. Регулярно ми рятуємо тварин, яких викидають у якісь ями, зав’язують у мішках і кидають у воду, щоб ті втопилися, прив'язують до дерев у лісі й лишають вмирати…" – розповідає пані Арісой. 

Собак і котів лишають помирати в муках просто неба

Ще один жорстокий випадок взагалі тривав кілька років - у Бахмуті жив чоловік, який мордував тварин. З ним не могли нічого зробити, оскільки він був неосудний - мав довідку, що психічно нездоровий. Протягом кількох років робив страшні речі з тваринами, які навіть страшно згадувати… А потім маленькі трупи викидав з вікна. Нам довелося ходити до нього на подвір’я і забирати живих тварин, яких ми бачили, а мешканці тієї вулиці з рук видирали кошенят і цуценят".

Останній жорстокий випадок трапився нещодавно – чоловік у Бахмуті розстріляв з дробовика свого пса. 

"Він це робить не вперше, але саме цій собаці пощастило – вона з неймовірними травмами вижила. Були навіть свідки цього звірства, відома конкретна особа, написана заява до поліції – але правоохоронці відмовляються заводити кримінальну справу. Зі свого досвіду скажу відверто: покарати людину, яка жорстоко поводилася з тваринами або чинила звірства дуже важко. Лише я особисто написала не менш як 6 заяв у поліцію, але вони розчинилися. Жодної реакції не було, навіть у ЄРДР їх не внесли", –  пригадує Катерина Арісой.

Суми: тварини, які "звикли" до насильства

На знімки небайдужих містян потрапили ледь живі скелетовані собаки

Днями Сумщину сколихнули страшні фото – на знімки небайдужих містян потрапили ледь живі скелетовані собаки. Вони не були безхатніми –  господарка просто мордувала голодом близько 15 тварин. Тим довелося від неї рятуватися самостійно – як повідомляють зооволонтери, собаки вибили двері квартири. Нині відомо, що у квартирі цієї жінки жили близько 15 чотирилапих, з яких лише 6 вдалося спіймати й відвезти у клініку. Ще одного довелося умертвити, іншого збила машина – собаку не врятували.

Торік на Сумщині дізналися про мордування інших п’ятьох собак. Чотирьох пітбультер’єрів і одного ротвейлера утримували у тісному господарському приміщенні. Собак не вигулювали, не випускали з тісного приміщенні й мордували голодом. У приміщенні, де вони були, навіть не прибирали – тваринам довелося жити тривалий час у власних фекаліях. Пізніше з’ясувалося, що собак регулярно били – на мордах, лапах, спинах і боках тварин ветеринари знайшли шрами та синці. Тоді власниця тварин сказала, що собаки звикли до таких умов і нічого поганого в цьому не бачить. Сама ж вона заходила до собак тиждень тому, аби нагодувати. 

Закатовані черкаські чотирилапі: смертельні муки в центрі міста

В Черкасах ситуація з тваринами критична

Очільниця товариства захисту тварин "Друг" Валентина Калініна розповідає, що в місті ситуація з тваринами критична – взнаки дається і байдужість влади, і безтурботність містян.

"Коти у нас регулярно замерзають на вулицях міста – вони не собаки, не можуть спати на снігу. Але людям на це байдуже – вони заколочують проходи у підвали, інколи зачиняють там живих тварин, які змушені вмирати жорстокою смертю. Влада не виділяє кошти на стерилізацію, приміщення також нам не можуть знайти – кажуть, що такого, яке підійшло б для притулку, немає. Критична ситуація і з собаками – собак в області часто вивозять в глибокий ліс і прив’язують на короткий ціпок до дерева. У такому положенні собака вмирає кілька тижнів. Він не може ні поїсти, ні попити, ні навіть втекти – просто вмирає від голоду".

Під час грибного сезону з лісу грибники привозили у притулок цуценят – тих також вивозять у ліс, аби позбутися. Маленькі знайди ще кілька днів поспіль ходили у туалет гілками – їм не було що їсти в лісі й вони намагалися втамувати голод гілками й листям.

Нерідко собак і котів їхні власники зачиняють у приміщеннях, гаражах чи навіть квартирах - тим доводиться вмирати у голодних муках. 

Тварини приречені, бо на них всім байдуже

Більшості катувань з тваринами можна уникнути, якщо люди не боятимуться 

Зооволонтерка Катерина Арісой пояснює, що більшості катувань з тваринами можна було б уникнути, якби люди не боялися говорити. 

"Колись у Бахмуті жінка викинула з вікна свого кота. Перед цим вона розповіла, що хоче це зробити, кільком сусідкам. Щойно ми дізналися про це, вирішили забрати тварину, але було пізно: кота вже не було. Я обходила квартири, запитували, чи відомо щось сусідам про цей випадок. Мені відповідали, що знають усе, але нічого не казатимуть, бо ж "я не хочу сваритися, як нам жити з нею далі". А тварину можна було б врятувати. Вбиває не лише жорстокість, а й байдужість. До того ж проблематично захистити тварин навіть маючи свідків – поліція не знає, що є стаття 299 Карного кодексу. Ми їх викликаємо, а патрульні приїжджають і питають: "А хіба є така стаття? А що в ній?" – каже зоозахисниця. 

Також додає: проблематична ситуація навіть із дільничими, які не хочуть нічого робити, аби хоча б створити видимість, що за знущання з тварин можна отримати покарання.

"Якби хоча б правоохоронці зайшли на подвір’я, порозпитували сусідів, самого винуватця (якщо він відомий) - тоді б люди бачили, що за вчинене можуть понести покарання. А так – про ці випадки за кілька днів перестають говорити й усі живуть як і до того. А ті самі нелюди продовжують знущатися з котів і собак, різати їх, душити та труїти", – обурюється наша співрозмовниця. 

Як має захищати тварин Закон № 2351?

8 листопада зоозахисний закон набрав чинності

В Україні заборонили бити, отруювати, жорстоко дресирувати тварин, дарувати їх як призи, надавати фотопослуги з ними, а також топити чи душити. Це передбачає законопроєкт 2351, який Верховна Рада ухвалила 15 липня. 8 листопада він набрав чинності. 

Нині в ньому прописано, що тепер жорстоким поводженням вважається не лише порушення правил утримання тварин, а і їхнє каліцтво, тілесне ушкодження (насильство, побиття тощо). Від 8 листопада особам, яких визнали винними в тому, що вони жорстоко поводили себе з тваринами, забороняється утримувати їх. Відтак протягом 1 року не можна мати тварин особі, яка вчинила адміністративне правопорушення з жорстокого поводження. А вже 10 років діє заборона, якщо особа вчинила злочин проти тварин.

Що заборонено?

  • Регулювання чисельності тварин біологічно обґрунтованими методами та методами евтаназії (дозволені лише гуманні методи: біостерилізація, влаштування у притулок тощо);

  • умертвіння тварин для регулювання чисельності безпритульних тварин;

  • побиття, травмування, отруєння тварин, примушування до нападу одних тварин на інших, використання тварин як мішені при стрільбі;

  • надання фотопослуг з дикими тваринами;

  • пропаганда жорстокого поводження з тваринами;

  • зменшення заповідних зон та забезпечення перекриття їх шлагбаумами,

  • розведення птиці для фуа-гри.

Якщо тварина хвора на сказ або іншу особливо небезпечну хворобу, для її умертвіння повинен бути обов’язково документ від ветеринара.

Також заборонено дарувати домашніх тварин як призи, завдавати їм болю, страждання чи пригнічення, жебракувати з ними. Окремо наголосили на температурному режимі для тварин: заборонено лишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря вище, аніж +20 та менше ніж +5.

На думку зоозахисників, Закон потрібно доопрацювати

Водночас зоозахисники кажуть, що Закон до кінця не дороблений: у ньому все ще не прописаний механізм, як робити експертизи тварин (наприклад, від чого саме померла собака), за чий кошт це має відбуватися. Валентина Калініна додає: в Законі не вистачає статті про реєстрацію тварин: якщо людина викине тварину на вулицю - її можна буде притягнути до відповідальності. Нині ж неможливо довести чи дізнатися, кому належала викинута чи закатована тварина.

"Також у Законі нічого не сказано про стерилізацію не племінних особин. Це важлива умова і стаття, аби люди не позбувалися новонароджених щенят і кошенят, викидаючи їх на вулицю комусь під паркан", – каже пані Валентина. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme