Як вагітним пережити новорічне застілля: поради лікаря Комаровського

Святкування в нашій країні найчастіше припускають більшу, ніж зазвичай, кількість і асортимент їжі та напоїв, що логічно передбачає переїдання. Вагітні теж не завжди можуть встояти перед харчовими «спокусами». Так що ж можна їсти вагітній?

Як вагітним пережити новорічне застілля:…


Практично все, що їй хочеться і подобається (мова, звичайно, не йде про алкогольні напої), якщо у неї немає алергії на певні види продуктів або непереносимість цих продуктів з інших причин. Краще віддати перевагу звичній їжі, зі смаковими та іншими властивостями з якою жінка вже знайома. Нераціонально пробувати якийсь незвичайний «заморський» фрукт в гостях чи вдома, якщо до цього жінка його ніколи не їла.

Наскільки безпечно харчуватися не вдома?

Визначення рівня безпеки їжі - це суто особиста оцінка, яка тісно переплітається з рівнем довіри до тих, хто її готує. Дізнатися до дрібниць складові частини багатьох страв, те, з яких продуктів вони готувалися, наскільки ретельно милися, оброблялися продукти, як часто кухар мив руки і чи мив він їх взагалі, тобто всі деталі технології приготування їжі, практично неможливо.

Можна тільки оцінити приблизно умови, в яких їжа подається: брудна підлога, брудна скатертина, брудний посуд, тварини на кухонному столі, таргани, що бігають серед білого дня прямо по столу, і т. д. - зрозуміло, що такі деталі повинні серйозно насторожити. Запах і вид поданих страв - теж непоганий індикатор їх якості.

Якщо немає впевненості в їстівності чогось і особливо в його безпечності для здоров'я, краще відмовитися, ніж догоджати господарям, поглинаючи з огидою противну вам їжу з удаваною посмішкою і з прокльонами в думках. Вагітна жінка завжди може послатися на нудоту, погане самопочуття, відсутність апетиту.

Як вибирати продукти?

Перевагу при приготуванні їжі необхідно віддавати продуктам, які пройшли контроль якості, мають нормальний термін придатності і правильно зберігалися, тобто купленими в солідних магазинах (супермаркетах). При покупці на ринку завжди є ризик придбати неякісні продукти, у тому числі інфіковані або підроблені (фальсифіковані).

Рецепти страв бажано вибирати ті, які передбачають тривалу термічну обробку продуктів, - в першу чергу, це стосується м'яса.
Вагітній жінці не протипоказані свіжі (сирі) овочі і фрукти, але їх необхідно ретельно вимити перед вживанням.

Чи можна переїдати вагітним?

Якщо страви смачні і хороша компанія, то кількість їжі, що поглинається,  зазвичай важко контролювати. «На перший раз прощається» часто спрацьовує і на другий раз, і на третій раз заборон теж немає. Однак самопочуття після рясного застілля може погіршитися, тим більше що у вагітних жінок просування їжі по шлунково-кишковому тракту зазвичай уповільнене, від чого часто бувають запори.

«Паличкою-виручалочкою» в таких випадках можуть стати травні ферменти (ензими), які у вигляді добавок продаються в багатьох аптеках і є цілком безпечними для вагітних жінок. Важливо не використовувати їх без потреби, суворо дотримуватися рекомендації по прийому і не перевищувати дозу. Зазвичай вони приймаються до прийому важкої (або великого обсягу) їжі, але можна випити їх і під час або після завершення трапези.

Як врахувати зміну смакових уподобань?

Нудота і блювання часто супроводжує жінок на ранніх термінах вагітності. Іноді нудота виникає навіть при погляді на їжу, але буває також через певні запахи і смакові якості. У вагітних жінок може значно змінюватися сприйняття їжі: улюблена їжа стає ненависною, зате тягне на те, що раніше не подобалося або поглиналося без апетиту.

Вдома раціон жінка може контролювати самостійно, вибираючи ті продукти, які не викликають у неї дискомфорту. З харчуванням в гостях або громадських місцях можуть бути складності через обмежене меню. Бажано попередити заздалегідь інших людей (господарів, гостей) про свої нинішні смакові вподобання, особливо ті, які «ні в якому разі». Замовляючи їжу в ресторані, теж можна згадати про деякі види продуктів, які можуть викликати у вагітної дискомфорт і блювоту (так завжди роблять люди, які страждають через харчову алергію).

Якщо походу в гості чи ще кудись не уникнути, а вагітна жінка боїться або не хоче приймати їжу, приготовлену іншими людьми, важливо не голодувати, страждаючи «в гордій самотності». Примхам вагітної ніхто не здивується, тому принесена з собою в контейнері або пакетику домашня їжа - оптимальне вирішення цього питання, повідомляє depo.ua з посиланням на  lib.komarovskiy.net.

Раніше depo.ua розповів, чим харчується вагітна Кейт Міддлтон.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme