"Ікони Майдану": Що дивного в історії з графіті

Попри простий посил змитих фресок часів Майдану, що викликав обурення, в цій історії є кілька дивних моментів

"Ікони Майдану": Що дивного в історії з…

На вихідних розгорівся справжній скандал. З фасаду будинку номер 4 по вулиці Грушевського змили історичні фрески часів Майдану, котрі були пам'яткою історії згідно наказу Мінкультури від 15.10.2014 № 869. Пізніше стало зрозуміло, що їх зафарбували і в теорії можна відновити. Втім, дивним чином першою це помітила Віра Савченко, котра сфотографувала сам процес знищення фресок. На її фото помітно власника магазину "Емпоріум", Ігоря Доценка і робітника. Саме "Емпоріум" звинуватили у тому, що їхній власник вирішив зафарбувати фрески. При цьому, "Емпоріум" - лише орендар, а будинок належить НАН. Звичайне хамовите незаконне рішення Доценка, на перший погляд...

Згодом про це написала журналістка Висоцька і розпочалася хвиля обурення. Доценка поливали брудом у "Фейсбуці", а він, ніби не розуміючи резонанс, радив всім бажаючим піти на ринок і купити собі малюнки, а фрески називав звичайним "стріт артом", який змивають комунальники. Після того, як до магазину "Емпоріум" у неділю завітали активісти "Ci4" і Нацкорпуса, розбили двері та скло, понаписували йому різні меседжі та підпалили шини, Доценко трошки змінив свою думку, назвавши історію з графіті провокацією до старту політсезону, і що він взагалі не в курсі, хто їх стер. Окрім активістів хвилю підхопили різні впливові люди. Наприклад, віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко зазначив, що Доценку загрожує кримінальна відповідальність, бо графіті були експозицією Музею майдану. Генпрокурор Юрій Луценко сказав, що бізнес Доценка будуть перевіряти, а Київська місцева прокуратура N6 відкрила кримінальне провадження за фактом нищення графіті.

Втім, попри весь резонанс, є декілька дивних моментів у цій історії.

1). Яким чином першою на місці події опинилася саме Віра Савченко, сеста "героїні" Надії ще й перед стартом політсезону? Бо таки вона сфотографувала власника і робітника, що замивав графіті. Доценко каже, що він буцімто побачив, що графіті замальовують і підійшов спитати у робітника, що він робить. І тут з'явилася Віра Савченко. Цілком дивний збіг обставин. Варто перевірити як слова бізнесмена так і збіг із Савченко. Сам Доценко також вірить у поліцію та суд - готовий розбиратися.

21272475_1616951468376450_7910481941170527196_n

2). Навіть якщо і опинилася Віра там за дивним збігом обставин, то чим має думати власник "Емпоріума" Доценко, щоб стерти графіті, якщо робилося це з його подачі? А те, що ініціатором міг бути він не спростовує його перша реакція на затерті фрески. І чому він зробив це саме днями, а не рік чи два тому, чи, бодай, влітку, а саме до старту політсезону?

3). Вітрини магазину били молодики з "Сi4" і Нацкорпусу. Палили шини. Було десь чоловік 50… Загалом, ця організація, як і Нацкорпус, була помічена у акціях, боротьбі з "недоговірними" забудовниками і забудовами. Загалом, представники "CI4" брали участь і у провокативних акціях, від вибуху гранати під ВР у 2015-му, до штурму посольства Росії, протестах під час "Безсмертного полку" і так далі. Нацкорпус не так давно закидував яйцями Барну, перекривав виїзди з Ради, у Львові захоплювали облраду і так далі... Цілком можливо, що для цих організацій навіть з патріотичних мотивів участь в таких історіях - це частина піару.

4). Чому поліція мирно спостерігала за тим, як б'ють вітрини? Копи спостерігали, як трощать магазин, а згодом, коли всі написи були намальовані, шини підпалені, втрутилися.

5). Від чого історією з графіті хочуть нас відвернути? Скільки там прокуратура довела серйозних справ до завершення? Що там Розенблат і компанія? Навряд чи ГПУ робитиме великий піар на цій історії, втім, резонанс великий, а успішним розслідуванням можна перекрити невдалі моменти своєї роботи.

Цілком можливо, що ця історія стала наслідком звичайної зухвалості бізнесмена Доценка, який банально не відчуває тих настроїв, що панують у суспільстві по відношенню до пам'яті Майдану. І саме його дії запустили процес, на якому хтось з можновладців почав піаритися, звичайні люди обурюватися, а названі активісти отримали привід розбити кілька вітрин. Втім, існує й інший варіант, що ця провокація є технологією до старту політсезону, щоб відвернути увагу людей від чогось, чи зробити піар комусь. На стороні цієї версії, як мінімум, незрозумілі дії Доценка, який вирішив знищити фрески саме зараз. А також дивний збіг обставин із Вірою Савченко та участю в акції відомих активістів... Які, втім, могли там опинитися суто з патріотичних міркувань. Заплутана історія.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme