27 мучеників України у в'язницях Росії

За інформацією МЗС, на території Росії утримують до 29 українців-політв'язнів

Як зазначалося, сумні дані оприлюднив заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко.

"МЗС спрямувало 160 нот протесту, 69 – щодо Надії Савченко. Вжито вичерпних заходів щодо звільнення громадян, яких ми зараховуємо до політв’язнів, ми нараховуємо до 29 людей. По 4 громадянам інший шлях політичного захисту. Чотири в’язні написали заяву про те, що Україна і Росія починають роботу щодо передачі цих політв’язнів до України", – зазначив він.

Depo.ua зробив список українців, які знаходяться в полоні сусідньої держави. 

1. Надія Савченко

Український штурман Надія Савченко після місяця боїв у батальйоні "Айдар" влітку 2014 року потрапила в полон до бойовиків під містом Щастя на Луганщині. Потім вона була незаконно доставлена в Росію. Її звинувачують у вбивстві (корегуванні вогню) російських журналістів Ігоря Корнелюка та Антона Волошина на Сході України і незаконному перетині російського кордону. Російські прокурори вимагають для українки 23 роки тюрми у колонії загального режиму.

2. Олег Сенцов

Сенцов був засуджений Північно-Кавказьким військовим окружним судом до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Йому були пред'явлені звинувачення в підготовці підриву пам'ятника Леніна в Сімферополі, а також у підпалі офісів "Російської громади Криму" і "Єдиної Росії". Пізніше стало відомо, що Олега Сенцова етапували в Челябінськ.

3. Олександр Кольченко

Олександра Кольченка засудили за тими ж статтями, що й Олега Сенцова. Активіста засудили до 10 років ув'язнення.  Наразі знаходиться у виправній колонії №6 міста Копейськ в Челябінській області.

4. Геннадій Афанасьєв

Фігурант "справи Сенцова", якого взяли в полон ще до арешту Сенцова та Кольченка. Засуджений до семи років позбавлення волі. Під час етапування до колонії в Сивтивкарі підхопив зараження крові.

5. Олексій Чирній

Ще один фігурант "справи Сенцова". Засуджений до 7 років ув'язнення. Наразі відбуває термін у Магадані. 

6. Юрій Солошенко

Екс-директору полтавського заводу "Знамя" 73 роки. Його звинувачують у шпигунстві на користь України і засудили до шести років за гратами. За інформацією станом на січень - він перебуває у Нижньому Новгороді. Пізніше у чоловіка виявили рак. 

7-8. Станіслав Клих та Микола Карпюк

Справу українців наразі розглядає Верховний суд Чечні у Грозному, українців Миколу Карпюка і Станіслава Клиха звинувачують в "участі в банді", вбивстві й замаху на вбивство російських військовослужбовців. Російське слідство стверджує, що Клих і Карпюк в часи Першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню, а Карпюк у кінці 1994 й на початку 1995 року сам брав у них участь. Крім того, їм інкримінують участь у ті роки в організації "УНА-УНСО" (насправді тоді це були дві окремі організації – ред.), що заборонена в Росії від 2014 року. За інформацією ЗМІ, російські спецслужби викрали Карпюка в березні 2014 року в Чернігівській області, Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орлі. Обидва заперечують свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а визнання були отримані російським слідством під тортурами.

На суд над Карпюком і Клихом не пускають українських журналістів

9. Валентин Виговський

32-річного підприємця затримали на території Криму.

Московський обласний суд засудив Виговського до 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. У грудні минулого року його визнали винним у шпигунстві на території Росії. 

Справу розслідували під грифом "цілком таємно". За версією російського слідства, чоловік вербував працівників організацій оборонно-промислового комплексу авіаційно-космічного профілю на Росії для збору та передачі йому закритої документації за гроші.

10. Рустем Ваітов

Під Севастополем співробітники ФСБ затримали Рустема Ваітова, Нурі Примова і Руслана Зейтуллаєва за підозрою в організації на півострові і участі в діяльності організації "Хізб ут-Тахрір". Пізніше ФСБ-шники провели обшук в будинку Ферата Сайфулаєва, після чого затримали його за тим же підозрою.

"Хізб ут-Тахрір" займається популяризацією ісламського способу життя, заборонена в ряді країн, проте лише на Росії визнана терористичною. 

Затримані чоловіки - активісти учасники проукраїнського мітингу у Сімферополі у лютому 2014 року. 

11. Нурі Примов

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

12. Руслана Зейтуллаєв

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

13. Ферат Сайфулаєв

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

14. Енвер Бекіров

Пізніше обшуки та арешти продовжилися. Енвер Бекіров став ще одним фігурантом справи "Хізб ут-Тахрір".

15. Вадим Сурук

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

16. Муслім Алієв

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

17. Емір-Усеін Кука

Фігурант справи "Хізб ут-Тахрір".

18. Ахтем Чийгоз

29 січня 2015 року росіяни затримали заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза. Йому інкримінували частину організацію масових заворушень, що передбачає позбавлення волі строком на 10 років. Як запобіжний захід було обрано утримання під вартою тривалістю три тижні.

Причиною арешту стала його участь в мітингу перед будівлею Верховної Ради Криму у 2014 році.

У березні суд вкотре подовжив термін утримання Чийгоза під вартою на один місяць. 

19. Сергій Литвинов

Жителя Луганської області Сергія Литвинова затримали влітку 2014 року в Ростовській області і звинуватили в 39 вбивствах мирних жителів і зґвалтуваннях, нібито скоєних ним під час війни.

Втім, значно пізніше Слідчий комітет Росії заявив, що Литвинов обмовив себе. Сам він стверджує, що зізнання від нього добилися під тортурами. Втім, на цьому справа не закінчувалася. Гучні звинувачення змінилися на звинувачення у... пограбуванні. За нинішньою версією, чоловік разом з двома спільниками забрав авто у громадянина Росії. 

20. Алі Асанов

Активіста затримано минулою весною. Асанова звинувачують в організації масових заворушень у лютому 2014 року через участь у мітингу під Верховною Радою Криму. 

21. Мустафа Дегерменджі

26-річного кримчанина затримано минулого травня. Його звинувачують в організації масових заворушень у лютому 2014 року через участь у мітингу під Верховною Радою Криму.

22. Ескандер Емірвалієв

Чоловіка затримано минулого лютого. Йому інкримінується організація масових заворушень у лютому 2014 року через участь у мітингу під Верховною Радою Криму.

23. Юрій Ільченко

У липні ФСБ заарештувало викладача Юрія Ільченка за підозрою в "екстремістській діяльності" через проукраїнські публікації у соцмережах. Чоловік відкрито виступив проти анексії Криму, а також дій Росії на Донбасі. Наразі перебуває у СІЗО Сімферополя.

24. Хайсер Джемілєв

Сина духовного лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва засудили до 3,5 років ув'язнення за вбивство з необорежності. Чоловік проходить покарання в Астраханській області.

На момент анексії українського півострова Хайсер Джемілєв знаходився у СІЗО Бахчисарая, втім окупанти відмовилися видати його Україні. Більшість експертів зазначає, що утримуючи Хайсера, росіяни намагаються тиснути на його батька. 

25. Емір Усеров

Затриманий минулою весною. Йому інкримінують організацію масових заворушень через участь у лютневому мітингу під ВР Криму у 2014-му році. 

26. Талят Юнусов

Чоловіка звинувачують в організації масових заворушень через участь у лютневому мітингу під ВР Криму у 2014-му році.

27. Олександр Костенко

Активіста Євромайдану заарештовано в Криму минулої зими. Йому засудили до 3 років та 11 місяців в'язниці за нанесення легких тілесних ушкоджень кримському "беркутівцю" під час Революції Гідності. Проходить покарання у колонії Кіровської області. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Життя