1000 днів полону Романа Сущенка: Талант і воля українського журналіста

Сьогодні виповнюється 1000 днів, як український журналіст Романа Сущенко перебуває у російському полоні 

1000 днів полону Романа Сущенка: Талант…

Роман Сущенко – український журналіст, з 2001 року працює в "Укрінформі", з 2010 – був власним кореспондентом "Укрінформу" у Франції.

Його затримали 30 вересня 2016 в Москві за звинуваченням у шпигунстві. Як повідомляють в НСЖУ (Національна спілка журналістів України), Сущенко на момент затримання перебував у відпустці і приїхав до Москви в приватних цілях. В день прибуття його затримали з порушенням міжнародних правил: про його затримання російська сторона не повідомила ані дружині, ані в дипломатичні установи, ані за місцем роботи.

Про затримання Романа його дружина Анжела Сущенко, яка залишається у Франції, дізналася лише зранку в неділю, 2 жовтня, зателефонувавши родичам чоловіка після того, як він два дні не виходив на зв'язок. При цьому його родичі говорили вкрай обережно, натяками, уникаючи навіть слова "затримали". Пізніше вона дізналася, що з родичів взяли підписку про нерозголошення

"Роман приїхав у Москву до родичів. У неділю, 2 жовтня, він мав повернутися, але так і не прилетів. Я подзвонила на його французький номер, але він був відключений. Родичі, до яких він поїхав, мені сказали, що його затримали після того, як він вийшов на вулицю, і щоб я не хвилювалася, що з ним усе гаразд. Але при цьому не сказали, де він. При цьому вони розмовляли дуже обережно, натяками, ніби побоюючись чогось, додавши, що вони "на підписці", - розповіла Анжела Сущенко.

В російській тюрмі українського журналіста випадково виявили члени Громадської спостережної комісії Москви в СІЗО "Лефортово".

"Ми абсолютно випадково зустріли в камері карантинного відділення у Лефортовській в'язниці 47-річного громадянина України Романа Сущенка. Він розповів, що він журналіст, якого звинувачують у шпигунстві. Подробиць свого затримання і звинувачень, які йому пред'явили, Сущенко не зміг повідомити нам", - розповіла член ОНК Москви Зоя Свєтова, передає РБК.

Сущенко розповів про те, що при затриманні на нього чинили психологічний тиск. Крім того, він попросив зв'язатися з українським консулом.

У той же час, у ФСБ одразу наголосили, що затримали не журналіста, а полковника української розвідки. "Федеральною службою безпеки в Москві при проведенні шпигунської акції затриманий кадровий співробітник головного управління розвідки Міноборони України полковник Сущенко Роман Володимирович", - повідомляє РИА Новости. Так, у ФСБ заявляють, що Сущенко "цілеспрямовано збирав інформацію, що становить державну таємницю, відомості про діяльність Збройних сил і військ Національної гвардії Росії, витік яких за кордон міг завдати шкоди обороноздатності держави".

У Міноборони України спростували заяви ФСБ, що Сущенко є кадровим розвідником і надали документальні спростування. Російське слідство їх не взяло до уваги.

Національне інформаційне агентство "Укрінформ" розповсюдило заяву, що вважає затримання Сущенка спланованою провокацією. В агентстві заявляють, що "всі звинувачення "в шпигунстві" на адресу Романа Сущенко - журналіста з багаторічною бездоганною професійною репутацією, акредитованого в одній з найвпливовіших країн Євросоюзу, яка до того ж є учасницею "нормандського формату", можуть розцінюватися лише як ще один зухвалий і неправомірний акт з боку РФ щодо українських громадян".

До Сущенка тривалий час не пропускали не тільки книжки та теплі речі, але й представників правозахисних організацій, не дозволяли побачитися з дружиною, сином і донькою.

Стаття, яку пред'являють українському журналісту, передбачає до 20 років позбавлення волі. Обвинувачування попросило для нього 14 років. Зрештою суд визнав його винним у шпигунстві і призначив Сущенку покарання у вигляді 12 років колонії суворого режиму.

У своєму "останньому слові" на засіданні Мосміськсуду український журналіст заявив, що він як і раніше не визнає провину і попросив винести йому виправдувальний вирок. За словами адвоката Сущенка Марка Фейгіна, невеликий термін (п'ять робочих днів), призначений для написання вироку може свідчити, як про те, що вирок, начорно вже був готовий, так і про прагнення закінчити процес до початку Чемпіонату світу з футболу, щоб не "збільшувати проблему". Особливо на негативному для Кремля фоні у зв'язку з безстроковим голодуванням, оголошеним українським кінорежисером Олегом Сенцовим.

Громадський захисник також наголосив, що, на його думку, в ході судового процесу захистом було досить очевидно показано, що Сущенко - професійний журналіст, проти якого була організована операція російських спецслужб, у ході якої для проведення ОРЗ (оперативно-розшукових заходів) був втягнутий давній приятель Сущенка.

І відповідно, в цілому все обвинувачення "притягнуте за вуха". 

Згодом журналіста етапували до виправної колонії №11 в Кіровській області Росії. Вже дев'ять місяців журналіста утримують у "безпечному місці" (окремому приміщенні) заради уникнення конфліктів з арештантами.  Марк Фейгін стверджує, що збирається домагатися подовження особливих умов для українського журналіста. 

У камері Сущенко чимало часу приділяє мистецтву - малює ручкою, створює полотна за допомогою чаю і цибулевого лушпиння.  

Не так давно колеги і правозахисники організували у Нью-Йорку виставку "Чорнила, цибулеве лушпиння та буряковий сік: мистецтво політичного в’язня Романа Сущенка".

 

На початку червня Сущенку дозволили триденне побачення з донькою та дружиною. 

Міжнародна спільнота закликає Кремль звільнити українського журналіста. Свободи для Романа вимагали у Держдепі США, ЄС, Європарламенті, ОБСЄ, ПАРЄ, комітетах ООН, сеймі Польщі, МЗС Литви. 

Із відповідними закликами і заявами виступали "Репортери без кордонів", Міжнародна федерація журналістів, Комітет захисту журналістів, ЮНЕСКО, EANA, Гельсінська комісія США, міжнародне об'єднання письменників ПЕН-клубу. 

У листопаді 2018-го Петро Порошенко нагородив полоненого журналіста орденом "За мужність" 3-го ступеня.  Однойменний орден Сущенко присудило журі російської премії ім. Андрія Сахарова "За журналістику як вчинок". Також Роман став лауреатом премії Національної спілки журналістів України за захист свободи слова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme