Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця

Радянський скульптор, художник-графік, один з найвизначніших скульпторів-авангардистів сучасності Ернст Неізвєстний помер у Нью-Йорку на 92-му році життя
Depo.Життя
10 серпня 2016 12:00
ФОТО: depo.ua
Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця
Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця

Видатний скульптор був відомим не тільки у пострадянських країнах, а й в усьому світі, повідомляє depo.ua.

Серед перших значних творів — надгробки, меморіальна пластика. Багато галасу в СРСР зробив його надгробок Микиті Хрущову. Неізвєстник зліпив усміхнену голову комуністичного лідера, яку розмістив між двома брилами. Незвичним була відсутність комуністичної символіки та звичного пафосу. 

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 1

Неізвєстний починав свій творчий шлях як реаліст, але з роками звернувся до естетики постмодернізму. Його скульптури вважали деформацією форми і незвичною подачею смислів. 

Серед найбільш відомих праць митця:

- бронзова голова Дмитра Шостаковича на замовлення Центру Кеннеді в Вашингтоні;

- модель скульптури "Нова статуя Свободи" на честь Китаю та країн третього світу;

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 2

- ілюстрації до ювілейного видання творів Семюела Беккета;

- декілька скульптурних зображений розп'яття для музею Ватикану, які придбав Папа Римський Іван Павло II ;

- скульптура "Золота дитина" в Одесі (бронза, 1994);

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 3

- у 1996 році Ернст Нєізвєстний закінчив створення монументу загиблим від сталінських тортур в Радянському Союзі (15 метрів заввишки) "Маска скорботи". Пам'ятник відкрито в Магадані;

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 4

- "Квітка лотоса" - скульптура створена в 1968-1971 рр. на честь дружби народів. Монумент  встановлений на Асуанській греблі в Єгипті. Донедавна вважався найвищим у світі. Висота "квіточки" - 75 метрів;

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 5

- мало хто знає, що Ернст Неізвєстний - автор знаменитої статуетки ТЕФІ, яку на Росії вручають за вищі досягнення в області телевізійного мистецтва. Статуетка уособлює собою давньогрецького персонажа Орфея, який розриває собі груди і грає на струнах своєї душі. Цю скульптуру митець зробив набагато раніше, ніж була започаткована премія.

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 6

Цитати скульптора:

У своїх інтерв'ю Неізвєстний показав себе як мудра людина, зі своєрідною філософією життя. Шанувальники за нагоди люблять наводити цитати скульптора:

"Потрібно дивитися на життя так, щоб від цього погляду не протухнуло кисле молоко"

"Слава Богу, я зустрів жінку, якій вдалося примирити мене з самим собою, - вона так любила, що я зрозумів: не такий я і потворний, як собі уявляю"

"Вертикаль - це Бог. Горизонталь - це Життя. У точці перетину - я, Мікеланджело, Шекспір і Кафка"

"Якби залишився на Росії, я б помер або від нудьги, або від горілки"

"Я завжди знав, що історія - це не дівчина, і в ній було дуже багато гвалтівників, злодіїв і садистів, але я не уявляв, що велику державу, весь світ і саму історію можуть гвалтувати настільки непоказні гномики, настільки маленькі кухонні карлики, і це мене кожен раз ображало"

ДОВІДКА

Ернст Неізвєстний народився 9 квітня у 1925 році. Навчався в школі для обдарованих дітей у Ленінграді. З початком війни 1941 року його разом з іншими дітьми евакуювали у місто Самарканд.

Закінчив прискорений курс офіцерського училища льотчиків, отримав звання лейтенанта та направлення на фронт у частину ВПС.

Але до фронту не доїхав — застрелив у поїзді радянського офіцера, який зґвалтував дівчину. За це військовий трибунал позбавив його офіцерського звання та засудив до розстрілу. Неізвєстний 62 дні просидів у камері смертників, але  страту замінили на службу у фронтовому штрафному батальйоні десантників.

В одному з боїв був тяжко пораненим, його зачислили до мерців і недбало скинули у льох моргу, але його стогін видав санітарам, що він ще живий. Мав контузію мозку, поранення хребта ( вибито три міжхребцеві диски), частковий параліч ніг. Три роки пересувався з допомогою милиць, почав заїкатися. Півтора року лікувався у військових шпиталях.

Багато займався тренуванням ніг і зрештою навчився ходити без милиць.

Після закінчення війни в 1947 році вступив до Московського державного художнього інституту імені Сурікова. Студентські роботи Неізвєстного початку 1950-х років придбали державний Російський музей та Третьяковська галерея.

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 7

Паралельно навчався на філософському факультеті Московського державного університету.

Вирішивши емігрувати з СРСР, Неізвєстний отримав громадянство Австрії персонально від федерального канцлера Бруно Крайського. Певний час прожив у Швеції, а згодом там заснували музей скульптур митця.

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 8

Неізвєстний переїздить до Швейцарії, а в 1977 році до США, де отримує ще й американське громадянство. Стає професором Колумбійського університету та університету в Берклі (Каліфорнія), в 1983 році його обрано професором гуманітарних наук Орегонського університету. Митець багато їздить США та іншими країнами з лекціями, виставками, отримує багато міжнародних замовлень.

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 9

В останні роки Неізвєстний проживав в Нью-Йорку і працював в Колумбійському університеті. 

Хто такий Ернст Неізвєстний: найвідоміші скульптури митця - фото 10

Нагадаємо, у Нью-Йорку помер знаменитий скульптор Ернст Неізвєстний

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя