Вчені розповіли, що встиг зробити Кepler

Телескоп Кepler ("Кеплер"), запущений NASA в березні 2009 року для пошуку нових світів, остаточно припинив роботу

Вчені розповіли, що встиг зробити Кepler…

Його паливний бак спорожнів, зв'язок з ним назавжди втрачено, передає Depo.ua з посиланням на УНІАН.

Суворо кажучи, паливо фактично закінчилося ще на початку жовтня - тоді телескоп сильно втратив у "гостроті зору", але ще майже місяць передавав вченим дані своїх останніх спостережень.

"Кеплер відкрив людству ворота для дослідження космосу", - стверджує Вільям Борукі, який сам вже вийшов на пенсію, але колись очолював розробку цього проекту NASA.

За дев'ять з половиною років роботи на орбіті телескоп відшукав більше 2500 планет, розташованих за межами нашої Сонячної системи. І ще більше - потенційних кандидатів, природу яких ще належить встановити.

Серед виявлених ним світів є планети, за розміром схожих з Землею. Там, як і на Землі, теоретично не виключено існування життя.

"До "Кеплера" ми взагалі не знали, наскільки часто або рідко в нашій галактиці зустрічаються планети, - говорить глава астрофізичного підрозділу NASA Пауль Херц. - Завдяки йому змінилося саме розуміння нашого місця у Всесвіті".

На відміну від зірок, планети не випромінюють світла, тому шукати їх набагато складніше. Доводиться дивитися на зірки і чекати "затемнення", точніше - транзиту.

Транзит - це коли зоряний диск перетинає інше небесне тіло (наприклад, комета або великий астероїд) і воно трохи затуляють джерело світла. Тоді той майже невловимо тьмяніє - приблизно на одну десятитисячну своєї звичайної світлості.

Саме такі "затемнення" шукав "Кеплер". Якщо транзит відбувається регулярно, з однаковою періодичністю, можна зробити висновок, що це не просто випадково пролетівше повз небесне тіло, а планета, що обертається навколо материнської зірки.

Тоді починаються розрахунки. Знаючи точну тривалість транзиту і масу самої зірки, можна обчислити довжину орбіти, а за зміною яскравості - розмір відкритої планети.

На підставі цих даних і з урахуванням температури материнської зірки можна розрахувати і температурні характеристики супутника і відповісти на головне питання: чи може на планеті існувати вода в рідкому вигляді, тобто чи може вона - хоча б в теорії - бути придатною для життя.

20 грудня 2011 року вчені NASA оголосили про те, що "Кеплеру" вдалося відшукати першу екзопланету розміром із Землю. Точніше, відразу дві такі планети: Kepler-20e і Kepler-20f. Тоді ж було заявлено, що на відстані тисячі світлових років від Землі існує щонайменше 30 тис. планет, потенційно придатних для життя.

А в цілому, припускають астрономи, що наша галактика Чумацький шлях налічує не менше 50 млрд планет, з яких як мінімум 500 млн можуть бути придатними для життя.

Пізніше спостереження телескопа дозволили уточнити ці цифри: навколо зірок Чумацького шляху, обертається в загалом не менше 160 млрд планет. А в кінці 2012 року була знайдена перша "екзосонячна система" з чотирьох планет.

В квітні 2013 "Кеплер" зробив своє гучне відкриття: відразу три екзопланети, порівняні за розміром із Землею і перебуваючі у так званій зоні Златовласки - не занадто близько до материнської зірки, але і не дуже далеко від неї, щоб там могла існувати рідка вода, а значить, можливо, і життя.

Втім, трохи пізніше з'ясувалося, що Kepler-69c, скоріше, схожий на Венеру, і життя на ньому, швидше за все, неможливе.

Через місяць, у травні 2013-го "Кеплер" ледве не довелося списати достроково. Там сталася незрозуміла поломка обладнання, і телескоп стало неможливо направляти в потрібну сторону. Однак апарат продовжував пересилати вже зібрані дані, а через рік інженерам вдалося частково відновити його роботу.

Нова місія отримала назву K2, і до січня 2015 року кількість виявлених телескопом екзопланет перевалила за 1000. А в травні того ж року "Кеплеру" по-справжньому пощастило - йому вдалося побачити повний цикл народження наднової зірки: до, під час і після вибуху.

У травні 2016-го вчені NASA оголосили, що з 1284 відкритих екзопланет сто схожі на Землю, при цьому дев'ять з них розташовані в "зоні життя".

А в 2017-му "Кеплер" знайшов "екзосонячну систему" з восьми планет - прямо як наша (після того, як Плутон був розжалуваний і переведений у розряд карликових планет).

Але головне - телескоп підтвердив, що теоретично придатні для життя планети обертаються навколо приблизно кожної третьої зірки, яку можна побачити на нічному небі.

Нагадаємо, 30 жовтня NASA оголосило про припинення місії космічної обсерваторії Kepler через майже 10 років після її запуску

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme