Трилери, секс і родинні сварки: Чим радять і не радять займатися на Різдво священик і психологи

Сьогодні православні та греко-католики відзначають Святвечір, а завтра – Різдво. Традиційно воцерковлені українці йдуть у храми на святкову службу, розговляються після посту, збираються всією родиною за розмовою

Аліна Євич
Журналістка
Трилери, секс і родинні сварки: Чим радя…

Але як відчути духовне значення свята нерелігійним українцям? Яких заборон краще дотримуватися, а які не матимуть сенсу для тих, хто далекий від церковного життя? Чи можна дивитися бойовики, займатися коханням або згадувати колишніх? І чи варто під час святкування виділити годинку для планування майбутнього? Журналісти Depo.ua розпитали про це у священика і психологів. 

У чому сенс посту, який секс гріховний і чи можна думати про зради на Різдво

родина прикрашає ялинку

Протоієрей Максим Стрихар пояснює, що дотримання релігійних традицій і правил має сенс тоді, коли ви в них вірите. Якщо ж правила виконуються лише задля галочки, в цьому немає сенсу. Тому насамперед невіруючим людям потрібно зважати на те, чи готові вони щось взяти з релігії для самих себе. 

Священник Православної церкви України Максим Стрихар

Священник ПЦУ Максим Стрихар, фото з особистої сторінки

"Перед Різдвом віруючі люди постують - вони згадують про Бога, кажуть собі умовний "стоп" і зосереджуються на своїй духовності. Тоді вони ставлять собі питання: чи гідні вони Христа або жити за нього? Це питання внутрішнє - воно про молитви, близькість із Христом. Але якщо людина не віруюча, то вона може себе не обмежувати - це її право та вибір. Хоча піст позитивно впливає на людину: обмеження й зосередження на собі допомагають вирішувати буденні справи, заспокоюють організм і добре відображаються на здоров’ї. Але ж піст для християн існує для того, щоб подарувати їм подвійну радість - і щоб віряни відчули, що вони витримали його, і що в цей час вони були дуже близькі до Бога. Таким чином - завдяки посту, щирій вірі - Христос народжується з нами щороку", - каже священик.   

Невоцерковлені люди - ті, хто хоче бути ближчими до Бога, але не надто вдаватися в релігію - можуть себе й не обмежувати у їжі ні на Різдво, ні до, ні після нього. Проте можна обмежити себе в діях - не сваритися, не лаятися й не ображатися. Це принесе більше духовної та моральної користі, аніж постування. 

"Навіть алкоголь можна пити, але з урахуванням свого досвіду - тобто знаючи міру і можливі наслідки. Краще до негативних крайнощів не випивати. Аналогічно і щодо куріння: якщо ви знаєте, що сигарети - це погано, (тим паче вони справді негативно впливають на здоров’я) - можна спробувати хоча б зменшити їхню кількість", - каже панотець. Додає якщо людина живе не по Богу, то й секс може стати розпустою, хоча Бог не вважає це гріховним діянням. 

"Тут все має бути в міру, аби відчуття під час нього не стали залежністю. Тому що є святість шлюбу, який об’єднує людей, і все, що відбувається всередині нього - це добре. Але та сама сексуальна надмірність людей роз’єднує. Коли ж ми говоримо про зради - це в будь-якому випадку гріх - і до Різдва, і під час нього, і після. Святі отці пояснюють: будь-яка згадка про щось приводить нас до роздумів на цю тему, а роздуми - до дій. Наприклад, людина випила, згадала про колишнього чи колишню, в неї скутість спала - і він чи вона поїхала пропонувати щось чи щось робити. Щоб такого не було святі отці пропонують звертатися до Бога, молитися, коли виникають такі думки. Або попросити в нього позбавити таких думок", - коментує священик. 

Неріздвяне дозвілля: чого краще уникати

Перегляд фільмів у кінотеатрі та вдома

На питання, чи можна під час Різдва переглядати фільми жахів, бойовики та порнофільми, протоієрей відповідає однозначно: потрібно обмежитись від будь-яких поганих думок, а якщо ви знаєте з досвіду, що такі фільми провокують вас на негатив - не переглядати їх. 

"Емоції зазвичай породжують дію - або ту, що викликає за собою гріх, або ту, що святість. Тому те, що породжує святість - варто переглядати, а що породжує гріхи - краще відсторонити від себе. І вже людині потрібно опиратися на власний досвід і самостійно вирішувати, що та які емоції в ній породжує", - стверджує наш співрозмовник. 

Священник зауважує, що від пісень із нецензурщиною під час Різдва також варто відмовитися. Як, власне, і від висловлювань, що виражають неповагу до інших.  

Час для духовних підсумків, але не для сварок

Практичний психолог і син священника Максим Миськів розповідає, що Різдво для багатьох може стати початком нового етапу: цього дня можна підбити певні підсумки або прописати план дій чи реалізації мрії. Але ця дата буде значимою тільки для вірян.  

Практичний психолог Максим Миськів

Психолог Максим Миськів

"За бажання запланувати можна будь-що, а якщо цей план буде підживлюватися ще вірою в дату - буде чудово.  Для невіруючих 7 січня не матиме особливо важливого підгрунтя. Вони можуть обрати іншу дату -  початок січня, кінець, середину чи будь-який інший місяць", - говорить він. 

Додає, що вірянам на Різдво краще присвятити себе чомусь духовному -  відзначити свято з сім'єю, підбити певні духовні підсумки, запланувати нові досягнення.

Практичний психолог Інна Лук’янець зауважує: яких би поглядів ви не дотримувалися, під час відзначання Різдва дуже важливо уникати сімейних конфліктів через розбіжності у сприйнятті релігії. 

Психолог Інна Лув"янець

Практичний психолог Інна Лук'янець

"Не потрібно під час святкування доводити, що чогось у цьому світі не існує або віра у щось безглузда - варто просто сприймати цей час як можливість побути усім разом. Це свято для багатьох родин є саме сімейним - і конфліктність, навіть якщо вона є, краще намагатися приховати", - радить психолог. 

Фото: Pexels

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme