Голова болить, суглоби крутить: Як пережити перепади погоди та звідки береться "метеозалежність"

Ох, як же голова болить. Це, мабуть, на дощ. І коліна крутить. І хочеться заритися під ковдру і спати цілісінький день. Знайомо?  

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Голова болить, суглоби крутить: Як переж…

Чи вважаєте ви, що залежні від погоди та особливо чутливі до метеорологічних умов? Тоді цей матеріал Depo.ua саме для вас.

Почнемо з того, що у міжнародній класифікації хвороб терміни "метеозалежність" та "метеочутливість" відсутні.  І наразі немає ніяких наукових доказів прямого зв'язку між атмосферним тиском, кількістю опадів, швидкістю вітру і змінами в фізіології організму.

Погана новина - якщо ваше самопочуття як гойдалка розхитується від погодних змін, є імовірність, що ви хворі. Але точно не на метеозалежність.

Ми зібрали різні ситуації залежності самопочуття людей від погоди.

Ситуація 1. Ви відчуваєте брак енергії постійно, у певну пору року (можливо, взимку або навесні). Погане самопочуття, млявість супроводжуються апатією, депресивним настроєм, пристрастю до вуглеводів і постійним бажанням спати.

Що ж, можливо, у вас сезонний афективний розлад (САР) або ж "сезонна депресія" - відмінний від звичної клінічної депресії стан, але часто - не менш потужний, здатний сильно псувати життя і заважати людині нормально функціонувати. 

Найчастіше сезонний афективний розлад нападає на людей восени і взимку - в основі розвитку сезонних депресій лежить порушення обміну речовин в тканині головного мозку, а також порушення циркадних ритмів людини в зв'язку з браком сонячного світла. Тому основними методами лікування даної патології є фармакотерапія та світлолікування.

САР можна зустріти у будь-якій віковій групі, але найчастіше - у людей віком від 18 до 30 років. Жінки хворіють в 4 рази частіше за чоловіків. Це пояснюється еволюцією: тисячі років тому біологічна тенденція сповільнюватися на зимовий період приносила користь, зокрема жінкам репродуктивного віку, бо вагітність поглинає багато енергії.

Сезонний афективний розлад рідко можна зустріти в підлітковому віці, а у дітей молодше 10 років - практично неможливо. Після 30 років ймовірність розвитку сезонних розладів знижується.

Якщо ви впізнали у зазначених вище симптомах себе, не нехтуйте здоров’ям: зверніться до психіатра (лише він може призначати медикаментозне лікування) та до психотерапевта.

Це цікаво:

В очікуванні поганої погоди нерідко спрацьовує психосоматика, провокуючи неприємні відчуття в тілі. 

До того ж, часто сонливість і занепад сил після довгого перельоту зі зміною часових поясів набагато простіше пов'язати зі зміною кліматичних умов, ніж зі збоєм біологічних годин організму - реальною причиною нездужання.

Ситуація 2. При змінах погоди даються взнаки старі травми - переломи, тріщини, розриви зв’язок.

 

Кожен суглоб має синовіальну капсулу з рідиною і скупченням нервових волокон. При змінах погоди змінюється атмосферний тиск. У метеозалежної людини організм не може швидко адаптуватися до цих змін. Наприклад, коли за вікном дощ, атмосферний тиск знижується, а тиск у суглобах певний час залишається сталим - рідина тисне на капсулу, ніби натягуючи її стінки. Відповідно, людина відчуває дискомфорт. 

 

Це цікаво:

Люди схильні краще запам’ятовувати випадки із поганим самопочуттям при змінах погоди,  а ситуації, коли ви так само нездужали, але погодні умови лишалися стабільними, швидко забуваються. Це суб'єктивне сприйняття, обумовлене самонавіюванням.

До того ж, якщо ви схильні сильно переживати, а погане самопочуття "накладається" на нестійкий емоційний фон, це значно підсилює дискомфорт.

Ситуація 3. Ви - класичний "метеозалежний" персонаж: при змінах погоди ви відчуваєте головний біль, сонливість, слабкість. 

Але під маскою метеочутливості можуть ховатися найрізноманітніші хвороби:  захворювання суглобів (артрити і артрози), неполадки серцево-судинної або дихальної системи, гормональні порушення (особливо в період статевого дозрівання, менопаузи, вагітності, а також при хворобах щитовидної залози), хронічна анемія (низький рівень гемоглобіну) та інші. Тож варто пройти повне обстеження у профільних спеціалістів. 

Причиною поганою самопочуття може бути і проблеми з травленням та загалом шлунково-кишковим трактом, ендокринні розлади - такі як гіпотеріоз чи діабет. Або ж навіть нестача вітамінів та мікроелементів. 

Особливо ж чутливі до змін погоди гіпертоніки, хоча постійний прийом призначених лікерам препаратів може допомогти значно знизити неприємні відчуття. Інколи ж стати менш вразливим до тиску допоможе банальна корекція способу життя - прогулянки на свіжому повітрі, правильний режим сну і помірне фізичне навантаження.  

До речі, екологія має доволі серйозний вплив на судини і, відповідно, самопочуття. 

Так, ВООЗ визначила, що на 20% наше здоров'я залежить саме від стану навколишнього середовища. Тож якщо переїхати у хату в селі готові не всі, важливо бодай на вихідні та під час відпустки розвантажувати організм від смогу і бруду великого міста. 

 

Це цікаво:

Якщо у вас гарний настрій, погана погода його не зіпсує. Але якщо ви вже почуваєтеся мляво, то холодний, тужливий день може легко змінити ваш настрій з поганого на жахливий.

У дослідженні 2008 року, опублікованому в журналі Emotion, дослідники оцінили особистість і настрій понад 1200 дорослих жінок і чоловіків за допомогою щоденних анкет, які згодом були зіставлені з місцевою погодою. Вони виявили, що пов'язані з кліматом чинники, такі як температура, сонячне світло, вітер і опади, помітно не вплинули на позитивний настрій, але погіршували настрій людей, які і без того були "не у дусі".



 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme