Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара

Depo.ua продовжує спецпроект, в якому порівнює заслуги справжніх Героїв України та сумнівних "героїв України"
Depo.Життя
30 березня 2016 10:00
ФОТО: depo.ua
Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара
Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара

Сьогодні – про Героя України, майданівця Устима Голоднюка та героя України, священика УПЦ Московського патриархату Михайла Жара.

Устим Голоднюк – один з найвідоміших янголів "Небесної сотні". "Хлопчик у блакитній касці". "Хлопчик, який тримав для нас небо". Він просив кричати "Небо падає" у разі небезпеки на Майдані, аби не налякати людей, але дати йому з хлопцями сигнал, що потрібна допомога.

Устиму було 20 років. Майбутній військовий, курсант Львівського державного ліцею імені Героїв Крут. Третя рота, другий взвод.

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 1

Після розгону Майдану 30 листопаду укрився разом з усіма в Михайлівському соборі. Від "Беркуту" йому тоді так дісталося, що наклали 12 швів. На Устима навіть завели карну справу, коли подав заяву в прокуратуру через побиття…

Два тижні пролежав вдома і повернувся на Майдан. 20 лютого, у кривавий четвер, він був на Інститутській і побіг під кулі витягувати когось з поранених. Куля снайпера пробила блакитну миротворчу каску.

"Тієї ночі я кричала… Небо падає! Небо падає! Небо падає! Устиме, чому ти не сказав, що впадеш замість неба?! Останнє, що ти написав на сторінці в соцмережі: "Рабів до раю не пускають!". Таких, як ти, Устиме, туди запрошують, Герої потрібні всюди… Тримай для нас небо, хлопче", — написала на смерть Устима журналістка Ліда Панків у "Фейсбуці".

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 2

Устима Голоднюка нагородили "Золотою зіркою" посмертно в 2014 році.

За чотири року до того отримав "Орден держави" ("Зірку" дають за здійснення визначного геройського вчинку, а "Орден держави" — за визначні трудові досягнення) архієрей Української православної церкви Московського патріархату, намісник Вознесенського Банченського чоловічого монастиря, єпископ Банченський Лонгин (в миру - Михайло Жар).

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 3

Вчинками єпископа Михайла Жара Україна могла б пишатися. З 1992 року він допомагає знедоленим дітям, побудував притулок для дітей-сиріт. На кінець 2008 року, коли він став героєм України, у притулку перебувало на вихованні та утриманні 155 сиріт та дітей, які позбавлені батьківської опіки.

З них троє – його власні, 29 – усиновлено, на решту оформлено опіку або піклування.

У травні 2012 року вже близько 400 дітей, з них 82 дитини – ВІЛ-інфіковані та 86 – вроджені інваліди, які залишилися без батьківської опіки. Для дітей у притулку були створені прекрасні умови, із вихователями, лікарями та навіть юристом. Два триповерхових будинки, у тому числі багатоквартирний будинок для дітей, у якому кожна дитина після повноліття отримає власну квартиру, їдальня, пральня, велике підсобне господарство. Існував притулок на благодійні кошти.

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 4

Ну кого, як не таку людину представляти до "Ордену Держави?" Священик, побудував жіночий монастир та собор, ще й величезний дитячий притулок. Сотням сиріт путівку у життя дав. Свята людина.

Але Україну, героєм якої названий, виявляється… любить якоюсь особливою любов'ю.

"Єпископ Лонгін перебував у приятельських стосунках з представниками режиму Віктора Януковича. Після втечі Януковича з України та порушення проти його оточення кримінальних справ, єпископ Лонгін не відійшов від українофобських поглядів, поширюючи їх навіть через ЗМІ. Так, на офіційному сайті РПЦЗ (МП) єпископ Лонгін прямо звинуватив керівництво держави у розв'язанні війни, виступив з брутальними антиєвропейськими заявами", - це з української "Вікіпедії".

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 5

Повага до Януковича в нашій країні злочином не є (як і неповага до чинної влади). Це його, Жара, святе право – мати власну думку. І справа його сина Михайла – балотуватися на виборах до Чернівецької облради від "Партії регіонів" чи від якогось іншого політичного угрупування.

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 6

Ніхто нікого не зобов'язує любити Європу та США...

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 7


Можна навіть зрозуміти, чому він, як священик – проти мобілізації, бо християнство не схвалює вбивства.

Але добре бути пацифістом, коли в твій будинок ніхто не вривається. А коли терористи розпочали криваву бійню на Донбасі, коли там з'явилися російські війська – з точки зору панотця українці не мають права захищати свою країну?

Можливо, його церкву Московського патріархату ніхто й не чіпатиме, проте із священиками інших парафій буде як на Донбасі: вб'ють.

Слово єпископа миттєво дало паростки: люди, прислухавшись до проповідей, перекрили дороги, протестуючи проти мобілізації. Місцеві журналісти після цього виступили з ініціативою позбавити Михайла Жара почесного звання Героя України за антиукраїнську позицію.

"Він, може, напевно, бути героєм Росії, якщо він так хоче. Але не України. Герой України не може свою державу давати на поталу загарбникам. Це що, ми напали на Росію, чи Росія на нас? Ми повинні захищатись", - вважає журналіст Петро Кобевко

В зверненні відомого активіста, командира відділення 5 батальйону 14 роти в/ч 4680 24 мехбригади ЗСУ Олега Істратія до генпрокурора щодо екс-губернатора Папієва, олігарха Фірташа та Михайла Жара, яке він розмістив у місцевій пресі, йдеться не тільки про те, що Жар тісно співпрацював із Януковичем, який "коли було потрібно , допомагав вірянам зробити правильний вибір на дільницях", і не тільки про те, що він мав вплив на кадрові рішення та отримав під монастир чимало земель, "руйнуючи поняття власність громад та їх інтереси".

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 8

Військовослужбовець повідомляє, що "добре знаючи свій статус та недоторканість, о. Жар впливав та впливає на події, що мали місце в області. Розпочинаючи від тітушок які вахтовим методом заїджали на революційний майдан. Їх збирали люди, що мають віношення до монастиря, “царькі від Жара на місцях”, так і до перекриття дорожних шляхів проти мобілізації, в багатьох районах області.

Знаєте, якщо любов до Януковича, це, як то кажуть, справа смаків, то організовувати тітушок, щоб били тих, хто вийшов битися за майбутнє країни, це вже злочин проти свого народу. В цьому випадку - судом не доведений. Чи поки ще не доведений...

І ніби мало того, так він ще ніби й труп вкрав!

Герої та "герої": Чи потрібне Устиму Голоднюку звання Героя України як в священика Жара - фото 9