ЄС готується відкрити кордони для щеплених туристів: Чи варто українцям пакувати валізи

Єврокомісія виступила з пропозицією дозволити в'їзд до ЄС громадянам, що повністю щепилися від коронавірусу. Втім, в ініціативі є чимало нюансів, про які варто знати, перед тим, як складати плани щодо подорожі

Журналіст відділу "Життя"
ЄС готується відкрити кордони для щеплен…
Фото: Pexels.com/Anna Shvets

Depo.ua пише про ключові умови можливого дозволу і особливості подорожей Європою на найближче майбутнє. 

Отже, згідно з пропозицією, в'їжджати у ЄС матимуть право люди, що повністю вакцинувалися не пізніше, ніж за 14 днів до мандрівки. При цьому останна вакцина з рекомендованого курсу повинна бути авторизована у ЄС.

Таких препаратів наразі небагато. Це Comirnaty (вакцина Pfizer та BioNTech), Moderna, Vaxzevria (раніше AstraZeneca) та Janssen (Johnson & Johnson).

Розглядається можливість авторизувати Novavax, CVnCoV від CureVac та Sputnik V. 

При цьому у Єврокомісії наголошують, що список можна розширити на медикаменти, схвалені ВООЗ. А в цьому списку є доступна для українців корейська AstraZeneca/SK Bioscience та індійська CoviShield. А от Coronavac проходить процедуру авторизації, і рішення мають оприлюднити вже на днях.

Підтвердженням статусу вакцинації поки що стануть національні сертифікати, а згодом їх замінить так званий цифровий зелений сертифікат. Чи годиться національний сертифікат для в'їзду у ЄС, пропонують перевіряти на спеціальному порталі, який створять незабаром. Діти ж зможуть надавати негативний ПЛР-тест, зроблений не раніше, ніж за три доби.

Наразі пропозицію повинна розглянути Європейська Рада – перший етап затвердження проект може пройти вже сьогодні, 4 травня. Далі його повинні імплементувати країни-члени ЄС. Втім, позитивне рішення не означатиме, що у будь-який момент пускатимуть усіх вакцинованих потрібними препаратами. Так, ЄС збирається запровадити зелений список країн, в яких порівняно низький рівень захворюваності на коронавірус. Мешканцям даних країн і дозволятимуть в'їзд, а переглядатимуть список кожні два тижні. 

Де вже є паспорти та сертифікати вакцинації

У самому ЄС активно займаються паспортами вакцинації. Наразі є інформація, що для їх впровадження країни збираються поділити на три групи. Начебто мешканці перших семи країн –  Греції, Болгарії, Іспанії, Естонії, Мальти та Люксембургу – зможуть протестувати такі документи вже з 30 червня. 

Втім, у Франції вже перевіряють вакцинний статус.  Зокрема, через додаток TousAntiCovid можна показати результати тестів на коронавірус та сертифікати про вакцинацію. Раніше його використовували для відстеження контактів заражених,  а зараз – тестують на рейсах між кількома країнами ЄС. 

В Україні про імунні документи говорять доволі давно. Так, наприкінці березня Володимир Зеленський стверджував, що нам потрібно "розробити свою систему відповідної "паспортизації", як це робиться "багатьма розвиненими країнами". 

Наприкінці квітня у МОЗ заявляли, що Сертифікат про вакцинацію впроваджуватимуть після розуміння позиції Єврокомісії і узгодження її з ВООЗ. Скільки часу це потребуватиме, наразі неясно. 

Які європейські країни згодні приймати українців вже зараз

Греція збирається відкрити кордони для не мешканців ЄС вже з 14 травня – туристам буде необхідно надати сертифікат про вакцинацію або ж негативний ПЛР-тест. 

"Ми чекаємо від української влади зразки таких сертифікатів, щоб ми могли перевіряти їх на своїх кордонах", – ще всередині квітня розповідав "Укрінформу" міністр туризму Греції Харіс Теохаріс. 

Додав, що країна прагне приймати туристів і з іншими, не авторизованими у ЄС вакцинами, але це питання у процесі вирішення. Втім, без наявного українського сертифікату наразі воно і не є актуальним. 

Також Теохаріс стверджував, що альтернативою ПЛР- може стати більш дешевий тест на антиген. 

З 1 квітня українські туристи можуть приїжджати і на Кіпр. Тут для гостей діють різні правила в залежності від зони, в якій знаходиться їхня країна. Зокрема, найсуворіший набір правил для "червоної" – візитери з неї повинні зареєструватися на спеціальній платформі CyprusFlightPass та отримати спеціальну картку доступу. Зробити перший ПЛР тест в Україні, а другий – по прибутті. Його результатів доведеться чекати у готелі на самоізоляції. Якщо він виявиться негативним, нарешті вільно відпочивати. До червоної наразі належить Україна, але перегляд зон відбувається щотижня. 

Зазначимо, що якщо людина, незалежно від зони, вакцинована препаратами Johnson & Johnson, AstraZeneca, Pfizer-BioNTech чи Moderna, жодні додаткові перестороги не потрібні. 

У Хорватію можна в'їхати за умови документу про оплату помешкання на весь період перебування, негативний ПЛР-тест не пізніше, ніж за 48 годин, або ж визначений тест на антиген. Якщо турист перебуватиме у країні понад 10 днів, тест буде необхідно повторити. Альтернативою може бути сертифікат про вакцинацію, або ж документ, що людина протягом 180 днів одужала від коронавірусу. 

А от у Чорногорію з 24 квітня українців пускають без жодних тестів. Також без перепон можна відвідати Албанію. А от у Болгарію для наших – стандартний набір перепусток: негативний ПЛР-тест, сертифікат вакцинації чи документ, що людина перехворіла на коронавірус протягом останніх шести місяців. 

Додамо, що умови в'їзду можуть змінюватися, тож важливо моніторити ситуацію на поточний момент. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme