День Державного Герба: ТОП-6 цікавих фактів про тризуб

У середу, 19 лютого, Україна відзначає День Державного Герба

День Державного Герба: ТОП-6 цікавих фак…
Фото: Shutterstock

Depo.ua зібрало цікаві факти про національний символ української держави.

Факт 1

Тризуб став "компромісним" варіантом

Тризуб став державним гербом Української Народної Республіки більше 100 років тому у результаті компромісу.

Протягом 1917-го точилися дискусії, який із символів стане знаком новітньої української державності. За першість змагалися три "претенденти":  галицький золотий лев, що спинається на скелю; київський архистратиг Михаїл, який на зламі XIX-XX століть став сприйматися, як герб Наддніпрянської України; козак із мушкетом із часів Гетьманщини, який уже у XVIII столітті трактували як "національний герб".

Голова Центральної Ради Михайло Грушевський пропонував навіть цілком новий символ "творчої мирної праці в новій Україні" – золотий плуг на блакитному полі. З давніх же символів позитивно оцінював хіба що власницький знак із монет часів князя Володимира Великого. Відомий доти лише вузькому колу фахівців, він сприймався попервах радше як несміливий компромісний варіант. Але став пострілом "у яблучко" – геть давно забутий, але тепер віднайдений – Тризуб умить прижився як національно-державний герб України, не в останню чергу завдяки появі на тодішніх українських грошах.

 Факт 2

Назва "тризуб" з’явилася вже після затвердження його державним гербом УНР

Михайло Грушевський ще восени 1917-го в одній зі своїх статей під час дискусії про герб України писав так: "На монетах й инших предметах старої Київської держави бачимо гарно стилізований геральдичний знак неясного значіння, щось вроді трезубця…". У законі ж, ухваленому Малою Радою 25 лютого 1918 року в Коростені (Київ був під більшовицькою окупацією), ідеться: "Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого". Закон містив лише текст, без графічних додатків – офіційного зображення державного герба.

"Українська Народня Республіка, ставши наново державою, самостійною, незалежною, мусила вибрати собі й державний герб, – писав Михайло Грушевський через три дні, 28 лютого 1918-го. – А що вона вже була давніше самостійною державою і тепер відновила державне буття, котрого позбавило її московське насильство, то найбільш натурально звернутись до державних знаків чи гербів, які вживались за старих часів. Найстарший такий знак уживавсь на київських грошах часів Володимира Великого, його бере за герб наша відновлена Українська держава. Се зовсім правильно".

Факт 3

Символ сторічної давнини  трактували як сокола

Офіційне зображення державного герба УНР з’явилося 22 березня 1918 року – рівно через два місяці після проголошення її незалежності IV Універсалом Центральної Ради.

Розробити проекти малюнків герба та печатки УНР доручили графікові й архітекторові Василю Кричевському. 

Тризуб у виконанні Кричевського дещо більш видовжений, ніж на монетах Володимира Великого.

Художник нібито трактував цей знак як стилізоване зображення сокола, який летить додолу за здобиччю. Оточив його стилізованим оливковим вінком, що мав відображати мирну політику УНР. Окрім того, на княжих монетах Тризуб зображений "плетінкою", Кричевський натомість зобразив його пласким.

 Факт 4

Український тризуб має статус "малого державного герба"

Творці сучасного державного герба України графічне зображення Тризуба побудували на основі розробленого Василем Кричевським 1918 року 

Авторський колектив – Андрій Гречило, Олексій Кохан і Іван Турецький – у такий спосіб передали ідею спадкоємності сучасної України від УНР. Кінцевий варіант проекту герба автори підготували протягом 14-20 грудня 1991 року. Під час роботи зав’язалися суперечки з народними депутатами щодо форми щита. Із запропонованих 10 його ескізів вибрали п’ятисторонній. 

Тризуб Верховна Рада затвердила із компромісним формулюванням як "малий державний герб" 19 лютого 1992 року – після запеклих дебатів і переголосовувань (тоді в парламенті переважала прокомуністична більшість). Ця "компромісна назва" тяжіє над Тризубом досі.

Факт 5

У багатьох культурах світу можна знайти божество, зображене із тризубом

Так наприклад, в грецькій міфології це був Посейдон, в римській – Нептун, у скіфів – Тагимасад, у слов’ян – Водяник та Перун.

Доволі яскраво символізм тризуба простежується в культурі Індії. Так наприклад, існує Храм Великої Богині Матері – Вайшну Деві, де її бронзова статуя тримає тризуб в правій руці. Також дуже незвичне місце розташування цього храму, він знаходиться на унікальній горі з трьома вершинами, яку доволі символічно називають "Трикута". Тризуб в індійській культурі присутній у зображеннях богів Вішну та Шива. Згідно з індійськими віруваннями бог Шива за допомогою свого тризуба створює хаос, з якого згодом утворюється новий світ. Для індусів тризуб символ єдності охоронця, творця та руйнівника.

Факт 6

Український тризуб можна знайти на гербах армії Італії

За законами цієї країни, армійським підрозділам можна додавати до своїх гербів знаки та символи територій, де були отримані військові відзнаки. Так, під час Другої світової війни частина армії була направлена до СРСР, саме на територію України, й хоча була майже повністю розбита, дехто з солдат та офіцерів все ж таки повернувся на батьківщину, згодом сформували нове військове формування, якому й було дозволено додати український тризуб до своїх гербів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme