Чому вихователь російських патріотів зазіхає на українські $500 млн

В Україні розгорівся скандал через $500 млн грн, виділених з бюджету на розвиток патріотичного кіно. Виявилося, що отримати гроші можуть не зовсім патріотичні компанії

Чому вихователь російських патріотів заз…

Така сума виділена на програму "Виробництво та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування", якою завідує Мінкульт. На початку серпня оприлюднено список фільмів, які, на думку Експертної ради, достойні фінансової підтримки. У ТОП-12 проектів, зокрема, увійшли два проекти компанії Star Media, широко популярної на російському ринку. Частково профінансувати хочуть 16-серійну комедію "Подорожники" та детективний серіал "Принцип насолоди".

Критики ідеї окремо виділяти гроші саме на патріотичне кіно знизують плечима. Адже "Подорожники" - проект "Нового каналу" - розповідає про любовні перипетії у житті власниці придорожного готелю, а "Принцип насолоди" знімають у копродукції з Польщею і Кіпром. Режисер - поляк Даріуш Яблонськи, а дія відбувається здебільшого у Польщі та Чехії. Себто визначення "патріотичне" можна прилепити з величезною натяжкою.

До скандального аспекту відбору привернули увагу у громадському русі "Відсіч". Адже кінокомпанія Star Media і справді має досвід у зйомці патріотичного кіно, але при цьому... російського. У портфоліо навіть має російську винагороду за внесок у "Патріотичне виховання молоді". Назви проектів - "Офіцерські дружини", "Кронштадт", "Ленін", "Котовський" - говорять самі за себе. Вже у 2018-му компанія знімає проект "Великі битви Росії", "Забуті війни Росії".

А ще - Star Media запускає на Росії три платні телеканали - Star Cinema, Star Family та BOLT, які крутитимуть "якісні вітчизняні (себто, російські) фільми і серіали".

На сторінці "Відсічі" у Facebook оприлюднено звернення представників громадянського суспільства до прем'єра Володимира Гройсмана з вимогою скасувати результати конкурсу, створити експертну раду за новим принципом та не фінсувати компанії, які виробляють спільний контент з країною-агресором.

"До складу Експертної ради (...) потрапило чимало представників проросійської медіаіндустрії, що виробляє російськомовний контент для Росії, і навіть російську пропаганду. Адже щодо цього не передбачено ніяких запобіжників. У результаті на конкурсі патріотичних кінопроектів, який проводила Експертна рада при Міністерстві культури, перемогли, зокрема, проекти компаній-лідерів з виробництва контенту для країни-агресора", - йдеться у документі.

Зі схожими вимогами до Гройсмана звернулися нардепи Остап Єднак і Ганна Гопко.

Також згадується і Film.ua, яка за підсумками 2017-го разом зі Star Media увійшли у ТОП-2 компанії, які створили більше всього серіалів для російського телебачення.

При цьому на рахунку у кожної з них - проекти нової ери українського кінематографу. Star Media знімала картину "Припутні", а Film.ua - "Сторожову заставу". Наразі ж працює над стрічкою Ахтема Сейтаблаєва "Захар Беркут".

І якщо Star Media зі списком ура-патріотичного російського кіно і справді виглядає одіозно, співпрацювати з країною-агресором вже під час війни випало не лише вищеназваним компаніям.

Наприклад, ще один фігурант списка потенційних переможців - студія Pronto Film - знімала культову картину "Поводир", яку відправляли від України на "Оскар". А пізніше, спільно з Film.ua - байопік про радянську манекенницю Регіну Збарську. Картина знімалася у копродукції з Росією, більше того - за підтримки пропагандистського "Первого канала".

Animagrad входить до складу Film.ua Group, хоча знімає українських продукт для переважно вітчизняного та західного ринків.

Є у списку й зовсім нові гравці - наприклад, Idas Film з "Кіборгами" і "Чужею молитвою" у портфоліо.

Найбільші ж студії мають чималий досвід співпраці з Росією, адже раніше українського кіно знімалося вкрай мало, а бізнес-шлях в лідери ринку зазвичай займає не один рік. Втім, програми на кшталт "патріотично-мінкультівської" мають не лише ходити протореними стежками, але й відкривати нові імена. В тому числі, в продакшені.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme