Чи гикнеться Путіну викрадення Козловського в "ДНР"

Новина про викрадення бойовиками "ДНР" українського вченого-релігієзнавця Ігоря Козловського спантеличила українців. Щоправда, до цього моменту ми вкрай мало знали про науковця, шанованого далеко за межами країни
Depo.Життя
2 лютого 2016 19:00
ФОТО: depo.ua
Чи гикнеться Путіну викрадення Козловського в "ДНР"
Чи гикнеться Путіну викрадення Козловського в "ДНР"

Про арешт Козловського стало відомо кілька днів назад – друг вченого Олександр Кузьменко підняв тривогу у "Фейсбуці".

"Знаю, що бюрократична машина дуже повільна. Потрібна спільна заява, комюніке: представників всіх конфесій. Потрібна вже, поки вони йому там "руки не викрутили", - емоційно прокоментував новину Кузьменко.

Чому варто всерйоз турбуватися за долю вченого, викраденого бойовиками - фото 1

Чому варто всерйоз турбуватися за долю вченого, викраденого бойовиками - фото 2

Як стало відомо, Козловського викрали прямо на вулиці Донецька, а потім навідалися з обшуком до його квартири, вилучили техніку та колекцію антикваріату, конфіскували документи на житло.

В квартирі без догляду залишився паралізований син вченого, до якого родичі дісталися тільки через день.

Дружина вченого, Валентина Козловська зазначила, що у тих, хто вдерся до квартири, не було ордеру на обшук та й викликати понятих вони не стали.

При цьому один з присутніх у помешканні чоловіків повідомив Козловській, що її чоловіка затримали через "неправильну переписку у "Фейсбуці".

Наразі вченого вже тиждень утримують у полоні.

ЗДИВОВАНІ НАВІТЬ ВИКЛАДАЧІ-СЕПАРАТИСТИ

Арешт спантеличив не лише проукраїнських друзів Козловського. Як розповів журналіст Денис Казанський в ефірі "112 Україна", колеги з Донецького технологічного університету, багато з яких толерантно ставилися до окупаційної сепаратистської "влади", теж шоковані новиною.

"Він був викладачем у виші, який продовжував працювати. Інші викладачі, декан, які підтримували "ДНР", вони в шоці - не думали, що з ними можуть так вчинити ", - сказав Казанський.

На думку журналістів, Козловського забрали зовсім не через політику.

"Козловського точно взяли не за політику, він не був якимось проукраїнським активістом і не брав участі в жодних бойових діях, він був звичайний учений. Забрали його, я думаю, виключно з якоїсь помсти, щоб залякати людей, які знаходяться в Донецьку ", - повідомив журналіст.

В нечисленних інтерв'ю Козловський і справді коментує події на Сході переважно з точки зору релігієзнавця.

"Діяльність "Російської православної армії" у нинішніх подіях на Донбасі, пов'язана з викраденнями людей, у тому числі священнослужителів інших конфесій, підірвала у багатьох авторитет православ'я (…) Тому авторитет Православної Церкви тут доведеться відновлювати", - зазначив Козловський в розмові з "Релігія в Україні".

При цьому вчений констатує виданню, що ідеї "Русского мира" в Україні не популярні.

"Це якась міфологема, яка за межами України здається масштабною, а тут вона дуже далека від життя, що не наповнена змістом, тим більше – церковним", - стверджує вчений.

ЗАХАРЧЕНКО VS КДБ: ХТО СТРАШНІШИЙ?

Зауважимо, що з кожним днем суспільство починає все більше тривожитися за долю науковця.

"Де ті горезвісні "мінські угоди"? Де обмін полоненими? Чи і по цьому питанню потрібно "чистку" Конституції. Навіть в часи "холодної війни" обмін полоненими не припинявся. Невже з Лубянкою легше було домовитись,чим "захарченкогівімоторолоносними"?" – пише у соцмережі Олександр Кузьменко.

Знаково, що звільнити вченого закликав навіть посол США в Україні Джеффрі Пайєт.

"Дещо турбують незаконні затримання вчених, представників НДО, лідерів громадського суспільства так званими властями Донецька в останні дні. Серед затриманих: міжнародний вчений-релігієзнавець Ігор Козловський, активіст Марина Черенкова. США приєднується до заклику їх негайного звільнення", - написав Пайєт у "Твіттері".

При цьому українці починають прозрівати: в особі Козловського ми ризикуємо втратити світило світового значення, долею якого до цього майже не цікавилися.

ЛЮДИНА, ЯКА ШУКАЛА ШЛЯХИ ПОРОЗУМІННЯ

Про досягнення Козловського для "Эхо Москвы" написав юрист Юрій Шуліпа.

"Ігор Козловський - відомий (у тому числі, далеко за межами України) вчений, кандидат історичних наук, релігієзнавець, Президент Центру релігієзнавчих досліджень і міжнародних духовних стосунків, Президент донецької обласної організації "Центр Діскавері". Його наукові праці перекладені на різні мови. Він є дійсним членом Королівського коледжу дворянства (Португалія) і має орденський знак цієї організації, а також є почесним громадянином штату Оклахома (США). Ігор Анатолійович нагороджений медаллю Австрійського товариства Альберта Швейцера", - переліковує заслуги Козловського юрист.

Чому варто всерйоз турбуватися за долю вченого, викраденого бойовиками - фото 3

Зазначимо, що Центр релігієзнавчих досліджень і міжнародних культурних стосунків діє в Україні з 1990-х років, активно встановлюючи міжнародні наукові, культурні та духовні контакти. Одна з цілей – підвищення толерантності між представниками різних релігійних конфесій.

Також Козловський є керівником Міжнародного центру християнсько-мусульманського діалогу та співробітництва.

Ще у 1982 році вчений створив Асоціацію йоги в Донецьку, яка згодом стала Школою Аюрведи-Йоги-Тантри в рамках "Центру Дискавері". На тему йоги у Козловського вийшло чимало книг. Наприклад, одну з останніх – "Мудри и бандхи як регулятори прани" – можна придбати в Мережі за 367 грн.

Чому варто всерйоз турбуватися за долю вченого, викраденого бойовиками - фото 4

Вельми суттєву роль Козловський зіграв і у створенні Спілки козацтва Донеччини, а згодом і Українського реєстрованого козацтва. Наразі є заступником гетьмана козацької організації.

БОЙОВИКИ МАЮТЬ ВЗЯТИСЯ ЗА РОЗУМ

З першого погляду, Козловський, попри свою зануреність у науку для бойовиків є вигідним "трофеєм". Судячи з реакції Пайєта, світ вже зараз б'є на спалах, адже роботи Козловського і його інтелект – надбання міжнародної, а не тільки української спільноти.

В очах Заходу Козловський може стати черговим прикладом того, що Україна не здатна постояти за своїх людей, при тому – найкращих.

Адже хоча Козловський залишився на Донбасі через особисті причини (паралізованого сина важко перевезти в інше місто), судячи з усього, українська влада не надто активно пропонувала вченому можливі варіанти евакуації.

Про те, як МОН "турбується" про вчених можна судити по епопеї з перевезенням донецьких вишів. Так, багато хто пам'ятає проблеми Донецького Національного університету у Вінниці. Впродовж восьми місяців викладачам не виплачувалися зарплати, потім довго бідкалися, що студентів немає де жити, адже для них не знайшли гуртожитків. 

Сприймати виклики у Квіта наразі не готові та й не факт, що хочуть цьому вчитися. Можливо, тому не обмовились жодним словом щодо ситуації з Козловським. 

Для самих мешканців окупованого Донбасу арешт Козловського є тривожним знаком – вочевидь, бойовики починають активно наслідувати політику Йосипа Сталіна, переслідуючи і репресуючи лідерів думок.

З іншого боку, такі репресії ризикують дещо зіпсувати гру Кремля на Сході України. Хоча на Заході більшість в курсі, що "ДНР" плювати на демократичні цінності, там очікують, що бойовики, як і українська влада, налаштовані на пошук діалогу. Подібні ж дії це сподівання трощать вщент.

У "Фейсбуку" Юрій Шуліпа пояснює, що погодився написати колонку для російського ЗМІ, аби закликати кремлівських кураторів бойовиків нарешті взятися за розум.

Чому варто всерйоз турбуватися за долю вченого, викраденого бойовиками - фото 5

"Я спеціально опублікував статтю в російському ЗМІ, щоб її прочитали кремлівські куратори, що відповідають за терористичні організації "Л/ДНР". Я точно знаю, що деякі з них читають "Эхо Москвы" і зокрема мої публікації. Таким чином, я звертаюся до кремлівських кураторам з вимогою про негайне звільнення Ігоря Анатолійовича. Думаю, що зараз зайвий геморой у вигляді додаткових санкцій їм не потрібен", - стверджує Шуліпа.

Юрист констатує: у свої 60 років Козловський не може похвалитися відмінним здоров'ям, і звільнити його треба негайно. Путін має зауважити: якщо вченого утримуватимуть під вартою, "Л/ДНР" можуть визнати терористичними організаціями вже на засіданні ООН, а в такому разі відстояти "права" своїх маріонеток Кремлю буде проблематично.

Цікаво, що в більшості російських ЗМІ усвідомлюють, в якому світлі арешт Козловського виставляє "ополченців". І цим "досягненням" не надто хваляться. Єхидні зауваження можна відшукати хіба що на ватних форумах. Та й те, підтримувати тему не надто хочуть. Адже репресії проти інтелекту можуть змусити замислитися навіть деяких розумників з путінського фан-клубу.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя