Чехи, "німецька весна" та чому День українських студентів сьогодні

Сьогодні Україна разом з усім цивілізованим людством відзначає День студента

Чехи, "німецька весна" та чому День укра…

В Україні, правда, про цей день знають далеко не всі, вважаючи студентським святом російський Тетянин день в силу так би мовити пострадянської інерції. А дарма, адже історія Всесвітнього дня студентства має багато паралелей з новітньою українською історією.

Про "мюнхенську змову" та розчленування Чехословаччини в переддень Другої світової війни всім відомо більш-менш добре. Але диявол, як відомо, криється у деталях. Гітлер підійшов до окупації Чехословаччини ґрунтовно і послідовно з усією німецькою педантичністю. Спочатку за допомогою місцевого "народного ополчення", що німецькою називалося "фрайкор", було інспіровано "німецьку весну" в Судетській області населеній переважно етнічними німцями та німецькомовним населенням. Ці профінансовані та озброєні Третім райхом ополченці на чолі з "фольксфюрером", тобто таким собі "народним губернатором" Конрадом Генляйном розпочали у Судетах справжній терор та захоплення органів державної влади. Коли ж чехословацький уряд змусили визнати окупацію Судет Німеччиною, "німецька весна" посунулася далі і досить швидко Адольф Елоїзович окупував усю країну, віддавши деякі її шматки своїм союзникам і навіть несоюзникам. А чого б ні, дармової землі не шкода.

Чому свято українських студентів сьогодні, а не в тетянин день - фото 1

Судетські "ополченці"

А що ж самі чехи? Їм жити під протекторатом старшого арійського брата було не дуже до вподоби, але боротися з окупантами вони вирішили цивілізованим мирним шляхом. За півроку після остаточної німецької окупації, а саме на 21-у річницю чехословацької незалежності найактивніший прошарок суспільства – студенти влаштували грандіозну але цілком мирну акцію, вийшовши на вулиці Праги та протестуючи проти окупації. Німці, хоч і вважали себе носіями вищих цивілізаційних рис, відреагували на протест цілком по-варварськи - мирну демонстрацію розігнали силою, застосувавши при цьому вогнепальну зброю. Один зі студентів, 19-річний Ян Оплетал був тяжко поранений і невдовзі помер. Його похорон перетворився на нову антинімецьку демонстрацію, яку знову ж таки розігнали.

Чому свято українських студентів сьогодні, а не в тетянин день - фото 2

Демонстрація в Празі

Після цього Адольф Елоїзович серйозно задумався. Друга світова уже почалася і Чехія була надто важлива для Райху аби дозволяти місцевим студентам дестабілізувати ситуацію. Тож чеське студентство було вирішено знищити як клас. 17 листопада 1939 року була розпочата нова хвиля "німецької весни" у Чехії. Всі вищи навчальні заклади було закрито, найактивніших студентів розстріляно буз суду та слідства, інших – відправлено працювати на благо Райху та фюрера в концентраційні табори. Ось у таких нехитрий спосіб чеська молодь була примушена до миру.

Чому свято українських студентів сьогодні, а не в тетянин день - фото 3

Поховання Яна Оплетала

Яка доля спіткала величного фюрера та його арійське воїнство нагадувати зайвий раз не треба. Але уже 1941 року Міжнародна студентська рада в Лондоні, де були і емігранти з Чехословатчини, вперше відзначила 17 листопада як Всесвітній день студентів. На знак пошани до чеських борців з нацизмом. Після війни це свято набуло всесвітнього значення.

В 1989 році, коли близьким був крах іншої жахливої імперії ХХ століття – радянської, історія де в чому повторилася. 17 листопада, відзначаючи 50-річчя сумних подій початку Другої світової, чехи та словаки знову вийшли на величезну демонстрацію. Цього разу уже проти радянського тоталітаризму. І комуністичні ватажки знову не вигадали нічого кращого, ніж розігнати перотестувальників силою. Цього разу, правда, силова акція мала результат цілком зворотній – чехи розпочали Оксамитову революцію та остаточно здобули свою незалежність.

Що ж стосується російської версії Дня студентів - Тетяниного дня, то росіяни святкують його 25 січня з нагоди підписання імператрицею Єлізаветою Петрівною указу щодо заснування Московського університету. Сталося це 1755 року в день святої мучениці Тетяни за ініціативи "отця російської науки" та великого вченого (який, до речі, не зробив жодного наукового відкриття) Михайла Ломоносова. В Російській Імперії з вищою освітою тоді було сутужно, то ж Московський університет став першим російським університетом. Сам же Ломоносов, як відомо, вчився у Києво-Могилянській академії, яка існувала вже більше сотні років.
Отже, чи варто українським студентам вважати своїм днем дату заснування першого російського університету колишнім київським студентом? Відповідь здається очевидною. То ж із Міжнародним днем студентів нас усіх.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme