Свято під час карантину. Як у школах "комунізують" День Соборності

МОН рекомендувало школам та вишам 18 – 22 січня провести Урок Соборності "Єднання заради Незалежності"

Свято під час карантину. Як у школах "ко…

Відповідний лист з'явився у Мережі 15 січня, коли у Квіташвілі вже щосили сурмили про високий рівень захворюваності на грип, а в школах різних міст вже готувалися до впровадження карантину.

У початковій школі в рамках курсу "Я і Україна" радять у цікавій формі розповісти про події Української революції 1917 - 1921 років та видатних державних діячів епохи. У середній школі – про утворення Центральної Ради, проголошення УНР і ЗУНР, проголошення Акта злуки. Урок для старшокласників" повинен мати інтегрований, науково-практичний, аналітичний та узагальнюючий характер".

Рекомендації, викладені в документі, скидаються на минулорічні… Що там, на рекомендації десятирічної чи навіть тридцятирічної давності. Вчителям пропонують товкти теми з програмних курсів історії і проявляти креатив. На передові технології освіти не зважають. Та і про новітню історію України ніби забули – навіщо щось змінювати, коли можна пустити в хід радянські рекомендації? Аби вчителі хором прочитали лекції з присмаком пафосу, а в передових школах учнів виставили на лінійку. Мовляв, дивіться, хоч і мороз, а рекомендації ми виконуємо.

Зазначимо, що про Акт злуки вчителі чудово знають і нагадали б дітям про пам’ятну дату без додаткових рекомендацій. Але стратегія Національно-патріотичного виховання вже затверджена і Сергію Квіту треба щось робити. Бажано щось нудне. Це просто, а у звіті про роботу міністерства у 2016-му році можна згадати про "чудову" акцію в українських школах.

Щоправда, цього року провести Урок Соборності пройде не всюди – наразі карантин оголошено у Києві та Одесі, закрита низка шкіл у інших містах. Але МОН потрібно було поставити галочку, і на реальність міністерство вирішило не зважати. Мовляв, головне бути готовими, а чи візьмуть діти участь у запланованих акціях, питання другорядне. Чи може, у Квіта уявляли, що за один урок діти на грип не захворіють, тож на 45 хвилин більшість може завітати до навчальних закладів.

Depo.ua обдзвонив кілька київських шкіл і з'ясував, як вчителі збираються виконувати нереалістичні рекомендації міністерства.

Директор гімназії "Столиця" Тетяна Сіліч зазначила, що дітей наразі збирати заборонено, тож обмежаться бесідою з вчителями. З дітьми ж тему відпрацюють пізніше.

"Ми могли б провести концерти, презентації, підготувати реферати. Але все залежить від того, скільки прийде дітей після карантину. Зробити концерт, напевно, буде нереально. Якщо діти прийдуть, можемо запросити їх на екскурсію по визначних місцях столиці, пов’язаних з історичними подіями – Майдану, Європейській площі", - сказала директор.

У гімназії "Либідь" стверджують, що наразі планів щодо святкування не мають. Це логічно, адже зараз у Києві карантин, і коли він закінчиться невідомо. Тож у школі все вирішать в залежності від ситуації.

А от у гімназії №19 "Межигірська" свято відзначатимуть. Щоправда, запрошені на нього лише просвітяни.

"Так, у нас будуть відбуватися урочистості. Але тільки для дорослих і за участі дорослих. У дітей наразі карантин. Ми оформили тематичні стенди. А ще до нас прийдуть з Центру дитячої творчості і розкажуть про Акт злуки у віршах", - коментує завуч Олена Тимощук. Тобто педагоги у День соборності, за відсутності дітей у школі, виховуватимуть самі себе. Логічно, робочий день педагогам ніхто через карантин не скасовував. 

Тимощук зауважує, що у школі про пам’ятні дати взагалі не забувають і обов’язково нагадують про них дітям на уроках та виховних годинах.

У спеціалізованій школі "Всесвіт" №118 День соборності одночасно став Днем пам'яті. Під час Революції Гідності загинув випускник школи Дмитро Максиков, а в школі встановлено меморіальну дошку на його честь.

"Все буде проходити в форматі лінійки. Але на лінійку зазвичай виводяться діти, а зараз карантин і дітей в школі немає. Тому ми називаємо захід Урочистим покладанням квітів. Є запрошені гості – голова району, представники РАЙВНО, можливо, буде мама Дмитра Максимова та його сестра", - говорить завуч з виховної роботи Констянтин.

В програмі – короткий історичний екскурс, який готують колеги зі школи №114. Акцент збираються зробити на послідовності історичних подій.

"Якщо Акт злуки об'єднав територію країни, Революція Гідності об'єднала українців духовно", - пояснює завуч.

Звісно, пам’ятати своїх героїв необхідно, і в "патріотичному вихованні", здається, нічого поганого немає. Крім одного – позитивно людьми, а особливо підлітками воно не сприймається. В кращому випадку, на уроках патріотизму сидять, позіхаючи, в гіршому – уроки стають об’єктами численних жартів. І в епоху соцмереж – жартів публічних. Щойно вилізши з-під міцного радянського кулака, українці почали вперто противитися пиханню у мозок вічних цінностей. А зваливши режим Януковича, противляться навіть більш затято. 

Зацікавити ж учнів можна інакше - цікавими арт-проектами, нешаблонними фестивалями кіно - припустимо, знятого самими учнями, зустрічами з бійцями (подекуди проводяться, але у надто класичному форматі), конкурсами, де можна виграти, припустимо, 5 додаткових балів із ЗНО з історії. Словом, цілком реально зробити все більш сучасно та щиро. 

Але щоб людям було цікаво - треба думати, працювати і креативити. Жити ж за радянськими кліше, вочевидь, значно легше. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme