Чим не можна годувати котів: Поради фелінолога

Від того, чим харчується кішка залежить її здоров'я і тривалість життя. В інтернеті - купа порад з годування котів, але часто вони суперечать одна одній, невідомо ким написані, або є прихованою рекламою котячого корму. Тому ми взяли коментарі в професійного фелінолога - спеціаліста з котів

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Чим не можна годувати котів: Поради фелі…
Фото: Instagram

Depo.ua звернувся за порадами щодо харчування котів до Галини Чернічко – практикуючої лікарки ветеринарної медицини. 

галина чернічко

Галина Чернічко - ветеринарний репродуктолог; власниця клініки домашніх тварин "Ветеринарний Центр Галини Чернічко"; власниця банку сперми собак в Україні; членкиня EVSSAR (Європейська асоціація ветеринарних репродуктологів); офіційна представниця німецької генетичної ветеринарної лабораторії LABOKLIN на території України, членкиня і лекторка USAVA (Українськоа Асоціація Ветеринарів, головна редакторка журналу ВЕТ ТОПІК "Репродукція".

Як годувати кошеня

кошеня

Найголовніша задача власника кошеняти – забезпечити його збалансованим харчуванням. Їжа має бути високопротеїновою, тобто, містити значну частину білка. Обмін речовин у котів набагато швидший за, наприклад, людський, а тому харчування має бути висококалорійним. Тим паче, що кошенята дуже активні і витрачають чимало енергії.

Коли йдеться про підросле кошенятко, краще за все підійдуть готові корми або м'ясо, риба, яйця і молочні продукти. Проте до кисломолочних продуктів слід ставитися з обережністю і давати, лише якщо нема порушень у роботі кишково-травного тракту. 

Обираючи готовий корм, зауважте, що він має бути обов'язково преміум або суперпреміум класу без зайвих домішок, однотонним, не кольоровим, а на упаковці має бути надпис, який засвідчує, що цей корм призначений для кошенят (kitten).

Корм має знаходитися у мисці постійно - кошенята і дорослі коти коти мають їсти дрібними порціями, але часто, що забезпечує правильну роботу ШКТ. Існує навіть думка, що маленьке кошеня не може переїсти. 

Якщо ви обрали для харчування кошеняти корм, все одно не слід позбавляти його сирого (вологого) білка. Йдеться про м'ясо у сирому вигляді, яке необхідно для нормальної роботи ШКТ. Загальноприйнята порція свіжого сирого м'яса - 100 грамів на 10 кілограмів тварини, тобто 10 грамів на 1 кілограм кошеняти на день. Підійдуть курятина, індичка, кролик, але найкраще - яловичина темного кольору, трохи старша. Також можна чергувати види м'яса і щодня давати інший вид. 

Також це може бути не м'ясо, а риба, проте в жодному разі не жирні сорти. Добре давати хек або минтай. Можна чергувати м'ясо з рибою: в один день давати рибу, в інший, наприклад, курку. 

Важливо! Вода має постійно бути у відкритому доступі кошеняти. Цю воду слід змінювати не менше одного разу протягом доби, а краще два. Особливо це стосується кошенят, яких годують сухим кормом. 

Чим не можна годувати кошеня

кошеня

В жодному разі не можна годувати кошенят жирною їжею, саме тому і малим, і дорослим не дають свинину. Також не дають кошенятам смажену, копчену та солону їжу й консервацію. Пам'ятайте, що кошеня – це хижак, нехай і крихітний, але не варто його перетворювати на свинку, яка їсть усе. Харчування має бути збалансоване – це запорука здорового організму та довголіття. 

Також під забороною - часник, цибуля, промислові різнокольорові корми

Увага! В жодному не годуйте кота їжею з вашого столу. Це небезпечно!

Як годувати дорослого кота і кішку

кішка

Зазвичай котів годують натуральною їжею, промисловим кормом або дають харчування змішаного типу - поперемінно сухий корм і сире м'ясо чи рибу. Харчування кошенят та дорослих особин майже не відрізняється. А ось порція буде різнитися: зазвичай кошенята їдять більше, ніж дорослі коти.

Підбираючи харчування, особливо, якщо у вашого улюбленця проблеми зі здоров'ям, слід не тільки проконсультуватися з ветеринаром, а й зробити низку досліджень, наприклад, УЗД брюшної порожнини та аналіз крові.  Вони допоможуть зрозуміти, як годувати котика безпечно і які вітаміни та мікроелементи слід включити в раціон

Також у підборі типу харчування варто звертати увагу на породу кота та його особливості. Наприклад, мейн-куни - великі кішки, потребують більше енергії. Тому таку породу годують не тільки висококалорійним кормом, а ще й обов'язково дають м'ясо, кількість якого може перевищувати кількість корму. Якщо у кота гарний апетит і нема зайвої ваги, йому можна давати порцію більшу, ніж із розрахунку 100 грамів м'яса на 10 кілограмів живої ваги. 

Якщо йдеться про раціон британської кішки, є корми, розроблені спеціально для цієї породи, з урахуванням особливості шлунково-кишкового тракту. 

Бенгали мають особливості травлення, тому  зміна корму може спричинити проблеми зі здоров'ям (запалення кишківника тощо). 

Також існують типи кормів, розроблені для котів з особливостями та проблемними органами: наприклад, слабкий жовчний або проблеми сечовивідної системи.

Особливу увагу звертайте на сечовивідну систему котів, адже у кішок ці проблеми не настільки часто зустрічаються. Коти більш схильні до утворення каменів у нирках через вузьку уретру. Якщо кота кастрували до пубертатного періоду (зазвичай до 1 року), його уретра буде вузькою, а значить слід ретельніше слідкувати за його сечостатевою системою. 

Отже, котів можна годувати м'ясом, промисловими кормами, субпродуктами (краще за все - курячими шлунками, інші субпродукти не бажані), курячими головами. Якщо хочете дати коту курячу голову, варити її не потрібно. Можна трохи приплющити, аби кістка стала м'якішою. Проте, якщо побачите, що у кота стався закреп або діарея, слід виключити цей продукт з раціону. На жаль, навіть розплющені кістки можуть подразнювати слизову шлунку чи кишківника та не тільки викликати захворювання ШКТ, а й погіршувати стан тварини, у якої вже є хвороби шлунку. Саме тому важливо вчасно обстежувати улюбленця, аби знати про його стан. 

Чим категорично не можна годувати кота і кішку

кішка їсть

Дорослих котів і кішок не можна годувати усім тим, що під забороною і для кошенят. Жирна, копчена, консервована, смажена і солена їжа - під повною забороною, так само як і кольорові промислові корми, кістки та їжа зі столу господаря. Не забудьте, що часник та цибуля також є ворогами котів і кішок.

До Галини зверталися власникі котів, які казали, що тварині раптово стало зле. З'ясовувалося, що їх нагодували консервованою ікрою риби (консервованою рибою, помідорами або огірками з банки). Тому ветеринар вкотре нагадує, що таке харчування навіть разово може заподіяти шкоду тварині

Корм чи натуральна їжа: що краще підходить для котів і кішок

корм кішка їсть

Це питання вподобань вашого улюбленця та наявності вільного часу у власника тварини. Якщо ви вирішили годувати кота натуральною їжею, не зайвим буде звернутися доветеринара-дієтолога. Річ у тім, що одного м'яса в раціоні дорослого кота буде недостатньо. Доведеться давати вітаміни, мінеральні речовини, додати до раціону вуглеводи. На око визначити потреби вашого улюбленця не вийде, цим має займатися професіонал, наголошує Галина Чернічко. 

Ветеринарка вважає, що головна вимога до раціону кота – це збалансованість і неважливо, як цього досягти, за допомогою промислового корму або натурального. 

Раціон кота і кішки: найголовніші засади

  • Якщо обираєте корм, він має бути преміальної якості, з урахуванням особливості вашої тварини (стать, вік, наявні проблеми зі здоров'ям) та породи. 
  • У полі зору тварини завжди має бути чиста питна вода, яку слід змінювати щодня, а то й частіше. Не забувайте, що коти на натуральному годуванні будуть споживати менше води, ніж ті, які їдять сухий корм
  • Якщо годуєте натуральною їжею, головний акцент на білку (м'ясо, риба, яйця, кисломолочні продукти, якщо нормальна реакція на них) і невелика кількість вуглеводів (клітковини)

Чи потрібно давати котам та кішкам вітаміни

кішка біла

Усе залежить від обраного типу харчування. Зазвичай, годування промисловим кормом із додаванням сирого протеїну, якщо тварина здорова, не передбачає використання вітамінів та мінеральних речовин. 

Коли годуємо кота або кішку натуральною їжею, то слід додати до раціону вітаміни та мінерали. Треба не тільки враховувати раціон, а й потреби. Наприклад, деякі коти погано засвоюють вітаміни групи В, є певні особливості травлення чи хвороби. Підбором вітамінів та добавок має займатися ветеринар. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme