Електронні, пластикові чи паперові: Які паспорти потрібні українцям

23 жовтня виповнюється два місяці, як в Україні прирівняли електронні паспорти до паперових. Крім того, заборонено вимагати паперові довідки, якщо інстанція може отримати інформацію автоатично. Однак залишається чимало ситуацій, коли пластиковий паспорт і його паперовий додаток потрібен тут і зараз, а електронний варіант недоступний

Журналіст відділу новин
Електронні, пластикові чи паперові: Які…
Фото: Сайт Державної міграційної служби

Depo.ua розбирався, чи потрібен паперовий паспорт в Україні після того, як до нього прирівняли електронний.

Що потрібно знати про електронні аналоги документів

Україна стала першою країною у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів. Це не лише ID-карта – паспорт громадянина України, але й закордонний паспорт. До того ж можна використовувати ідентифікаційний код, електронне водійське посвідчення замість пластикового аналога, а також технічний паспорт транспортного засобу. 

паспорт громадянина України та закордонний паспорт

Е-паспорти доступні лише тим українцям, які мають ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Їхні основні переваги – захищеність від підробок, простота отримання та зручність використання. Усі електронні документи завантажуються у застосунок "Дія". Паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року та небіометричний закордонний паспорт не відображаються в застосунку "Дія". Але ID-картку можна оформити незалежно від місця реєстрації.

Де в Україні можна користуватися електронним паспортом

при купівлі залізничних квитків можна використовувати ID-картку

Використовувати електронний паспорт можливо лише в межах України:

  • під час подорожей залізничним або повітряним транспортом у межах країни;

  • під час медичного обслуговування чи банківських операцій (в тому числі відкриття рахунків у банках);

  • для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та пошти;

  • під час придбання товарів у магазині й для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів.

У яких випадках е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон не використовуються

Фактично електронний аналог паспорта громадянина України та для виїзду за кордон дозволяє його використовувати у більшості ситуацій. Однак є випадки, коли електронний документ не підходить:

  1. У разі перетинання державного кордону України, крім випадків необхідності підтвердження особи громадянина України при в'їзді в Україну.

  2. У разі в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

  3. У разі в'їзду, перебування, проживання або пересування у межах прикордонної смуги, виходу у територіальне море та внутрішні води України".

Чому у людей виникають проблеми при використанні електронних паспортів

Здається, електронні документи суттєво полегшують життя, але не завжди. Якщо, наприклад, водія зупинила поліція і просить пред'явити документи, а у того розрядився телефон з "Дією", ситуація обернеться додатковими складнощами. Або ж людина прийшла додому і не виявила у себе ключів: тут і поліцію потрібно викликати, і фахівця, який допоможе відчинити двері, але як довести, що це саме її оселя, якщо з гаджетом проблеми? А ще паспорт у формі пластику, додаток до нього та ідентифікаційний код все ще просять у банках при оформленні кредитів.  

електронний паспорт і посвідчення водія

Виникає і питання про те, які посадові особи повинні мати доступ до інформації про місце проживання або реєстрації особи і як це співвідноситься зі збереженням персональних даних.

Тому звичка носити з собою паперові документи – від ID-картки до технічного паспорту транспортного засобу – може допомогти у непередбачуваній ситуації. Тим паче, що у "Дії" поки що періодично стаються збої. 

 

Чи можна в Україні отримати паспорт-книжечку: головний парадокс 

З 2015-2016 років Україна, згідно з курсом на лібералізацію візового режиму з Європейським Союзом, почала скорочувати виробництво паспортів у формі книжечок і переходити на випуск біометричних паспортів у формі пластикової карти зі спеціальним чіпом всередині.

Поступово, за даними МВС, обладнання для випуску паспортів-книжечок демонтували, а з 1 квітня 2018 року підрозділи Державної міграційної служби припинили прийом документів для оформлення таких паспортів.  

Рішення засудили деякі категорії громадян, зокрема парафіяни Російської православної церкви в Україні. Деякі особи навіть ініціювали судові процеси, аби домогтися видачі їм паспортів старого зразка. У підсумку, 19 вересня 2018 року Велика палата Верховного Суду задовольнила один з таких позовів. Суд вирішив, що якщо громадянин, в силу своїх особистих переконань, хоче отримати паспорт у виді книжечки, то відмовити йому – порушити право на свободу вибору.

паспорт-книжечка

Після цього органи міграційної служби на виконання подальших рішень судів почали видавати тим, хто бажає, паспорти у виді книжечки із запасів, що залишилися ще до припинення їх виробництва. Втім, поступово запас таких паспортів став підходити до кінця, а відновити їх виробництво технічно і фінансово було важко. Тоді ж вирішили визнати законопроект, на підставі якого громадяни й отримували паспорти у виді книжечок, таким, що втратив чинність.

Станом на травень цього року було порушено 17 тисяч справ, які стосувалися підробок старих паспортів. Також, за інформацією СБУ та інших правоохоронних органів, остання партія паспортів-книжечок була видана у 2013-2014 роках. Фіксувалася масова підробка паспортів-книжечок на окупованій території України.

Що робити тим, у кого є лише паспорти-книжечки?

При цьому раніше видані паспорти-книжечки залишаються чинними. Влада не примушує громадян їх змінювати, але рекомендує обміняти на ID-картку за власним бажанням. Однак у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта зразка 1994 року (втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних власника документа), видається документ нового зразка – тобто ID-картка. Також це стосується випадків, коли паспорт-книжечка обмінюється на ID-картку, якщо власник не вклеїв фото в паспорт протягом одного місяця після досягнення 25 або 45 років.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme