На лижі до Польщі: Зручна дорога, відсутність карантину та розпитування про війну

Гірськолижний польський курорт у грудні вразив відсутністю карантину, а самі поляки – численими запитаннями про війну в Україні

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
На лижі до Польщі: Зручна дорога, відсут…

Повернувшись з Буковеля минулого року, ми з родиною зрозуміли, що наступного разу хочемо покататися на лижах у Польщі – і цього грудня гайнули у подорож. Плюси видалися очевидними вже від початку: відмінна дорога – автобан А4 – від самого кордону, невелика кількість лижників на початку сезону й нижчі ціни.  

Закопане – край гір і термальних бань

каспров верх

Ми потрапили до Польщі 15 грудня, відколи почала діяти умова про тест на коронавірус під час перетину кордону, навіть за наявності вакцинації. Черг на кордоні Краківець-Корчова майже не було, з документів перевіряли паспорти, техпаспорт на авто та сертифікати вакцинації (їх просто дивилися на смартфоні, особливу увагу приділяючи даті, коли було зроблено останнє щеплення). Одразу після перетину кордону розпочинався новий і зручний автобан А4, який через Краків прямує до Дрездена. Ми ж їхали у Закопане. 

автобан А4

Це невелике туристичне містечко, в якому мешкає 28 тисяч людей. Тут свіже повітря і гори з усіх боків. Людей на вулицях у будні небагато, але це ще до старту високого сезону. На відміну від Львова, тут нікого не цікавив наш сертифікат вакцинації – ані на схилі, ані у кафе, ані в аквапарках та термальних комплексах. Ба більше, у масках були лише одиниці туристів – їх не просять одягати ані у магазинах, ані в аптеках.

Ціни у низький сезон помірні: дешевше коштує не лише житло, а й скі-паси (пропуски на підйомники до гірок). Житло ми бронювали в листопаді. Ціни були різними – залежно від помешкання і його розташування. Я знаходила варіанти за 300 доларів на родину за двокімнатні апартаменти за тиждень, але траплялися як дорожчі, так і дешевші. Невелике шале – 70 квадратних метрів – можна було орендувати за 600 доларів на тиждень. 

Ми обрали окремий будинок неподалік від Носаля – центру навчання катанню на лижах. Спочатку повчилися кататися тут, а потім мандрували по навколишніх комплексах, аби побачити нові гірки та пейзажі. Оренда обладнання на тиждень на трьох обійшлося у 150 доларів. Скі-паси коштують по різному, але деякі комплекси об'єднуються і пропонують придбати загальний квиток. Така перепустка може включати навіть словацькі курорти. 

Найдорожчим вийшов скі-пас на курорті Бялка-Татшанська – 1000 гривень на одного за день. При цьому ціна не стає нижчою, якщо купуєш абонемент на тиждень. Подекуди купувати на тиждень навіть вигідніше, ніж на два. Ціна на послуги інструктора приблизно однакова на всіх курортах – 30 доларів за годину.

бялка татшанська

Їжа у Польщі недорога. Особливо це відчувається після відвідин одного із найпопулярніших ресторанів Львова: чек у Закопане навіть з алкоголем менший на 30%. Ми снідали вдома, обідали зазвичай у гірській корчмі – гарячий напій та журек з хлібом, шарлотка та дерун обходилися у 300 гривень на людину, вечеря з м'ясом та наливками, салатом та десертом у перевіреному місці з високим рейтингом (за Google-відгуками) – 400 грн. Крім того, завжди можна скуштувати на вулиці осципки (12 грн за штуку) – сири з овечого молока, які зазвичай коптять і подають із журавлиновим соусом. Ці сири часто купують місцеві. Також на вулицях можна купити чеське тридло (70 гривень) – загорнуте тісто з корицею та рурки – трубочки зі збитими вершками (40 грн за штуку). П'ють закопанці глінтвейн, гарячий шоколад та каву.

Звичайно, не обходиться і без "пирогів" –так у Польщі називають вареники. Наприклад, у пирогарні на шляху до термальних бань порція з 10 великих і дуже смачних вареників коштувала 130 гривень.

Ціни у маркетах при цьому нижчі за київські. Яйця – 30 гривень, літр молока найвищої жирності – 23 гривні, кілограм сиру – 220 гривень, пачка масла 82% – 50 гривен, батон – 15 гривень.

Серед інших розваг – попугарня, де мешкає біля 100 птахів, які можуть сісти тобі на плечі чи голову, але поводяться чемно. Можна піднятися на Каспрів верх, з якого відкривається чудовий вид. Вельми популярні термальні джерела, на яких розташовані цілі комплекси. Ми відвідали два: Хохоловські Терми й Terma Bania. Перший більш сучасний, з нормальною глибиною басейнів, але меншою кількістю гірок. Вхід на цілий день на двох дорослих і дитину (сімейний квиток) обійшовся у 900 гривень. Моє найбільше враження – це басейн на вулиці з течією по колу. Лягаєш на спину, тебе несе течія, а ти дивишся угору, на чорне-чорне небо, з якого падає сніг. У другій бані було дуже багато людей, басейні неглибокі, зате колоритний бар на вулиці у головному басейні і великий вибір гірок просто неба. Ціна – 1000 гривень на родину. 

Польща політична: розмови про війну та Крим 

У грудні 2019-го в Кракові ми вільно розмовляли англійською. В грудні 2021 в Закопане англійською розмовляти ніхто чи то не міг, чи то не хотів. Тож ми перейшли на українську, яку поляки розуміють і, відповідаючи польською, добирають слова, які можуть виявитися знайомими для вас. 

Кілька разів незнайомі люди запитували у мене, що відбувається в Україні. Спочатку власник будинку запитав, чи у нас все гаразд. Я подумала, що це звичайна ввічливість, проте згодом ще дві людини завели схожі розмови. Інструктор з лиж запитав мене, чий Крим, і коли я відповіла, що український, сказав, що Польща вважає так само. Наприкінці ж заняття побажав українцям успіхів, але посміхнувся при цьому дуже сумно. 

На одному з лижних курортів літній поляк почав жваву розмову із моїм чоловіком. Він запитав, чи буде війна і чи готові ми бити клятих росіян. Потім заявив, що усі наші проблеми через комуністів, додавши, що комуністи є й у Польщі, і в їхніх кишенях – найбільші гроші країни. А у кінці також побажав нам удачі. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme