Боятися треба не радіації: Яка катастрофа відбувається зараз в Чорнобилі

В Чорнобилі шостий день горять ліси на території зони відчуження обов’язкового відселення. І поки користувачі соцмереж піднімають ґвалт через підвищення радіаційного фону, який нібито не є критичним, вже точно зрозуміло, що ми втрачаємо заповідник і старі будиночки на його території. Україна безповоротно втрачає мекку для туристів зі всього світу

Боятися треба не радіації: Яка катастроф…
Фото Володимира Тарасова

Нагадаємо, пожежа в Зоні почалася 4 квітня. Спочатку вогонь охопив 20 гектарів лісу, однак пізніше поширився на територію майже 100 га. При цьому, за даними Science alert показники радіації в атмосфері через пожежу перевищують норму у 16 разів. В ДСНС також кажуть про підвищення радіаційного фону.

Перекрито контрольно-пропускні пункти "Поліське" та "Овруч", жителів селища Поліське про всяк випадок евакуювали. При цьому, як повідомляє Державне агентство України з управління зоною відчуження, ситуація є контрольованою, радіаційна ситуація на всіх пунктах стабільна, тенденції до зростання не виявлено.

"Як показує багаторічний досвід під час пожежі в зоні відчуження радіаційний фон не змінюється. Однак, зростає концентрація радіонуклідів у повітрі на лінії вогню, де безпосередньо виконує свої завдання особовий склад служб та підприємств. Для їх безпеки використовуються засоби індивідуального захисту. А також, обмежується час перебування, проводиться дезактивація техніки та персоналу", - йдеться в заяві.

Поліція тим часом вже встановила особу палія, який спричинив пожежу в Чорнобильському лісі і вручила йому підозру. Можливим винуватцем виявився 27-річний житель села Рагівка Київської області, раніше судимий. Він вже зізнався, що палив суху траву поблизу лісництва "задля забави".

Станом на 7 годину ранку 10 квітня, за даними ДСНС, у Зоні відчуження та безумовного відселення, підрозділами ДСНС спільно з працівниками лісової охорони ДАЗВ, продовжується гасіння пожеж на території  Корогодського, Котовського та Денисовецького лісництв. Горить травяний настил, очерет та лісова підстилка. До гасіння пожеж залучено 379 осіб та 100 одиниць техніки, з них від ДСНС 320 чоловік особового складу та 79 одиниць техніки (в тому числі 3 літака АН-32П та 2 вертольоти ДСНС, якими 9 квітня здійснено 67 скидів – 154 т води).

Не зважаючи на ситуацію з коронавірусом, соцмережі не обійшли увагою і Чорнобильський ліс. Наразі дописувачів більш за все традиційно лякає радіаційний фон, що підвищився через пожежу.

Читайте також - "Рудого лісу" більше нема: Чому пожежі в Чорнобилі не треба боятися 

В той же час сталкери (це ті, хто відвідує Зону відчуження і знаються на тамтешній ситуації) пояснюють, чому не варто панікувати через підвищення радіації.

 

Єгор Фірсов, тво голови Держекоінспекції,  який спочатку налякав усіх повідомленням про посилення радіації, тепер також заспокоює своїх читачів

"Вогнеборці продовжують боротися з пожежою, яка виникла у Чорнобильській зоні. Ситуація складна. Вогонь поширився на Чернобильску зону 20 гектарів, але загалом палає більше 100 гектарів. Як це зараз часто буває, спочатку хтось підпалив траву, а потім вогонь перекинувся і на дерева... Є погані новини - у центрі пожежі радіація вище норми. Як ви бачите на відео, показники приладу становлять 2,3 при нормі 0,14. Але така ситуація тільки в осередку пожежі", - написав він 5 квітня.

6 квітня тональність його дописів вже змінилася.

Тим часом сталкерська спільнота активно відбивається від нападок, буцімто це вони винні у пожежах. І розповідає свою версію подій.

Саме сталкери звернули увагу на шкоду, яку, на відміну від радіації, вже заподіяно пожежею. В ДСНС нічого не кажуть про загоряння місцевих будівель, але знову ж таки, за даними знавців Зони відчуження, під загрозою знищення опинилися, чи вже загинули у вогні важливі артефакти – горять старі хати в полишених селищах. Знищується унікальний місцевий колорит заповідника - те, заради чого, власне, туди і приїжджали прочани з усього світу. Особливо - після виходу серіалу "Чорнобиль".

Поки що точаться суперечки щодо стану табору "Смарагдовий"

Але вже точно відомо, що дуже постраждала Стара Марківка

І скоріш за все, це є наслідком того, що комусь аж дуже кортіло спалити сухостій. Ситуація з підпалом сухостою в Україні знов критична - щодня десятки пожеж. З початку року пожежі в Україні знищили майже 18 тис га екосистем. Наразі покарання за це середньовіччя - 85 гривень штрафу (нагадаємо, за прогулянку містом без маски в умовах карантину ви можете заплатити 17 тисяч гривень). Уряд, як повідомив його голова Денис Шмигаль, планує підвищити штраф до 6 тисяч гривень.

Хоча і те, що ця міра допоможе зупинити сільських піроманів видається сумнівним. Адже "діди піджигали". Та й штраф селянам платити все одно нема чим - багато хто стільки навіть не заробляє за місяць. Принаймні офіційно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme