Алергія на вакцини від коронавірусу: Хто в зоні ризику і як себе убезпечити

Деякі пацієнти побоюються алергічної реакції на вакцину від Covid-19, якою нині щеплюють українців, та важких побічних реакцій. Та як їм можна запобігти?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Алергія на вакцини від коронавірусу: Хто…
Фото: depositphotos

В Україні розпочалася третя хвиля пандемії коронавірусу. Від кінця лютого і до сьогодні щодня реєструється від 5 до понад 10 тисяч нових випадків хвороби на добу. Тим часом темпи вакцинації, яка вже почала розгортатися в Україні – доволі низька

Від початку кампанії станом на 12 березня було щеплено 38 237 людей. Частково це пов’язано із обмеженою партією вакцини у 500 000 доз, яка знаходиться нині на території України. А ще – зі страхами людей перед вакцинацією.

У медіа то тут, то там спливають повідомлення про алергічні реакції, побічні ефекти від вакцини, що може відлякати певні категорії людей. Зокрема тих, хто схильний до алергій, має супутні захворювання або ж просто схильний до іпохондрії.

На гарячій лінії МОЗ отримати чіткі  відповіді на свої запитання може бути доволі важко. Наша редакція у цьому переконалася:


 

У зв’язку з цим Depo.ua публікує відповіді на поширені запитання щодо вакцинації, які стосуються алергічних реакцій та можливих побічних ефектів на основі думок лікарів, рекомендацій ВООЗ та МОЗ а також безпосередньо інструкцій до вакцин.

Алергічні реакції

За даними від Міністра охорони здоров’я Максима Степанова станом на 5 березня, на 10 тисяч проведених щеплень було зафіксовано 126 незначних алергічних реакцій (тобто, 1,2%). При цьому, було зафіксовано лише один випадок, що вимагав лікарського нагляду.

Алергічні реакції – звична справа, їх можуть викликати майже будь-які препарати. Але як би там не було, більшості українців не хочеться бути одним із 1,2%. Тому журналісти Depo.ua опитали лікарів: інфекціоніста Сергія Крамарєва, імунолога Олега Назара та алерголога Бориса Пухлика, як мінімізувати для себе ризики і коли з побічними ефектами вакцини варто звернутися до лікаря.

Зазначимо, що поки не доведений жоден летальний випадок внаслідок вакцинації від COVID-19 препаратом будь-якого схваленого ВООЗ виробника. Важкі алергічні реакції на вакцини трапляються, але є дуже рідкісними: серед вакцин проти ковіду, показник анафілаксії варіююється від 2 до 11 випадків на мільйон введених доз. Ці реакції є швидкими і вирішуються на місці медичним персоналом.

Що саме викликає алергічну реакцію?

В основі вакцини AstraZeneca (Covishield), якою наразі вакцинують українців, рекомбінантний аденовірус вектора шимпанзе, що кодує глікопротеїн SARS CoV 2 Spike. 

Також є допоміжні речовини:

  • L-гістидин

  • L-гістидин гідрохлорид моногідрат

  • гексагідрат хлориду магнію

  • полісорбат 80

  • етанол

  • сахароза

  • хлористий натрій

  • дигідрат динатрію едетату

  • вода для ін’єкцій

Але що із цього переліку може викликати алергічну реакцію? На думку інфекціоніста Сергія Крамарєва, алергеном може бути майже все.

"На будь-який з перерахованих компонентів, крім води, може бути алергічна реакція. Навіть на хлорид натрію. Звичайно, ми говоримо про дуже рідкісні випадки. Тому тут все просто: якщо людина знає, що у неї колись була алергія на один із цих компонентів, вакцинуватися не потрібно", – каже він. Те ж саме спеціаліст сказав і щодо складу інших вакцин.

Як дізнатися, чи є алергія на ці компоненти?

"Ніхто не застрахований від алергічних реакцій на той чи інший новий препарат, у тому числі і вакцину. Тому зараз ніхто не скаже, що може бути. Єдине, що можна передбачити – це якщо в анамнезі є алергічні реакції на компоненти вакцини, допоміжні речовини. Тоді вакцинуватися не потрібно", – каже Сергій Крамарєв.

Деякі медичні лабораторії в Україні нині пропонують певний "передвакцинаційний набір" аналізів, у класичному варіанті якого желатин коров’ячий, овальбумін яйця, дріжджі. Жоден із цих компонентів не використовується у вакцині Covishield, а отже, може бути корисним для тих, хто збирається на календарне щеплення від інших хвороб. 

А от перевіритися на усі алергени нових вакцин – нині задача не надто здійсненна, як стверджує алерголог Борис Пухлик.

"Виготовити з цих хімічних речовин препарат для діагностики майже неможливо. Тому відповідь на питання, чи можна здати аналізи, щоб перевіритися на дані алергени – негативна. Можна, звичайно, розвести вакцину раз в 10, зробити з цим розчином пробу і тоді вирішувати. Але це теж непросто, та й ніхто не дасть вакцину для таких цілей", – каже він.

Чи потрібно хвилюватися людям з важкою алергією на продукти харчування, пилок, косметику?

МОЗ та ВООЗ не рекомендують відкладати будь-яку вакцинацію (не лише проти COVID-19) у разі алергії на побутові алергени; на алергени рослинного походження; алергії в сімейному анамнезі; проведення алергенспецифічної імунотерапії; алергії на антибактеріальні препарати, що використовуються рутинно.

Чи небезпечно вакцинуватися, якщо була важка алергічна реакція на інше щеплення?

Відповідно до Наказу МОЗ №595 щодо профілактичних щеплень, постійне протипоказання стосується лише вакцини, на яку виникла тяжка алергічна реакція (анафілаксія).  Безпечність щеплення іншими препаратами залежить від їхнього складу – коли пацієнт звертається до лікаря, той має порівняти речовини у вакцинах і оцінити ризики. Ці ж рекомендації є у ВООЗ та CDC.

Чи можна вакцинуватися людям з астмою або неврологічними захворюваннями?

За словами імунолога Олега Назара, так, але під наглядом лікаря та з можливим додаванням протиалергічних препаратів.

"Якщо є наявність алергічних захворювань у стадії ремісії, тобто у людини астма, кропив'янка, бронхіт або ще щось, але зараз гострих проявів немає – вона підлягає вакцинації. Але під захистом протиалергічних препаратів.  Тому і вакцинація проводиться тільки після огляду лікаря. За потреби призначаються антигістамінні, десь приблизно 5 днів до вакцинації і 5 днів після неї", – каже він. 

Додає, що людям, у яких були проблеми з нервовою системою, перед вакцинацією має оглянути невролог і дати  згоду. Інколи таким людям пропонують вакцинуватися під прикриття нейротропних препаратів. 

Протипоказання до вакцинації Covishield

Серед категоричних протипоказань до вакцинації у інструкції –  підвищена чутливість (алергія) до компонентів вакцини.

Крім того, вакцинуватися не варто за наявності інфекції з високою температурою (понад 38 ° C).

Застереженнями є проблеми з кровотечами або синцями, або прийом ліків, що розріджують кров (антикоагулянти). А також – стани імунодефіциту та прийом ліків, що послаблюють імунітет – наприклад, кортикостероїди у високих дозах, імунодепресанти або ліки від раку.

Як має виглядати огляд лікаря перед вакцинацією?

Убезпечити себе від небажаних наслідків (не беручи до уваги такі поширені симптоми, як місцеві реакції та грипоподібний стан протягом кількох днів) – це якісний огляд у лікаря перед щепленням. Олег Назар розповів нам, якою має бути ця процедура. 

"Перше запитання, стандартно: чи є якісь скарги, і чи є щось із протипоказань до вакцинації. Наприклад, гострий запальний процес, ГРВІ. Людина прийшла, шмарклі пускає, температура підвищена – яка тут вакцинація?

Далі лікар має запитати про самопочуття, уточнити, чи були якісь алергічні реакції у минулому на введення вакцин. І бажано, щоб вони були зафіксовані у медичній картці. 

Потім – поміряти тиск і температуру, зазирнути у горло – бо інколи буває проблема: наявність мокротиння, затікання по задній стінці глотки, і це відноситься до проявів хронічних фарингітів. Це дуже відносне протипоказання, але лікар має вирішити, як вакцинуватися.

Уточнити наявність будь-яких хронічних захворювань. Від серцево-судинних до проблем із системою травлення. 

Збирається анамнез: якщо були якісь загострення, запальні процеси – то коли. Усе це важливо, може вплинути на процес та на наслідки вакцинації. Бо при вакцинації водиться чужорідний білок, який має активізувати імунітет. У цей час можливі якісь загострення хронічних захворювань. 

І дуже важливо, щоб пацієнт повідомляв про свої стани. Наприклад, людина може відчувати, що у неї є якась алергія, але не знати, на що. Може відчувати себе якось кепсько, але не знати, через що. Перед вакцинацією про все це слід повідомити", – каже експерт. 

Скільки "сидіти" після вакцинації?

Класично після вакцинації пацієнт має спостерігатися протягом 15 хвилин. Втім, CDC рекомендує, щоб пацієнти з анафілаксією в анамнезі, не пов'язаною з вакцинами, спостерігалися протягом 30 хвилин;

Крім того, особливе застереження – будь-яка негайна реакція на ліки або інші продукти, які можуть містити ПЕГ (поліетиленгліколь). Власне, саме його чимало західних вчених вважають винуватцем більшості випадків алергій на вакцини від коронавірусу. 

ПЕГ: що це таке

ПЕГ  – нейтральний полімер, який застосовується як розчинник, стабілізатор, регулятор вологості і в'язкості. Використовуються у різних галузях: від косметики до фармацевтики (є складником багатьох проносних засобів, зволожуючих крапель для очей, таблеток і мазей), визнаний безпечним для прийому всередину (безпечний максимум  - 30 мг на 1 кг людської ваги). 

Крім того, ПЕГ, проходячи додаткову обробку, перетворюється на харчову добавку Е1521(можна знайти на етикетках безалкогольних напоїв, молочних продуктів, жуйки), яка у більшості країн світу визнана безпечною.

Зазначимо, що ПЕГ не стосується української кампанії з вакцинації на даному етапі з вакциною Covishield  – ПЕГ у ній немає. Втім, у Covishield міститься подібна молекула – полісорбат 80, на яку також може виникати алергія.

Якщо людина має алергію на ПЕГ, вона має повідомити про це лікаря. – це є протипоказанням до вакцинації препаратами Pfizer та  Moderna. У Службі імунізації проти інфекційних захворювань Міністерства охорони здоров'я Англії повідомляється, що у деяких людей з алергією на ПЕГ може бути алергія і на полісорбат 80, який так само широко використовується в ліках і харчових продуктах. Деякі вакцини проти грипу містять полісорбат 80, тож можна припустити, що люди, які легко переносили щеплення з вмістом цієї речовини ймовірно, не постраждають від алергічної реакції і від ін'єкції AstraZeneca (Covishield).

Також вказується, що неясно, чи є ПЕГ  єдиною причиною алергічних реакцій у пацієнтів з системними алергічними симптомами після першої дози вакцини Pfizer-BioNTech. Якщо на першу дозу була важка алергічна реакція, лікарі інколи можуть рекомендувати дощепитися вже іншим препаратом. Наприклад, після алергічної реакції на м-РНК вакцину можуть запрпонувати другу дозу AstraZeneca в якості альтернативи.

Чи можна перевіритися на алергію до ПЕГ чи полісорбату 80?

Американська академія алергії, астми і імунології (AAAAI) підтверджує, що ПЕГ може викликати алергічні реакції, втім ця речовина як алерген ще до кінця не вивчина – через рідкісність проявів.

"Наразі існує обмежена інформація про роль ПЕГ в реакціях на ліки,  де він присутній. Ступінь, в якій гіперчутливість до ПЕГ може бути проблемою у США, і тому механізм реакцій на ПЕГ і полісорбат не зовсім зрозумілий".  

Перевіритися на алергічну реакцію на поліетиленгліколь чи полісорбат 80, здавши кров, – не вдасться. Ані приватні, ані державні лабораторії в Україні (та і світі) подібними комерційними аналізами не займаються.

Є варіант шкірної проби – втім, його рекомендують застосовувати лише у випадках алергічної реакції на першу дозу мРНК вакцини або ж підозри щодо реакції на ПЕГ у минулому. Про проведення таких проб в Україні наразі не повідомляється.

Алергологи також нагадують: те, що поліетиленгліколь (ПЕГ) є однозначним винуватцем випалків алергії на вакцини – лише припущення. До того ж, такі реакції дуже рідкісні. 

У статті, опублікованій у журналі алергії та клінічної імунології під назвою "Пандемія COVID-19 у 2021 році: уникнення надмірної діагностики ризику анафілаксії при безпечній світовій вакцинації", зазначається, що концентрація допоміжної речовини рідко коли буває достатньою, щоб викликати серйозну алергічну реакцію. 

Побічні ефекти

Побічні ефекти AstraZeneca (Covishield)

Часті прояви (можуть бути більше ніж в 1 з 10 людей):

  • Відчуття болю, вербіж або синц у місці  ін’єкції

  • Загальне погане самопочуття

  • Почуття втоми 

  • Озноб або відчуття гарячки

  • Головний біль

  • Нудота (нудота)

  • Біль у суглобах або біль у м’язах

Поширені  прояви (виникають у менш ніж 1 людини з 10):

  • Набряк, почервоніння або ущільнення в місці ін’єкції

  • Лихоманка

  • Блювота або діарея

  • Грипоподібні симптоми, такі як висока температура, біль у горлі, нежить, кашель та озноб

Рідкісні: (виникають у менш, ніж 1 людини зі 100)

  • Почуття запаморочення

  • Зниження апетиту

  • Болі в животі

  • Збільшені лімфатичні вузли

  • Надмірна пітливість, свербіж шкіри або висип.

Усі ці реакції передбачені інструкцією до вакцини, є варіантом норми та здебільшого минають самі по собі протягом кількох діб після вакцинації. Втім, ми все ж уточнили у лікарів, коли побічні реакції мають викликати занепокоєння.

"Поствакцинальні реакції можуть ділитися на дві групи: системні і місцеві. Ранні або пізні. Частіше за все спостерігаються місцеві реакції: біль, почервоніння,  набряк у місці введення  – це звичайна реакція. В організм людини вводяться інородні речовини,йому не властиві. І організм реагує на це запаленням у місці введення цих речовин. Причому місцева реакція може бути не лише при вакцинації, а і при введенні інших ліків", – каже Сергій Крамарєв.

"Якщо при цих симптомах загальний стан не погіршується, можна не звертатися до лікаря, – додає Олег Назар, – Ось, наприклад, підвищення температури,  грипоподібний стан. Будь-яка вакцина – імуностимулюючий препарат, і підвищення температури розглядається як варіант активації однієї з систем 

Ми ввели якийсь чужорідний білок, і коли імунна система на нього реагує, можливе підвищення температури. Це протягом перших 3-5 днів. Знову ж таки, якщо людина себе відчуває відносно нормально, нічого робити не потрібно. 

Якщо є порушення свідомості, судоми, інші тривожні прояви – треба звертатися до лікаря. Але часто серйозна "побічка" – наслідок того, що не було належного збору анамнезу".


Головне фото: depositphotos



 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme